"Wyzwolenie" Stanisława Wyspiańskiego

W Teatrze Polskim w Warszawie trwają próby do spektaklu "Wyzwolenie" na podstawie dramatu Stanisława Wyspiańskiego. - Zagadnienie wolności jest takim tematem, który trzeba podejmować. Dotyczy to zarówno wolności artysty, jak i wolności człowieka w zwykłym, ludzkim rozumieniu - mówi Anna Augustynowicz, reżyserka przedstawienia.
Anna Augustynowicz
Anna Augustynowicz Foto: Polskie Radio / Piotr Piorun
O Audycji

- Wyzwolenie jest czymś, co zakłada pewną dynamikę wolności i Konrad, pod postacią którego Wyspiański przychodzi na scenę, jest postacią, która ogłasza się wolną i chce tym poczuciem wolności podzielić się ze wszystkimi - wyjaśnia Anna Augustynowicz. - Myślę, że Konrad Wyspiańskiego wychodzi z "Dziadów", po to, żeby spojrzeć na cały historyzm w myśleniu, całą politykę historyczną, na wszystkie te zjawiska, które są w Polsce współczesnej niezwykle ważne. Wychodzi po to, żeby znaleźć ten punkt odniesienia i spojrzeć na możliwą wolność człowieka, która nie zależy od tego wszystkiego, co osoby dramatu za sobą wloką. Ta wolność duszy nadaje temu utworowi charakter uniwersalny, ponieważ utwór jest napisany przed rewolucją 1905 roku, a jednak możemy go czytać dziś jako utwór niezwykle współczesny, utwór, który domaga się współpracy ze strony publiczności - opowiada.

Premiera spektaklu zaplanowana jest na 29 stycznia.

Z reżyserką rozmawiamy także o jej drodze artystycznej, szczecińskim teatrze oraz planach na najbliższy czas. Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Martyna Podolska 

Goście: Anna Augustynowicz (reżyserka przedstawienia "Wyzwolenie", dyrektorka artystyczna Teatru Współczesnego w Szczecinie)

Data emisji: 11.01.2019

Godzina emisji: 21.11

kwh

Playlista
  • Grechuta Marek - Miłość drogę zna
  • Soyka Stanisław - Allegro Ma Non Troppo
  • ARETHA FRANKLIN - Respect
  • The Beatles, - Yesterday
  • Jones Norah, - Thinking About You