Przegląd spektakli "Nówka sztuka"

To jeden z najciekawszych konkursów teatralnych m.in. z racji na jego zasięg. Komisja artystyczna przemierza Polskę wzdłuż i wszerz, by obejrzeć zakwalifikowane spektakle, a w tym roku było ich aż 130.
.
.Foto: geralt/pixabay.com/CC0
O Audycji

W dniach 26-30 października będzie na scenach Instytutu Teatralnego, TR Warszawa, Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i ATM Studio odbędzie się pięć, różnorodnych formalnie i tematycznie spektakli oraz czytań performatywnych. 

Będą to: "Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach", autorstwa i w reżyserii Michała Siegoczyńskiego z Teatru Miejskiego
w Gliwicach (zdobywca GRAND PRIX 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej oraz nagrody za reżyserię i nagrody i wyróżnień aktorskich), "Wyzwolenia" Magdaleny Drab w reżyserii Piotra Cieplaka z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy (nagroda za najlepszy tekst 25. OKnWPSP), "Pod adresem marzeń" Elżbiety Chowaniec w reżyserii Marka Zákosteleckiego z Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach (nagrody za scenografię oraz muzykę 25. OKnWPSP), "Staś i Zła Noga" Katarzyny Błaszczyńskiej w reżyserii Bartłomieja Błaszczyńskiego z Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego (wyróżnienie Komisji Artystycznej 25. OKnWPSW za oryginalne prace scenariuszowo-dramaturgiczne) oraz "Wracaj" Przemysława Pilarskiego w reżyserii Małgorzaty Warsickiej – czytanie wyprodukowane przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego (nagroda, ex aequo z "Wyzwoleniami", za najlepszy tekst).

W audycji wypowiedzi jednego z członków komisji artystycznej Pawła Płoskiego oraz wypowiedzi twórców nagrodzonych spektakli Michała Siegoczyńskiego i Piotra Cieplaka.

Mówimy również o premierze musicalu Eltona Johna i Tima Rice’a "Aida" w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie 26 października. O musicalu opowiadają reżyser Wojciech Kępczyński, autora polskiego przekładu Michał Wojnarowski, kierownik muzyczny Jakub Lubowicz i scenograf Mariusz Napierała.

Zapraszamy też na podsumowanie 35. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Dwie najważniejsze nagrody - dla najlepszego filmu i dla najlepszego reżysera otrzymał "Shindisi", film gruzińskiego reżysera Dito Tsintsadze. "Shindisi" to opowieść oparta na prawdziwych wydarzeniach, które rozegrały się w tytułowej wiosce podczas rosyjskiej interwencji wojskowej w Gruzji w 2008 r. Wojsko rosyjskie naruszyło wówczas tzw. korytarz pomocy humanitarnej, który umożliwia niesienie pomocy rannym, a mieszkańcy wioski podjęli próbę ratowania żołnierzy gruzińskich. Wśród najlepszych tytułów znalazła się także irańska "Kudłata historia" Homayouna Ghanizadeha, nagrodzona za najlepszy scenariusz.

W audycji rozmowa Joanny Sławińskiej z Dito Tsintsadzem.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Kultura przed snem w paśmie Kulturalna Jedynka 

Prowadzi: Joanna Sławińska

Materiał reporterski: Dorota Kołodziejczyk

Data emisji: 20.10.2019

Godzina emisji: 22.10

ag

Playlista
  • Vega Suzanne - Caramel
  • GIULIA Y LOS TELLARINI - Warszawa
  • Kroke - Love
  • KATARZYNA DĄBROWSKA i WARSAW TANGO GROUP - Warszawskie tango
  • Hart Beth - Bang Bang Boom Boom
  • Limboski - Na statku
  • ZAZA FOURNIER - La Vie A Deux