X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego świętuje 15. urodziny

W samym sercu Warszawy, schowany w zacisznym parku, znajduje się Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Jego siedzibą jest budynek, w którym mieścił się dawniej Szpital Ujazdowski - jedna z największych i najstarszych wojskowych placówek medycznych w Polsce. 
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego na ulicy Jazdów 1 w Warszawie
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego na ulicy Jazdów 1 w WarszawieFoto: PAP/Radek Pietruszka
O Audycji

Początki Szpitala Ujazdowskiego sięgają 1784 r. Zajmował Zamek Ujazdowski i kilkanaście pawilonów. W 1975 r. rozebrano większość zniszczonych pawilonów a z dawnego kompleksu pozostały dwa. Mieszczący się w jednym z nich Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego obchodzi w tym roku 15-lecie powstania. 

Patron Instytutu był długoletnim wiceprzewodniczącym Rady Naukowej Instytutu Sztuki PAN, redaktorem naczelnym "Pamiętnika Teatralnego" oraz wykładowcą warszawskiej PWST. Specjalizacją i życiową pasją profesora Zbigniewa Raszewskiego była wiedza o teatrze a do jego postawy i idei nawiązuje dzisiejsza działalność Instytutu, który zajmuje się dokumentowaniem polskiego życia teatralnego i badaniami nad współczesnością i historią polskiego teatru. Ma również pomóc w promowaniu polskiego teatru za granicą. 

- Prof. Zbigniew Raszewski bardzo długo wstydził się tego, że nosi tytuł profesora teatru, bo uważał, że to jest dosyć niepoważne - mówi Dorota Buchwald, dyrektor Instytutu. - Jego książki i noty w wielu słownikach i międzynarodowych encyklopediach stworzyły podwalinę nazwanej na nowo, wyodrębnionej nauki o teatrze - dodaje rozmówczyni Anny Stempniak.

Dlaczego prof. Raszewski nie lubił słowa "teatrologia"? Co pawilon, w którym znajduje się Instytut ma wspólnego z "Odprawą posłów greckich" Jana Kochanowskiego? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji zawierającej archiwalne rozmowy z osobami związanymi z prof. Zbigniewem Raszewskim. 

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Goście: Dorota Buchwald (dyrektor Instytutu Teatralnego im. prof. Zbigniewa Raszewskiego)

Data emisji: 17.08.2018

Godzina emisji: 21.09

kh

Playlista