Najbardziej niesamowite budowle świata

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 12:01
Co łączy Kanał Sueski, globalny bank nasion na Svalbardzie, bibliotekę aleksandryjską, kolej transsyberyjską, mur berliński i Stonehenge? Wszystkie te dzieła są nazywane niesamowitymi budowlami i powstawały przez wiele lat. 
Audio
  • Jedne z najciekawszych budowli na świecie (Kulturalna Jedynka)
Stonehenge to jedna z najsłynniejszych europejskich budowli megalitycznych, pochodząca z epok neolitu i brązu
Stonehenge to jedna z najsłynniejszych europejskich budowli megalitycznych, pochodząca z epok neolitu i brązuFoto: Shutterstock/ JDStone

Można je pogrupować na cuda architektury, kultury, zabytki historyczne i myśl technologiczną; niektóre już nie istnieją, a kilka z nich do tej pory jest nieukończonych - ale wszystkie od lat są punktami na mapie zwiedzających wszystkie kontynenty. 50 z nich zostało opisanych w książce Michała Gaszyńskiego "Niesamowite budowle - poznaj tajemnice najwspanialszych konstrukcji na Ziemi".

Źródło: Prawdziwa historia / Youtube

Mur berliński

Jedną z opisanych budowli jest mur berliński. W listopadzie minęła 30. rocznica jego zburzenia. Była to betonowa zapora o długości 165 kilometrów, która dzieliła Berlin. Istniał 28 lat.

- Jest to niezwykle ciekawa i jedyna w swoim rodzaju budowla. Chciałem stworzyć listę 50 budowli, które nie są tradycyjnie największe czy najstarsze - uzasadnia swój wybór Michał Gaszyński.

Globalny bank nasion

W trakcie audycji wybraliśmy się również do globalnego banku nasion na Svalbard. - Jest to bank nasion na wypadek jakiejś katastrofy, np. uderzenia meteorytu. Zostawiamy sobie próbki 500 tys. najważniejszych gatunków nasion, żeby w razie czego odtworzyć rolnictwo. To jest betonowy blok z rzeźbą na szczycie odbijającą światło. Wydrążony 150 metrów w głąb skały, aby utrzymać niską temperaturę, gdyby nawet elektryczność przestała działać na wyspie - opowiada Michał Gaszyński.

Źródło: Podróże LosWiaheros / Youtube

Kolej transsyberyjska

Podróż koleją transsyberyjską trwa 8 dni. Jest to obiekt niezwykły, także ze względu na to, co mija się po drodze.

- To jest rodzaj takiego filmu (…). Osoba przemieszcza się w czasie, ponieważ są tam bodajże 4 strefy czasowe do pokonania. Długość wynosi około 10 tys. kilometrów. Przejazd przez azjatycką część Związku Radzieckiego jest nieprawdopodobnie interesujący. Nic dziwnego, że kolej odwiedzana jest przez wielu turystów - komentuje inż. architekt Henryk Łaguna.

Jakie obostrzenia panują w okolicy globalnego banku nasion? Czym różnią się "Guggenheimy"? Na czym polega legenda Stonehenge?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Kulturalna Jedynka"

Prowadziła: Małgorzata Raducha

Goście: Michał Gaszyński (autor książki "Niesamowite budowle - poznaj tajemnice najwspanialszych konstrukcji na Ziemi") 

Data emisji: 20.12.2019

Godzina emisji: 21.10

DS

Czytaj także

"American dream" - czy Ameryka jest lepszym światem?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 14:00
W "Kulturze przy kawie" organizatorka wypraw po Stanach Zjednoczonych - Żaneta Auler mówiła o tym, co jest największą atrakcją dla turystów, którzy chcą na własnej skórze poczuć czym jest "American dream". Zdradziła też, w jaki sposób mieszkańcy radzą sobię ze zwykłą codziennością i wzięła "pod lupę" wszelkie mity związane z utopijnym miejscem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skarby Kaszub, czyli truskawki, bursztyn i…

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 14:35
"Cztery Pory Roku" udały się w podróż do Pruszcza Gdańskiego, aby porozmawiać o Kaszubach. Dlaczego tamtejsze truskawki są inne od tych w całym kraju? Jakie legendy krążą po Kaszubach? Czy stolicą regionu są Kartuzy, czy może Kościerzyna?
rozwiń zwiń