X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Najbardziej niesamowite budowle świata

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 12:01
Co łączy Kanał Sueski, globalny bank nasion na Svalbardzie, bibliotekę aleksandryjską, kolej transsyberyjską, mur berliński i Stonehenge? Wszystkie te dzieła są nazywane niesamowitymi budowlami i powstawały przez wiele lat. 
Audio
  • Jedne z najciekawszych budowli na świecie (Kulturalna Jedynka)
Stonehenge to jedna z najsłynniejszych europejskich budowli megalitycznych, pochodząca z epok neolitu i brązu
Stonehenge to jedna z najsłynniejszych europejskich budowli megalitycznych, pochodząca z epok neolitu i brązuFoto: Shutterstock/ JDStone

Można je pogrupować na cuda architektury, kultury, zabytki historyczne i myśl technologiczną; niektóre już nie istnieją, a kilka z nich do tej pory jest nieukończonych - ale wszystkie od lat są punktami na mapie zwiedzających wszystkie kontynenty. 50 z nich zostało opisanych w książce Michała Gaszyńskiego "Niesamowite budowle - poznaj tajemnice najwspanialszych konstrukcji na Ziemi".

Źródło: Prawdziwa historia / Youtube

Mur berliński

Jedną z opisanych budowli jest mur berliński. W listopadzie minęła 30. rocznica jego zburzenia. Była to betonowa zapora o długości 165 kilometrów, która dzieliła Berlin. Istniał 28 lat.

- Jest to niezwykle ciekawa i jedyna w swoim rodzaju budowla. Chciałem stworzyć listę 50 budowli, które nie są tradycyjnie największe czy najstarsze - uzasadnia swój wybór Michał Gaszyński.

Globalny bank nasion

W trakcie audycji wybraliśmy się również do globalnego banku nasion na Svalbard. - Jest to bank nasion na wypadek jakiejś katastrofy, np. uderzenia meteorytu. Zostawiamy sobie próbki 500 tys. najważniejszych gatunków nasion, żeby w razie czego odtworzyć rolnictwo. To jest betonowy blok z rzeźbą na szczycie odbijającą światło. Wydrążony 150 metrów w głąb skały, aby utrzymać niską temperaturę, gdyby nawet elektryczność przestała działać na wyspie - opowiada Michał Gaszyński.

Źródło: Podróże LosWiaheros / Youtube

Kolej transsyberyjska

Podróż koleją transsyberyjską trwa 8 dni. Jest to obiekt niezwykły, także ze względu na to, co mija się po drodze.

- To jest rodzaj takiego filmu (…). Osoba przemieszcza się w czasie, ponieważ są tam bodajże 4 strefy czasowe do pokonania. Długość wynosi około 10 tys. kilometrów. Przejazd przez azjatycką część Związku Radzieckiego jest nieprawdopodobnie interesujący. Nic dziwnego, że kolej odwiedzana jest przez wielu turystów - komentuje inż. architekt Henryk Łaguna.

Jakie obostrzenia panują w okolicy globalnego banku nasion? Czym różnią się "Guggenheimy"? Na czym polega legenda Stonehenge?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Kulturalna Jedynka"

Prowadziła: Małgorzata Raducha

Goście: Michał Gaszyński (autor książki "Niesamowite budowle - poznaj tajemnice najwspanialszych konstrukcji na Ziemi") 

Data emisji: 20.12.2019

Godzina emisji: 21.10

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"American dream" - czy Ameryka jest lepszym światem?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 14:00
W "Kulturze przy kawie" organizatorka wypraw po Stanach Zjednoczonych - Żaneta Auler mówiła o tym, co jest największą atrakcją dla turystów, którzy chcą na własnej skórze poczuć czym jest "American dream". Zdradziła też, w jaki sposób mieszkańcy radzą sobię ze zwykłą codziennością i wzięła "pod lupę" wszelkie mity związane z utopijnym miejscem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skarby Kaszub, czyli truskawki, bursztyn i…

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 14:35
"Cztery Pory Roku" udały się w podróż do Pruszcza Gdańskiego, aby porozmawiać o Kaszubach. Dlaczego tamtejsze truskawki są inne od tych w całym kraju? Jakie legendy krążą po Kaszubach? Czy stolicą regionu są Kartuzy, czy może Kościerzyna?
rozwiń zwiń