X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prezentacja nominowanych do Nagród Mediów Publicznych

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2019 23:00
Przedstawiamy sylwetki dwóch nominowanych w kategorii "Słowo" - Jarosława Marka Rymkiewicza i profesora Andrzeja Nowaka. W tej kategorii są nominowani również Włodzimierz Bolecki, Andrzej Horubała i Antoni Libera. 
Audio
  • Sylwetki dwóch nominowanych do Nagród Mediów Publicznych (Kulturalna Jedynka)
Nagrody Mediów Publicznych 2019
Nagrody Mediów Publicznych 2019Foto: Mat. promocyjne

Jarosław Marek Rymkiewicz został wyróżniony "za nieustające poszukiwanie ducha polskości zarówno w historii jak i w dniu dzisiejszym oraz za mistrzowskie przedstawienie go w swojej poezji, esejach i dramatach". Kapituła doceniła go również za ponad 60-letnią twórczą obecność w dyskursie narodowym oraz "za ukazanie Polakom ich największego poety Adama Mickiewicza i jego twórczości w sposób nieoczywisty, wysoce oryginalny, daleki od wszelkich konwencji".

Przypominamy rozmowę, jaką z nominowanym przeprowadziła w 2017 roku Dorota Kołodziejczyk. Jarosław Marek Rymkiewicz mówi, jaki wpływ na jego życie i twórczość miały przenosiny z Warszawy do Milanówka. 

Andrzej Nowak - historyk, publicysta, wykładowca UJ, profesor zwyczajny w Instytucie Historii PAN, członek Kolegium IPN, sowietolog. Podczas ogłaszania nominacji Andrzeja Nowaka zwrócono uwagę na "niezrównany wkład w rozwój publicystyki obywatelskiej i ożywianie w niej wartości patriotycznych, a także za znakomite prace badawcze i działalność edukacyjną odpowiadającą na fundamentalne pytanie: czym była i czym jest polskość".

Od lutego 2016 roku profesor wraz z Dorotą Truszczak jest współtwórcą cyklu "Historia żywa". W audycji Andrzej Nowak mówi Dorocie Truszczak o początkach zainteresowania historią i Rosją.

Zapraszamy też na drugi festiwal Kinomural we Wrocławiu. W dniach 20-21 września 2019 roku za sprawą projektu Kinomural wrocławskie Nadodrze zamieni się w wielkoformatową galerię sztuki. Na 12 ścianach 8 kamienic pojawią się ruchome murale autorstwa artystów z Polski, Kolumbii, Chin, Japonii, USA czy Szwajcarii. Wśród twórców, których prace będziemy podziwiać, są m.in. Tomek Tryzna, Filip Zawada, Marcin Ożóg, Dagmara Pochyła, a także Thorsten Fleisch, Yuge Zhou, Zlatko Ćosić, Shusaku Kaji, Sean Pecknold i Mike Pelletier. To pierwszy w Polsce projekt prezentujący sztukę w takiej formule. Tymczasowe dzieła wyświetlane będą na Nadodrzu, wyjątkowym wrocławskim osiedlu, porównywanym do berlińskiego Kreuzberga, czy rzymskiego Zatybrza. Swój film kręcił tu sam Steven Spielberg. Na 12 ścianach 8 kamienic powstaną ruchome murale.

W audycji również o spektaklu "Przerwana cisza" w Warszawskiej Operze Kameralnej. Pomysłodawcą i autorem libretta jest światowej sławy otolaryngolog prof. dr hab. n. med. Henryk Skarżyński - twórca Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach. Przeprowadzone przez profesora pionierskie operacje przywróciły do świata dźwięków wielu uzdolnionych muzycznie pacjentów, którzy dzięki operacjom i rehabilitacji mogą nie tylko rozwijać słuch i mowę, ale także rozwijać swoje muzyczne pasje i talenty. Kompozytorem muzyki oraz kierownikiem muzycznym "Przerwanej Ciszy" jest prof. Krzesimir Dębski. Reżyserem musicalu "Przerwana Cisza" jest związany z Warszawską Operą Kameralną światowej sławy reżyser Michał Znaniecki. Za scenografię odpowiada Luigi Scoglio. W musicalu obok profesjonalnych artystów wystąpią artyści-pacjenci, podopieczni profesora Henryka Skarżyńskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 


Nagrody Mediów Publicznych 2019 Nagrody Mediów Publicznych 2019

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka 

Prowadzi: Anna Stempniak 

Materiał: Dorota Kołodziejczyk 

Data emisji: 8.10.2019

Godzina emisji: 22.11

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stosunki dyplomatyczne między Polską a rządem sowieckim

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2019 17:21
30 lipca 1941 roku na Foreign Office w Londynie w obecności premiera Winstona Churchilla i ministra Anthony’ego Edena, gen. Władysław Sikorski i ambasador Iwan Majski podpisali układ między rządem Rzeczypospolitej Polskiej, a rządem sowieckim o wznowieniu stosunków dyplomatycznych, współpracy na rzecz pokonania Niemiec oraz powstania polskiej armii w ZSRR. Niebawem na jej czele stanął gen. Władysław Anders.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kategoria "Słowo" Nagrody Mediów Publicznych 2019 - lista nominowanych

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 15:30
Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii "Słowo" przyznaje Polska Agencja Prasowa. Kapituła powołana przez PAP nominowała do Nagrody pięciu twórców: Włodzimierza Boleckiego, Andrzeja Horubałę, Antoniego Liberę, Andrzeja Nowaka oraz Jarosława Marka Rymkiewicza. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warto być mecenasem polskiej kultury - mówi pomysłodawca Nagród Mediów Publicznych Krzysztof Czabański

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 15:00
Jestem pod dużym wrażeniem nominacji do Nagród Mediów Publicznych. Moim zdaniem wszyscy nominowani już są zwycięzcami - mówi Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych
rozwiń zwiń