FPFF 2019: "Supernova" i "Eastern" - dwa debiutanckie filmy na wielkim święcie polskiego kina

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 14:50
Obie produkcje to pełnometrażowe debiuty reżyserów Bartosza Kruhlika i Piotra Adamskiego. Pierwszy z nich "Supernova" zawalczy o Złote Lewy w Konkursie Głównym, drugi "Eastern" będzie można oglądać w sekcji pozakonkursowej z cyklu "Panorama Polskiego Kina". Jakie emocje towarzyszą twórcom owych filmów po pierwszych projekcjach?
Audio
  • 44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (Kulturalna Jedynka)
44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych
44. Festiwal Polskich Filmów FabularnychFoto: Andrzej Pągowski

Film Piotra Adamskiego "Eastern" to opowieść o dwóch zwaśnionych rodach - rodzinie Nowaków i Kowalskich. Reżyser w tym filmie sięgnął po konwencję westernu, by zbadać współczesną polską mentalność. - "Eastern" jest pewnego rodzaju quasiadaptacją średniowiecznego prawa zwyczajowego, bardzo paternalistycznego, honorowego, takiego, które dzisiaj nam się wydaje kompletnie nie do przyjęcia w standardach współczesnego świata - mówił Piotr Adamski. 

Głównymi bohaterkami są dwie młode dziewczyny, w których role wcielają się aktorki: Maja Pankiewicz i Paulina Krzyżańska, które w rozmowie z Joanną Sławińską opowiedziały o emocjach, które im towarzyszyły na planie zdjęciowym oraz o współpracy z twórcami. - Jeżeli chodzi o mnie to był pełnometrażowy debiut, wiec przy tej niewielkiej ilości doświadczenia, które miałam wcześniej z Piotrem, to też było szukanie wspólnego języka i zastanawianie się nad doborem środków - stwierdziła Maja Pankiewicz. 

Skąd wziął się pomysł, żeby dziewczyny wprowadziły nowe elementy do historii rodzin? - W tym paternalistycznym świecie chodziło nam o to, żeby wprowadzić rodzaj "genderowej" zmiany i nadziei na przyszłość. Coś takiego czujemy podskórnie, że może światu potrzebne są kobiety i ze swoją wrażliwością mogą dać mu coś nowego - dopowiedział reżyser. 

"Supernova" - film Bartosza Kruhlika 

Debiut reżysera opowiada historię tragicznego wypadku drogowego, do którego dochodzi w pobliskiej wsi. Ofiarami są matka i dwójka dzieci, a winowajcą jest kierowca rządowego samochodu. Nieszczęśliwy wypadek pociąga za sobą lawinę konsekwencji. Rolę polityka odgrywa aktor Teatru Narodowego Marcin Hycnar. O filmie mówił reżyser Bartosz Kruhlik - moim założeniem było, żeby, mówiąc kolokwialnie, wpuścić widza w maliny potępiając postać polityka, który na końcu znalazł się w sytuacji, w której nie wszystko jest czarno - białe - powiedział. 

"Supernova" jest jednym z 18 filmów biorących udział w Konkursie Głównym. O Złote Lwy nie powalczy produkcja Jacka Bromskiego "Solid Gold", gdyż film został wycofany z konkursu. 

Jakie emocje towarzyszą aktorom filmu "Supernova" po projekcji filmu? Czym inspiruje się reżyser tworząc film? Kiedy będzie można zobaczyć obie produkcje w kinach? 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka 

Prowadzi: Joanna Sławińska

Goście: Magdalena Sendecka (krytyk filmowy), Piotr Adamski (reżyser), Maja Pankiewicz (aktorka), Paulina Krzyżańska (aktorka), Bartosz Kruhlik (reżyser), Marcin Hycnar (aktor), Marek Braun (aktor), Marcin Zarzeczny (aktor) 

Data emisji: 18.09.2019

Godzina emisji: 20.12

ans

Czytaj także

Rozpoczął się 44. FPFF w Gdyni. "Obywatel Jones" filmem otwarcia

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 13:20
Uroczysty pokaz filmu Agnieszki Holland "Obywatel Jones", zakwalifikowanego do Konkursu Głównego, otworzył 16 września roku 44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Uczestnicy ceremonii w Teatrze Muzycznym w Gdyni premierowo zobaczyli również "Powrót birbanta", czyli rekonstrukcję obrazu uznawanego za pierwszy polski film fabularny.
rozwiń zwiń