X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zakończył się XI Festiwal Filmowy "Niepokorni Niezłomni Wyklęci"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 16:29
Gala Zamknięcia XI Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci odbyła się 29 września w Gdyni. W tym roku w Konkursie Głównym zaprezentowano 30 filmów. Najważniejszą nagrodę, czyli "Złoty Opornik" zdobył film  "Paszporty Paragwaju", a "Platynowy Opornik" za całokształt twórczości otrzymał Lech Majewski. 
Audio
  • Zakończył się XI Festiwal Filmowy "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" (Kulturalna Jedynka)
Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor FNNW
Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor FNNWFoto: mat. prasowe

"Paszporty Paragwaju" to opowieść o działalności grupy Aleksandra Ładosia w szwajcarskim Bernie zajmujący się masowym fałszowaniem dokumentów dla ratowania Żydów podczas II Wojny Światowej. - Ten film jest procesem odkrywania faktów historii. Początkowo film miał dotyczyć ambasadora Ładosia, dopiero w trakcie realizacji okazało się, że więcej osób współpracowało przy tym, aby produkować dokumenty, które ratowały życie - mówił reżyser filmu, Robert Kaczmarek. 

Przewodnicząca jury Konkursu Głównego Maria Dłużewska podkreśliła, że jest to film wyjątkowo ważny i poruszający. - Oprócz samego tematu, który jest niezwykle ważny, nagle po tylu latach dowiadujemy się jak fantastyczna była postawa Polaków w odniesieniu do ratowania Żydów w czasie okupacji - powiedziała. 

Nagrodę Główną w kategorii Dokument Radiowy otrzymała Joanna Bogusławska ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za audycję "Przerwane milczenie". - Zwracaliśmy uwagę na oryginalność tematyki i oryginalność jej potraktowania, jak również wartości dydaktyczne i poznawcze. W aspekcie wszystkich wymienionych kryteriów nagrodzony przez nas reportaż Joanny Bogusławskiej okazał się rewelacją konkursu. Słowami jedynego żyjącego świadka opowiada on historię odkrycia grobów katyńskich - ocenił Piotr Witt, członek jury. 

Wśród wyróżnionych znalazła się inna dziennikarka Polskiego Radia – Urszula Żółtowska-Tomaszewska za dokument "W drodze do domu".

***

W Magazynie "Kulturalna Jedynka" wspomniano postać Jana Kobuszewskiego, wybitnego polskiego aktora, który zmarł 28 września 2019 roku w wieku 85 lat. 

Ponadto mowa była również o festiwalu "Ciało/Umysł" oraz o premierze spektaklu "Wstyd" Marka Modzelewskiego w Teatrze Współczesnym.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Reporter: Witold Banach

Data emisji: 29.09.2019

Godzina emisji: 22.10


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Reżyser Lech Majewski: w historii szukam głębszych sensów, tego, co jest ukryte

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2019 21:49
– Próbuję dotrzeć do wewnętrznego nurtu historii, podziemnej rzeki. Historię znamy powierzchownie, głównie kształtowaną przez przekaz, który jest nam dany. Natomiast pod nim istnieje prawdziwsza historia – powiedział reżyser Lech Majewski, laureat "Platynowego opornika" na XI Festiwalu Filmowym "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci".
rozwiń zwiń