Prezentacja nominowanych do Nagród Mediów Publicznych

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2019 23:00
Przedstawiamy sylwetki dwóch nominowanych w kategorii "Słowo" - Jarosława Marka Rymkiewicza i profesora Andrzeja Nowaka. W tej kategorii są nominowani również Włodzimierz Bolecki, Andrzej Horubała i Antoni Libera. 
Audio
  • Sylwetki dwóch nominowanych do Nagród Mediów Publicznych (Kulturalna Jedynka)
Nagrody Mediów Publicznych 2019
Nagrody Mediów Publicznych 2019Foto: Mat. promocyjne

Jarosław Marek Rymkiewicz został wyróżniony "za nieustające poszukiwanie ducha polskości zarówno w historii jak i w dniu dzisiejszym oraz za mistrzowskie przedstawienie go w swojej poezji, esejach i dramatach". Kapituła doceniła go również za ponad 60-letnią twórczą obecność w dyskursie narodowym oraz "za ukazanie Polakom ich największego poety Adama Mickiewicza i jego twórczości w sposób nieoczywisty, wysoce oryginalny, daleki od wszelkich konwencji".

Przypominamy rozmowę, jaką z nominowanym przeprowadziła w 2017 roku Dorota Kołodziejczyk. Jarosław Marek Rymkiewicz mówi, jaki wpływ na jego życie i twórczość miały przenosiny z Warszawy do Milanówka. 

Andrzej Nowak - historyk, publicysta, wykładowca UJ, profesor zwyczajny w Instytucie Historii PAN, członek Kolegium IPN, sowietolog. Podczas ogłaszania nominacji Andrzeja Nowaka zwrócono uwagę na "niezrównany wkład w rozwój publicystyki obywatelskiej i ożywianie w niej wartości patriotycznych, a także za znakomite prace badawcze i działalność edukacyjną odpowiadającą na fundamentalne pytanie: czym była i czym jest polskość".

Od lutego 2016 roku profesor wraz z Dorotą Truszczak jest współtwórcą cyklu "Historia żywa". W audycji Andrzej Nowak mówi Dorocie Truszczak o początkach zainteresowania historią i Rosją.

Zapraszamy też na drugi festiwal Kinomural we Wrocławiu. W dniach 20-21 września 2019 roku za sprawą projektu Kinomural wrocławskie Nadodrze zamieni się w wielkoformatową galerię sztuki. Na 12 ścianach 8 kamienic pojawią się ruchome murale autorstwa artystów z Polski, Kolumbii, Chin, Japonii, USA czy Szwajcarii. Wśród twórców, których prace będziemy podziwiać, są m.in. Tomek Tryzna, Filip Zawada, Marcin Ożóg, Dagmara Pochyła, a także Thorsten Fleisch, Yuge Zhou, Zlatko Ćosić, Shusaku Kaji, Sean Pecknold i Mike Pelletier. To pierwszy w Polsce projekt prezentujący sztukę w takiej formule. Tymczasowe dzieła wyświetlane będą na Nadodrzu, wyjątkowym wrocławskim osiedlu, porównywanym do berlińskiego Kreuzberga, czy rzymskiego Zatybrza. Swój film kręcił tu sam Steven Spielberg. Na 12 ścianach 8 kamienic powstaną ruchome murale.

W audycji również o spektaklu "Przerwana cisza" w Warszawskiej Operze Kameralnej. Pomysłodawcą i autorem libretta jest światowej sławy otolaryngolog prof. dr hab. n. med. Henryk Skarżyński - twórca Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach. Przeprowadzone przez profesora pionierskie operacje przywróciły do świata dźwięków wielu uzdolnionych muzycznie pacjentów, którzy dzięki operacjom i rehabilitacji mogą nie tylko rozwijać słuch i mowę, ale także rozwijać swoje muzyczne pasje i talenty. Kompozytorem muzyki oraz kierownikiem muzycznym "Przerwanej Ciszy" jest prof. Krzesimir Dębski. Reżyserem musicalu "Przerwana Cisza" jest związany z Warszawską Operą Kameralną światowej sławy reżyser Michał Znaniecki. Za scenografię odpowiada Luigi Scoglio. W musicalu obok profesjonalnych artystów wystąpią artyści-pacjenci, podopieczni profesora Henryka Skarżyńskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 


Nagrody Mediów Publicznych 2019 Nagrody Mediów Publicznych 2019

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka 

Prowadzi: Anna Stempniak 

Materiał: Dorota Kołodziejczyk 

Data emisji: 8.10.2019

Godzina emisji: 22.11

ag


Czytaj także

Stosunki dyplomatyczne między Polską a rządem sowieckim

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2019 17:21
30 lipca 1941 roku na Foreign Office w Londynie w obecności premiera Winstona Churchilla i ministra Anthony’ego Edena, gen. Władysław Sikorski i ambasador Iwan Majski podpisali układ między rządem Rzeczypospolitej Polskiej, a rządem sowieckim o wznowieniu stosunków dyplomatycznych, współpracy na rzecz pokonania Niemiec oraz powstania polskiej armii w ZSRR. Niebawem na jej czele stanął gen. Władysław Anders.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kategoria "Słowo" Nagrody Mediów Publicznych 2019 - lista nominowanych

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 15:30
Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii "Słowo" przyznaje Polska Agencja Prasowa. Kapituła powołana przez PAP nominowała do Nagrody pięciu twórców: Włodzimierza Boleckiego, Andrzeja Horubałę, Antoniego Liberę, Andrzeja Nowaka oraz Jarosława Marka Rymkiewicza. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warto być mecenasem polskiej kultury - mówi pomysłodawca Nagród Mediów Publicznych Krzysztof Czabański

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 15:00
Jestem pod dużym wrażeniem nominacji do Nagród Mediów Publicznych. Moim zdaniem wszyscy nominowani już są zwycięzcami - mówi Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych
rozwiń zwiń