Festiwal NNW ma już 10 lat

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 11:57
Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci, to miejsce prezentacji nie tylko filmów dokumentalnych, ale również filmów fabularnych, czy słuchowisk i dokumentów radiowych inspirowanych dziejami walki o niepodległość w latach 1939-89 i ludzi skazanych przez propagandę PRL-u na zapomnienie.
Audio
  • Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci (Kulturalna Jedynka)
Flagę i list od premiera Węgier Viktora Orbana Arkadiuszowi Gołębiewskiemu (P), organizatorowi festiwalu wręcza uczestniczka Rewolucji Węgierskiej w 1957 Maria Witter
Flagę i list od premiera Węgier Viktora Orbana Arkadiuszowi Gołębiewskiemu (P), organizatorowi festiwalu wręcza uczestniczka Rewolucji Węgierskiej w 1957 Maria WitterFoto: PAP/Adam Warżawa

Osobną częścią, wręcz samodzielnym festiwalem jest aktywność muzyczna. - Dużo ważnych koncertów polskich i zagranicznych kapel rockowych - mówi dyrektor i twórca festiwalu Arkadiusz Gołębiewski.

Jubileuszowy Festiwal zaczął się nietypowo, bo w sobotę (29 września) i potrwa do wtorku (2 października). Datę jego zakończenia wybrano nieprzypadkowo, gdyż właśnie na ten dzień zaplanowano uroczystości pogrzebowe admirała Józefa Unruga - wielkiego patrioty i dowódcy polskiej Floty podczas obrony Wybrzeża w 1939 roku. - Na naszym festiwalu chcemy pokazywać filmy, które pokazują fenomen polskości, gdzie takie legendy polskiej historii jak admirał Unrug mogą być przywoływane - wyjaśnia Arkadiusz Gołębiewski.

Więcej o festiwalu w dołączonym nagraniu. W audycji mówimy również o prapremierze sztuki "Deprawator" w Teatrze Polskim w reżyserii Macieja Wojtyszki (o spotkaniu Witolda Gombrowicza, Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta). Na scenie m.in. Andrzej Seweryn, Wojciech Malajkat, Paweł Krucz, Magdalena Zawadzka, Grażyna Barszczewska i Anna Cieślak.

Odnotowujemy też spektakle: "Warto było" i "Tchnienie". "Warto było" to spektakl w reżyserii Cezi Studniaka. Przedstawienie jest koprodukcją Akademii Teatralnej w Warszawie i Teatru im. Solskiego w Krakowie. Reżyserem spektaklu "Tchnienie" jest Grzegorz Małecki.

***

Tytuł audycjiKulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Reporterki: Dorota Kołodziejczyk, Ewa Heine

Goście: Arkadiusz Gołębiewski, Maciej Wojtyszko, Paweł Krucz, Wojciech Malajkat, Andrzej Seweryn

Data emisji: 30.09.2018

Godzina emisji: 20.10

ag/abi

Czytaj także

Olga Mickiewicz wyróżniona na VIII Festiwalu Filmowym NNW - Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2016 10:15
Głównemu konkursowi na film dokumentalny towarzyszył konkurs na dokument radiowy. Olga Mickiewicz ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia została wyróżniona za reportaż "Bóg, Honor, Ojczyzna i ja"
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal Nowe Epifanie. 50 propozycji na 40 wielkopostnych dni

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 16:17
W środę (14.02) w Warszawie rozpocznie się interdyscyplinarny festiwal wielkopostny Nowe Epifanie (dawne Gorzkie Żale).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Operetka" Gombrowicza w teatrze im. Stanisława Ignacego Witkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 13:38
W audycji przedstawiliśmy przegląd aktualnych wydarzeń na scenach wybranych polskich teatrów: w Opolu, Zakopanem i Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

22. Festiwal Szekspirowski

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2018 14:03
W Gdańsku trwa święto wszystkich, którzy kochają teatr i Szekspira. Już od tygodnia uczestnicy wystawiają w różnych przestrzeniach również Sopotu i Gdyni przedstawiają spektakle i wystawy, spotykają się również z widzami.
rozwiń zwiń