X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

W Warszawie powstaje Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy

CKF będzie nie tylko miejscem do poznania twórczości reżysera. Misją jest wprowadzanie kultury filmowej do warszawskiej codzienności. Jak piszą twórcy Centrum "można nas zaprosić do kina, domu kultury, a nawet do parku. Przygotujemy i poprowadzimy projekcje filmów, warsztaty filmowe (dla dzieci i dorosłych), wykłady o kinie, spotkania z gwiazdami filmu i artystami sztuki filmowej". Inauguracja centrum planowana jest na maj tego roku. 
Andrzej Wajda
Andrzej WajdaFoto: PAP/Adam Warżawa
O Audycji

- To wielkie szczęście, że możemy taką instytucję współtworzyć, wokół twórczości Andrzeja Wajdy i z takim patronem - mówi w "Kulturalnej Jedynce" Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektor Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. - CKF będzie funkcjonować jako taka wędrująca instytucja w dzielnicach miasta Warszawy oferująca w cyklu, który nazwałam "Wajda na żądanie", wydarzenia związane z kinem. Takie jak na przykład edukacja filmowa, także dzieci, w pracowniach "Przekładaniec", "Powidoki", "Lotna" oraz najważniejszej, która będzie sercem i mózgiem tej instytucji - "Bez znieczulenia". W planach mamy także stworzenie wielu dyskusyjnych klubów filmowych - dodaje. 

Anna Rembowska, kierownik Działu Badań i Rozwoju w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy mówi, że pierwsze badanie, które zostanie przeprowadzone przez CKF służyć ma edukacji i dotyczyć rynku zawodów filmowych. - W Polsce "kręci się" coraz więcej, rynek rośnie i wyłaniają się nowe zawody dzięki technologiom i profesjonalizacji poszczególnych etapów produkcji filmowej. Chcemy uświadamiać młodym ludziom, że praca w filmie to nie tylko bycie reżyserem czy operatorem, czyli te dwa najważniejsze zawody, o których wszyscy mówią, ale sensowną pracę w firmie można mieć przy wielu innych rzeczach - mówi. 

Specjalny gość audycji - żona Andrzeja Wajdy - Krystyna Zachwatowicz-Wajdowa zdradza, że to ona była inicjatorem przedsięwzięcia jakim jest Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. - Zwróciłam się do Rady Miasta Warszawy aby powstała jakaś instytucja związana z moim mężem. Jestem bardzo szczęśliwa, że wygląda to tak, jak wygląda - podkreśla.

Krystyna Zachwatowicz-Wajdowa poinformowała także, po raz pierwszy oficjalnie, że dochody z praw autorskich do twórczości Andrzeja Wajdy zostaną spożytkowane na stypendia dla młodych ludzi z małych miejscowości, których ogranicza brak środków finansowych oraz duża odległość do ośrodków. - Żeby mogli studiować i spełniać swoje marzenia - podkreśla rozmówczyni Joanny Sławińskiej i dodaje, że chodzi o wszystkie kierunki studiów. 

ggggJoanna Rożen-Wojciechowska, Anna Rembowska, Krystyna Zachwatowicz-Wajdowa, Joanna Sławińska

W "Kulturalnej Jedynce" łączyliśmy się także telefonicznie ze Stanisławem Janickim, którego ksiażka o niezrealizowanych projektach Andrzeja Wajdy zainauguruje działalność wydawniczą CKF i będzie symbolicznym hołdem dla patrona instytucji. Autor książki zdradził w audycji, jakie marzenia filmowe miał znany reżyser oraz co chciał poprawić w jednym ze swoich najsłynniejszych filmów. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Joanna Sławińska 

Goście: Krystyna Zachwatowicz-Wajdowa (żona Andrzeja Wajdy), Joanna Rożen-Wojciechowska (Dyrektor Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy), Anna Rembowska (kierownik Działu Badań i Rozwoju w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy), Stanisław Janicki (pisarz, dziennikarz, scenarzysta) 

Data emisji: 15.03.2019

Godzina emisji: 21.09

kh/kd


Playlista
  • WOJCIECH KILAR - Ziemia obiecana (Część I)
  • WOJCIECH KILAR - Ziemia obiecana
  • Korzyński Andrzej, Zespół pod kier. Andrzeja Korzyńskiego, - Człowiek z marmuru (temat główny)