Wiesław Myśliwski: nie chce mi się już pisać

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2019 10:57
W Szczebrzeszynie w dniach 5-11.08 odbył się Festiwal Stolica Języka Polskiego. To niezwykłe w skali kraju spotkanie miłośników literatury, ponieważ łączy obie perspektywy - twórców i odbiorców, pisarzy i czytelników, oferując jedyne w swoim rodzaju artystyczne doświadczenie. Jednym z gości festiwalu był pisarz Wiesław Myśliwski, dwukrotny laureat Nagrody Literackiej Nike. 
Audio
  • Festiwal Stolica Języka Polskiego, Jarmark Jagielloński w Lublinie, Muzeum Tatrzańskie i inne (Kulturalna Jedynka)
Wiesław Myśliwski
Wiesław Myśliwski Foto: PAP/Tomasz Gzell

Podczas spotkania z czytelnikami pisarz został m.in. zapytany, czy podtrzymuje to, co deklarował w kwietniu podczas finału Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, czyli, że nic już więcej nie napisze.

- Nie chce mi się już pisać. To nie jest takie porywające zajęcie, żeby nie móc bez tego żyć. Nie dam gwarancji, głowy nie dam, że coś mnie nagle nie najdzie, ale na straży stoi moja żona, która nie daje mi pisać. Ona widzi jak mnie to męczy - mówi Wiesław Myśliwski. - Prozę pisze się w sposób taki... zakonny. Najlepiej byłoby w celi mieszkać, przez okienko żeby obiady podawali... i pisać. Do prozy trzeba systematyczności, trzeba pisać codziennie. Nawet jeśli się nic nie napisze. Wiele miałem takich dni, że przesiedziałem parę godzin nad białą kartką papieru i nawet pół zdania nie napisałem, ale to nie są zmarnowane dni, bo taka bezradność jak człowieka nawiedza, to ona później prosperuje. Nazwałem to nawet kiedyś "bezradnością owocującą" -  podkreśla pisarz. Więcej w dołączonym nagraniu.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiliśmy także o Jarmarku Jagiellońskim w Lublinie oraz o propozycjach Muzeum Tatrzańskiego. Jerzy Radziwiłowicz przeczytał fragment ostatniej książki Wiesława Myśliwskiego, a Ewa Heine zrecenzowała przedstawienie "Boże mój!" w reżyserii Andrzeja Seweryna w warszawskim Teatrze Polonia. Więcej w dołączonym nagraniu.

***

Tytuł audycji: "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Data emisji: 18.08.2019

Godzina emisji: 21.10

kh

Czytaj także

Literackie inspiracje Piotra Brysacza nad Czarną Hańczą

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018 09:24
Jak nikt inny potrafi łączyć literaturę z naturą. Efektem rozmów przeprowadzonych z dziennikarzami i miłośnikami przyrody jest jego książka "Czyżyk na drogę". Piotr Brysacz od czterech lat jest także współorganizatorem Festiwalu "Patrząc na Wschód", który w tym roku odbędzie się w połowie sierpnia w miejscowości Buda Ruska nad Czarną Hańczą. 
rozwiń zwiń