Niezwykła oferta dla muzyków w trudnej sytuacji życiowej

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 08:00
Program Reorientacji Zawodowej Muzyków adresowany jest do profesjonalnych muzyków, obywateli polskich i rezydentów, którzy z powodów zdrowotnych, lub innych życiowych przeszkód nie mogą uprawiać zawodu artysty, a nie uzyskali jeszcze prawa do emerytury lub renty. 
Audio
  • Niezwykła oferta dla muzyków w trudnej sytuacji życiowej (Kulturalna Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Stokkete

Dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca Maxymilian Bylicki zwrócił uwagę, że zawód muzyka jest bardzo wymagający. Najpierw niemal 20 lat nauki a potem niepewna przyszłość. Mniejszość, która gra w orkiestrach, ma stałe zatrudnienie, pozostali muszą kombinować. Muszą też pozostawać w doskonałej kondycji fizycznej. W 2009 roku pracownicy orkiestr dętych stracili prawo do przejścia na wcześniejszą - o pięć lat - emeryturę. Nie każdy jest w stanie dąć w puzon do "sześćdziesiątki".

Celem Programu Reorientacji Zawodowej Muzyków jest umożliwienie uczestnikom rozpoczęcia nowej działalności zarobkowej do czasu nabycia prawa do emerytury lub renty. W pierwszej edycji programu, przypadającej na 2019/2020 rok, osoby zainteresowane reorientacją zawodową mogą skorzystać z następujących form wsparcia: bezpłatny kurs konserwacji i strojenia fortepianów, bezpłatny kurs komputerowego pisania nut, bezpłatny kurs animatora życia muzycznego oraz stypendium na realizację indywidualnego projektu przekwalifikowania zawodowego.

- Przede wszystkim oferujemy doradztwo zawodowe. Każdy muzyk może uzyskać poradę doradcy, porozmawiać o tym, jak ukierunkować swoje działania. Oczywiście muzyk ten może poszukać zupełnie innego zawodu, niezwiązanego z kulturą, ale wciąż potrzeba nam osób aktywnych w kulturze w innych rolach np. mamy wiele pianin, fortepianów, które nie mają dobrej opieki, bo nie ma wykwalifikowanych stroicieli - wskazał Bylicki. Gość radiowej Jedynki zachęcił zainteresowane osoby do wejścia na stronę internetową imit.org.pl

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiliśmy o premierach teatralnych, spektaklach: "Matka Joanna od Aniołów" według Jarosława Iwaszkiewicza w reżyserii Jana Klaty w Nowym Teatrze w Warszawie oraz "Ptak" Jerzego Szaniawskiego w reżyserii Magdy Drab w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Ewa Heine zrecenzowała "Dziady" w Teatrze Polskim w reżyserii Janusza Wiśniewskiego. Przypomnieliśmy też, że już 6 grudnia rozpocznie się Festiwal Boska Komedia w Krakowie.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak 

Gość: Maxymilian Bylicki (dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca)

Materiały reporterskie: Dorota Kołodziejczyk

Data emisji: 1.12.2019 r. 

Godzina emisji: 22.08

kk

Zobacz więcej na temat: Anna Stempniak KULTURA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Carmina Burana. Mgnienie oka" we współczesnej technologii

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 15:39
"Carmina Burana. Mgnienie oka" to koncert - inscenizacja w reżyserii Borisa Kudliczki, która wykorzystuje najnowocześniejsze technologie w ukazaniu dzieła Carla Orffa. Spektakle odbędą się 21, 22 oraz 30 listopada w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co wiemy o Victorze Hugo?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 15:20
Dramaturg, poeta, prozaik. Jeden z najważniejszych twórców literatury francuskiej i czołowy przedstawiciel romantyzmu francuskiego. Polityk życzliwy Polakom i niepodległości Polski. Bohaterem magazynu "Kulturalna Jedynka" był Victor Hugo. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakub Szamałek: internet jest znakomitym narzędziem do rozprzestrzeniania nieprawdy

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 12:52
- Tymi fałszywymi informacjami można zupełnie wykoleić proces demokratyczny - powiedział w radiowej Jedynce Jakub Szamałek, autor trylogii "Ukryta sieć".
rozwiń zwiń