Narodowe Czytanie 2019: osiem lektur na ósmą odsłonę

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 17:12
Rozpoczynamy przygotowanie do Narodowego Czytania 2019, które odbędzie się 7 września 2019 roku pod hasłem "Nowele polskie". W związku z tym na antenie radiowej Jedynki przypomnieliśmy postać Henryka Rzewuskiego, autora cyklu "Pamiątek Soplicy", z którego opowiadanie "Sawa" będzie prezentowane w Ogrodzie Saskim w trakcie Narodowego Czytania. 
Audio
  • Narodowe Czytanie 2019: osiem lektur na ósmą odsłonę (Kulturalna Jedynka)
Para prezydencka czyta Przedwiośnie
Para prezydencka czyta "Przedwiośnie"Foto: YouTube/Kancelaria Prezydenta

Podczas tegorocznej odsłony akcji zaprezentowanych zostanie osiem lektur, które jak pisał w specjalnym liście prezydent Andrzej Duda, są "połączeniem polskości z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem". Spośród wybranych znalazły się "Dobra pani" - Elizy Orzeszkowej, "Dym" - Marii Konopnickiej, "Katarynka" - Bolesława Prusa, "Mój ojciec wstępuje do strażaków" (ze zbioru: "Sanatorium pod Klepsydrą") - Brunona Schultza, "Orka" - Władysława Reymonta, "Rozdziobią nas kruki, wrony" - Stefana Żeromskiego, "Sachem" - Henryka Sienkiewicza oraz wcześniej wspomniane opowiadanie "Sawa" autorstwa Henryka Rzewuskiego. 

"Pamiątki Soplicy" zostały uznane za "mistrzowską formę gawędy szlacheckiej". Wiele lat temu polski krytyk teatralny, historyk literatury polskiej - Stefan Treugutt mówił o przyczynach powodzenia tego wielkiego dzieła. - Rzewuski zaczął narracje i dialogi pisać językiem potocznym. To jest język, który jest niesłychanie giętki, żywy, nie czuje się wielkiej sztuki - mówił. 

***

W audycji mowa była również o XVI Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem publiczności i ukazuje kulturę żydowską w kontekście kultury polskiej i światowej. Więcej na temat festiwalu w rozmowie z Martyną Podolską mówił Dawid Szurmiej, prowadzący koncerty. - Żydowski klimat muzyczny jest obecny podczas całego festiwalu, tylko jest różnorodny, od muzyki klezmerskiej, takiej jaką usłyszymy w noc klezmerów, która tradycyjnie odbywa się w sobotę przed zakończeniem festiwalu, poprzez koncerty kantoralne. Mamy też scenę letnią przy ul. Senatorskiej w siedzibie Teatru Żydowskiego i koncerty w Teatrze Kwadrat. To wszystko składa się na jak najpełniejszy obraz muzyki żydowskiej, którą można doświadczyć podczas Festiwalu Warszawa Singera - dodał. 

Festiwal potrwa do 1 września 2019 roku, a patronem medialnym tego wydarzenia jest radiowa Jedynka. 

Ponadto podczas audycji wspomniano o festiwalu "Chopin i jego Europa", wystawie Andrzeja Strumiłły w Nowym Sączu i jubileuszu 70 sezonu Teatru Współczesnego w Warszawie, natomiast Ewa Heine zrecenzowała spektakl "Historia Jana" Teatru Chorea z Łodzi.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka 

Prowadzi: Anna Stempniak 

Materiał: Martyna PodolskaDorota Kołodziejczyk 

Data emisji: 25.08.2019

Godzina emisji: 22.11

ans


Czytaj także

Mistrz Mowy Polskiej 2017. Znamy nominowanych

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2017 14:25
- W 2000 roku powstał pomysł, zainicjowany przez śp. Bogdana Hojnę, powołania konkursu na najlepiej i najmądrzej mówiących Polaków. Od 2001 roku, co roku, poznajemy kolejnych mistrzów, a od 7 lat także Kuźnię Mistrzów Mowy Polskiej – mówi Piotr Kossakowski, sekretarz programu "Mistrz Mowy Polskiej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodowe Czytanie. "Wesele" w oprawie muzyki ludowej

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2017 12:00
Przez siedem godzin 2 września Ogród Saski będzie rozbrzmiewał głosami aktorów, muzyków, a także pary prezydenckiej. Tak będzie wyglądało Narodowe Czytanie 2017.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nike dla Łazarewicza. "Reportaż wkracza na salony"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 14:00
Nagrodę Literacką Nike 2017 w tym roku otrzymał Cezary Łazarewicz za książkę "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka". Po raz pierwszy w historii przyznano to wyróżnienie za reportaż.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Seweryn o zawodzie aktora

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2018 22:09
Andrzej Seweryn uważa, że stworzenie aktora to proces, na który składają się różne etapy. W audycji "Kultura przed snem" jego przemyślenia o zawodzie aktora
rozwiń zwiń