Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego świętuje 15. urodziny

W samym sercu Warszawy, schowany w zacisznym parku, znajduje się Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Jego siedzibą jest budynek, w którym mieścił się dawniej Szpital Ujazdowski - jedna z największych i najstarszych wojskowych placówek medycznych w Polsce. 
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego na ulicy Jazdów 1 w Warszawie
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego na ulicy Jazdów 1 w WarszawieFoto: PAP/Radek Pietruszka
O Audycji

Początki Szpitala Ujazdowskiego sięgają 1784 r. Zajmował Zamek Ujazdowski i kilkanaście pawilonów. W 1975 r. rozebrano większość zniszczonych pawilonów a z dawnego kompleksu pozostały dwa. Mieszczący się w jednym z nich Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego obchodzi w tym roku 15-lecie powstania. 

Patron Instytutu był długoletnim wiceprzewodniczącym Rady Naukowej Instytutu Sztuki PAN, redaktorem naczelnym "Pamiętnika Teatralnego" oraz wykładowcą warszawskiej PWST. Specjalizacją i życiową pasją profesora Zbigniewa Raszewskiego była wiedza o teatrze a do jego postawy i idei nawiązuje dzisiejsza działalność Instytutu, który zajmuje się dokumentowaniem polskiego życia teatralnego i badaniami nad współczesnością i historią polskiego teatru. Ma również pomóc w promowaniu polskiego teatru za granicą. 

- Prof. Zbigniew Raszewski bardzo długo wstydził się tego, że nosi tytuł profesora teatru, bo uważał, że to jest dosyć niepoważne - mówi Dorota Buchwald, dyrektor Instytutu. - Jego książki i noty w wielu słownikach i międzynarodowych encyklopediach stworzyły podwalinę nazwanej na nowo, wyodrębnionej nauki o teatrze - dodaje rozmówczyni Anny Stempniak.

Dlaczego prof. Raszewski nie lubił słowa "teatrologia"? Co pawilon, w którym znajduje się Instytut ma wspólnego z "Odprawą posłów greckich" Jana Kochanowskiego? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji zawierającej archiwalne rozmowy z osobami związanymi z prof. Zbigniewem Raszewskim. 

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Goście: Dorota Buchwald (dyrektor Instytutu Teatralnego im. prof. Zbigniewa Raszewskiego)

Data emisji: 17.08.2018

Godzina emisji: 21.09

kh

Playlista