X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jakub Szamałek: internet jest znakomitym narzędziem do rozprzestrzeniania nieprawdy

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 12:52
- Tymi fałszywymi informacjami można zupełnie wykoleić proces demokratyczny - powiedział w radiowej Jedynce Jakub Szamałek, autor trylogii "Ukryta sieć".
Audio
  • Rozmowa z autorem trylogii "Ukryta sieć" Jakubem Szamałkiem i inne wydarzenia kulturalne (Kulturalna Jedynka)
Okładka książki Jakuba Szamałka Kimkolwiek jesteś
Okładka książki Jakuba Szamałka "Kimkolwiek jesteś"Foto: Wydawnictwo W.A.B.

Po doskonale przyjętej powieści "Cokolwiek wybierzesz", w której dziennikarka Julita Wójcicka próbowała rozwikłać zagadkę śmierci Ryszarda Buczka, gwiazdy kultowego programu dla dzieci, przyszedł czas na premierę kolejnej książki. W "Kimkolwiek jesteś" Wójcicka zajmuje się sprawą KandyKroosh, camgirl z Mińska Mazowieckiego, która została uduszona na oczach tysięcy internautów. 

Z autorem trylogii "Ukryta sieć" Jakubem Szamałkiem rozmawialiśmy o zagrożeniach, jakie wiążą się z nowymi technologiami. Jak zauważył pisarz, w internecie zostawiamy bardzo dużo danych na nasz temat. Wskazał, że na podstawie naszego zachowania w sieci można określić nasz rys psychologiczny. Przypomniał, że wedle badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Stanforda, już dziesięć kliknięć w mediach społecznościowych wystarczy, żeby z dosyć dużą dozą prawdopodobieństwa ów profil określić, a gdy tych kliknięć mamy kilkaset, ten profil jest zarysowany tak dobrze, jakby to zrobił nasz małżonek.

W "Cokolwiek wybierzesz" w sieć wkracza wielka polityka. - Faktycznie internet staje się bardzo przydatnym narzędziem w prowadzeniu kampanii politycznych. To samo w sobie nie jest niczym złym, bo elementem kampanii wyborczej jest informacja. Internet jest jednak znakomitym narzędziem do rozprzestrzeniania nieprawdy. Tymi fałszywymi informacjami można zupełnie wykoleić proces demokratyczny, bo w momencie, kiedy nie mamy dostępu do wiarygodnych informacji, albo nie wiemy, jak je odnaleźć, albo nie potrafimy rozróżnić prawdy od fałszu, to ciężko jest o świadomy wybór - zaznaczył gość Jedynki.

- Zwykli użytkownicy nie wygrają starcia czy to z partiami, czy to z firmami, które dysponują o wiele większym zapleczem technicznym, budżetem i determinacją, żeby w tej sieci działać nieetycznie. Natomiast samo to, że jesteśmy świadomi problemu, że się tym interesujemy, że wywieramy nacisk na firmy, które nam ten internet konstruują, to już jest coś, to już jest dużo - dodał.

Innym problem związanym z nowymi technologiami a poruszonym w książce są różnego rodzaju komentarze - przede wszystkim te skrajne, agresywne, brutalne - które można znaleźć w internecie. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Wydarzenia kulturalne tego tygodnia

W audycji także o spektaklach: "Dziady" w reżyserii Janusza Wiśniewskiego w stołecznym Teatrze Polskim (materiał Doroty Kołodziejczyk), "Letnicy" w reżyserii Macieja Prusa w warszawskim Teatrze Narodowym (recenzja Ewy Heine) oraz "Zagubione dusze" i "Carmina Burana. Mgnienie oka" (oba przedstawienia do obejrzenia w Teatrze Wielkim Operze Narodowej).

Podsumowaliśmy też Międzynarodowy Festiwal Filmowy Energa Camerimage (materiał Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek z Radia PiK) i przyjrzeliśmy się niezwykłej wystawie zdjęć wiejskiego fotografa-samouka z Gostwicy Wojciecha Migacza w Sądeckim Parku Etnograficznym w Nowym Sączu (materiał Moniki Chrobak).

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka 

Prowadzi: Anna Stempniak 

Gość: Jakub Szamałek (pisarz)

Data emisji: 17.11.2019

Godzina emisji: 22.10

kk/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy każdy z nas ma swoją książkę-pocieszycielkę?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2019 13:32
Książki-pocieszycielki to takie, które łagodzą ból, stratę, zwątpienie czy po prostu gorszy nastrój. O swoich książkach-pocieszycielkach opowiadają dziennikarze radiowej Jedynki oraz nasi słuchacze. A Państwo po jakie tytuły sięgają w chwilach słabości?
rozwiń zwiń