Kino polskie dla dzieci odradza się

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 11:00
Jeszcze nie tak dawno polskiej prdukcji filmowych dla dzieci i młodzieży nie było wiele. Na ekrany wszedł właśnie "Władcy przygód. Stąd do Oblivio", który być może przełamie ten impas.
Audio
Kadr z filmu Władcy przygód. Stąd do Oblivio
Kadr z filmu "Władcy przygód. Stąd do Oblivio"Foto: YT

Polskie kino przez lata nie miało ciekawych propozycji dla dzieci  młodzieży. Ale pojawiają się ostatnio pojedyncze interesujące produkcje, jak ubiegłoroczny film animowany "Basia", a 5 kwietnia na ekrany wejdzie "Basia 2", czy ceniony film fabularny "Za niebieskimi drzwiami", który miał premierę w 2016 roku. 21 marca premierę miała polska komedia przygodowa dla dzieci i młodzieży pt. "Władcy przygód. Stąd do Oblivio".

Dr Anna Wróblewska widzi pozytywny trend. Bo jeszcze niedawno prawdziwe było stwierdzenie, że kiedyś kręcono cztery filmy dla dzieci rocznie, a obecnie kręci się jeden film na cztery lata. - Rzeczywiście było tak, że kino polskie dla dzieci zaczęło zamierać. I mówimy tu o serialach, jak również o filmach fabularnych - precyzuje. Zwraca uwagę, że w kinach jest wiele propozycji dziecięcych, ale zdecydowana większość to produkcja wielkich, amerykańskich wytwórni, które wspomagają filmy sprzedażą gadżetów. W starciu z nimi mały, europejski producent nie ma szans. Dlatego film dla dzieci wymaga specjalnej troski.

Oskar Latarski, odtwórca jednej z dziecięcych ról chwali film. - Jak już przyszedłem na tę produkcję do kina to byłem zaskoczony, że tak świetny film wyszedł - mówi.  

Tomasz Szafrański przyznał, że z młodymi aktorami jeszcze nie pracował. - Bardzo szybko doszliśmy do wniosku, że nie chcemy młodych aktorów, którzy występowali już w innych filmach, którzy są związani z teatrem, albo którzy - co gorsza - grają w reklamach - gdyż oni wnosili ze sobą bagaż pewnych przyzwyczajeń, pewnego gwiazdorstwa - mówi reżyser. Podkreśla, że może zabrzmi to śmiesznie, ale mieli już na castingach celebrytów w wieku 11 lat. Dlatego szukano osoby niedoświadczonej. Dziewczynkę znaleziono dość szybko, ale poszukiwania chłopca trwały długo.

Maciej Makowski, grający postać dorosłego bohatera, opowiada o swoich wrażeniach z gry z dziećmi.

Jak należy wspierać produkcję filmową dla dzieci i młodzieży? Dlaczego twórcy filmu "Władcy przygód…" musieli długo szukać odtwórcy roli chłopięcej i jak wreszcie go znaleziono? Jak tworzyć filmy, żeby były przebojami?

Posłuchaj całej audycji, w której można też usłyszeć fragmenty ścieżki dźwiękowej.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Joanna Sławińska

Goście: dr Anna Wróblewska (Filmoznawca, współautorka książki "Polski film dla dzieci i młodzieży"), Tomasz Szafrański (reżyser), Maciej Makowski (aktor), Oskar Latarski (11 lat, odtwórca jednej z dzieciecych ról w filmie "Władcy przygód. Stąd do Oblivio")

Data emisji: 22.03.2019

Godzina emisji: 21.11

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dawid Ogrodnik zagra legendarnego muzyka

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2018 08:50
12 października rozpoczęły się zdjęcia do filmu "Ikar. Legenda Mietka Kosza" w reżyserii Macieja Pieprzycy. Obraz opowiada hitorię znakomitego i zapomnianego niewidomego pianisty, który zmarł tragicznie w wieku 29 lat. Główną rolę zagra Dawid Ogrodnik, z którym przed rozpoczęciem zdjęć rozmawiała Joanna Sławińska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"I odpuść nam nasze długi". Włoska kariera Jerzego Stuhra

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2018 13:48
- Kiedy dostaję rolę we Włoszech zastrzegam, że muszę grać obcokrajowca, bo to słychać. Nie razi, ale słychać - zdradza aktor w rozmowie z Joanną Sławińską. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Federico Fellini. 25 lat od śmierci reżysera

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2018 14:00
31 października minęła 25. rocznica śmierci włoskiego reżysera Federica Felliniego, który zapisał się w historii kina jako twórca ważny i intrygujący.  
rozwiń zwiń