Bitwa Warszawska. Konkurs na scenariusz słuchowiska

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 12:38
- Wszystkie rozwiązania są dopuszczalne, pod warunkiem, że będziemy mogli - my, jurorzy - zastosować zasadę stopniowania przymiotnika "dobry" - powiedział w radiowej Jedynce dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.
Audio
  • Konkurs na scenariusz słuchowiska o Bitwie Warszawskiej (Kulturalna Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: radioshoot/shutterstock.com

Program 1 Polskiego Radia i Teatr Polskiego Radia ogłaszają konkurs na scenariusz słuchowiska "Cud na Wisłą. Bitwa Warszawska 1920" w związku z obchodzoną w 2020 roku setną rocznicą Bitwy Warszawskiej. Choć temat konkursu odnosi się do konkretnego wydarzenia, ma również charakter uniwersalny, a sposób ujęcia i zakres skojarzeń związanych z tematem Bitwy Warszawskiej pozostają wyłączną domeną autorów. 

Konkurs ma charakter otwarty, jest skierowany do wszystkich, którzy kochają historię. Słuchowisko powinno trwać maksymalnie 45 minut, czyli scenariusze nie mogą mieć więcej niż 30 stron. Słuchowiska oceni trzyosobowe jury w składzie: Agnieszka Kamińska (dyrektor redaktor naczelna Programu 1 Polskiego Radia), Anna Stempniak-Juśkiewicz (Dział Kultury radiowej Jedynki) oraz Janusz Kukuła (dyrektor Teatru Polskiego Radia). Do realizacji skierowane zostaną trzy prace. Ich autorom przyznane zostaną nagrody pieniężne.

Scenariusze można dostarczyć osobiście lub przesłać pocztą do 15 marca 2020 roku. Jury ogłosi zwycięzców do 30 kwietnia. Regulamin>>>

"Proszę się nie bać scen batalistycznych"

Gościem audycji "Kulturalna Jedynka" był dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła, który udzielił zainteresowanym konkursem kilku praktycznych porad. 

- Pracując nad scenariuszem słuchowiska trzeba sobie odpowiedzieć na trzy podstawowe pytania. Pierwsze brzmi - kto? Czyli trzeba wybrać bohaterów. Drugie pytanie - po co? Czyli jakie cele do osiągnięcia mają ci nasi bohaterowie. Odpowiedzią na trzecie pytanie - jak (to zrealizować)? - zajmiemy się już my - podkreślił. - Proszę się nie bać scen batalistycznych. To zawsze się może pojawić obawa: czy tę bitwę będą potrafili zrobić? Ależ tak, my to uwielbiamy. Potrafimy każdą bitwę w studiu odtworzyć. Naturalnie w artystyczny sposób, skrótowo, ale groza sytuacji na pewno będzie - zaznaczył.

Na czym najbardziej należy jury? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

W "Kulturalnej Jedynce" mówiliśmy także o premierze "Biesów" w reżyserii Janusza Opryńskiego w Teatrze Dramatycznym w Warszawie oraz o dwóch wystawach - "Wystawa, której nie było… Ignacy Łopieński (1865-1941) - odnowiciel sztuki graficznej" w Muzeum Narodowym w Warszawie i "August Zamoyski. Myśleć w kamieniu" w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Ewa Heine zrecenzowała "Zagubione dusze" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Gość: Janusz Kukuła (dyrektor Teatru Polskiego Radia)

Relacje: Dorota Kołodziejczyk

Data emisji: 8.12.2019

Godzina emisji: 22.07

kk