X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Stanisław Wyspiański lepszy niż Vincent van Gogh

15 stycznia mija 150 rocznica urodzin Stanisława Wyspiańskiego - malarza, grafika, scenografa, wybitnego dramaturga, reformatora teatru. W Muzeum narodowym w Krakowie mozna ogladać wystawę "Wyspiański". Od wtorku (15.01) będą na niej nowe eksponaty.
Plakat wystawy Wyspiański w MN w Krakowie
Plakat wystawy "Wyspiański" w MN w KrakowieFoto: mat. promocyjne
O Audycji

Stojąc przed ścianą, na której są prezentowane rysunki Wyspiańskiego dyrektor muzeum, dr hab. Łukasz Gaweł przyznaje, że jest pełen podziwu dla artysty. - Widzimy, jaki ogrom pracy Wyspiański wykonał robiąc studia roślin, które później przenosił na polichromie franciszkańskie - mówi. Zwraca uwagę, że mniej więcej w tym samym czasie van Gogh namalował "Irysy", które znane są na całym świecie. Jego zdaniem, rośliny Wyspiańskiego nie są gorsze, a nawet są piękniejsze. - Na pewno widać tu jedna rzecz. Nie jestem pewien, czy van Gogh kochał irysa, ale jestem przekonany, że Wyspiański swoje kwiaty i rośliny, które tak pieczołowicie tworzył na potrzeby franciszkanów kochał bezgranicznie - ocenia dyrektor.

Za co pokochał Wyspiańskiego Józef Chełmoński, choć wcześniej nie szanował twórczości młodszego kolegi? Czy obrazy Wyspiańskiego mogą pachnieć? Posłuchaj całej rozmowy.

W audycji również rozmowy z dyrektorem Instytutu Muzyki i Tańca Maxymilianem Bylickim o Międzynarodowym Konkursie im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie, z Małgorzatą Rejmer, laureatką literackiego Paszportu Polityki za książkę "Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii", mówimy też o premiera musicalu "Nowy Jork. Prohibicja" w warszawskim Teatrze Roma, wspominamy też Zygmunta Huebnera, aktora, reżysera, dyrektora Teatru Powszechnego w Warszawie, w 30. rocznicę jego śmierci.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Goście: dr hab. Łukasz Gaweł (dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie), Maxymilian Bylicki (dyrektorem Instytutu Muzyki i Tańca), Małgorzata Rejmer (autorka książki "Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii")

Materiały reporterskie: Dorota Kołodziejczyk, Ewa Heine

Data emisji: 13.01.2019

Godzina emisji: 21.10

ag


Playlista