Rok 2019 w kulturze. Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 11:53
Nie ma żadnych wątpliwości, to było najważniejsze wydarzenie w kulturze w 2019 roku. Polska pisarka Olga Tokarczuk ("Podróż ludzi Księgi", "Prawiek i inne czasy", "Gra na wielu bębenkach", "Prowadź swój pług przez kości umarłych", "Księgi Jakubowe", "Bieguni") została laureatką literackiego Nobla za rok 2018. A co jeszcze się wydarzyło w minionym roku?
Audio
Olga Tokarczuk
Olga TokarczukFoto: Shutterstock/creativeneko

Literatura


. 

Oczywiście Nobel jest tą najważniejszą nagrodą, ale - jak przypomniała dziennikarka Magda Mikołajczuk - różnych wyróżnień w dziedzinie literatury w tym roku przyznano znacznie więcej.

Nagrodę Mediów Publicznych - przyznawaną przez TVP, Polskie Radio i Polską Agencję Prasową - w kategorii Słowo otrzymał poeta, eseista, prozaik, dramaturg, tłumacz i literaturoznawca Jarosław Marek Rymkiewicz. 

Mariusz Szczygieł ("Gottland", "Kaprysik. Damskie historie", "Zrób sobie raj" i "Projekt: prawda") został wyróżniony Literacką Nagrodą Nike za książkę "Nie ma". To zbiór opowieści reporterskich o ludziach, którzy musieli uporać się z różnego rodzaju pustką w życiu. Bohaterami historii są m.in. albański malarz, polskie siostry bliźniaczki, ukraiński żołnierz, czeska poetka i izraelska pisarka.

Debiutantka Olga Hund została nagrodzona Nagrodą Literacką im. Witolda Gombrowicza i Nagrodą Conrada. W obu przypadkach doceniono ją za książkę "Psy ras drobnych", która przedstawia historie kobiet leczących się w szpitalu psychiatrycznym. 

Więcej w nagraniu.

Film

Podsumowując zeszły rok dziennikarka Joanna Sławińska zwróciła uwagę na produkcję "Historia małżeńska" (reż. Noah Baumbach) opowiadającą o rozpadzie małżeństwa Nicole (Scarlett Johansson) i Charliego (Adam Driver). Innym ważnym filmem 2019 roku był "Parasite" (reż. Joon-ho Bong). To historia Ki-woo, który dostaje pracę jako korepetytor córki zamożnego małżeństwa i wymyśla sposób na zapewnienie zatrudnienia reszcie swojej rodziny.

Dziennikarki nie zachwycił "Irlandczyk", najnowszy obraz Martina Scorsese. - To niemiłosiernie rozciągnięte, do trzech i pół godziny, nudziarstwo. Komputerowo odmłodzeni Robert De Niro i Al Pacino, do spółki z mistrzem Scorsese, niestety stworzyli niezamierzoną i wobec tego również nieśmieszną parodię kina gangsterskiego - oceniła.

Jaki to był rok dla polskiego kina? Całkiem udany. "Boże Ciało" Jana Komasy o młodym chłopaku, który ucieka z poprawczaka, wyjeżdża do małego miasta, gdzie zostaje wzięty za księdza, zbiera nagrody w kraju i na świecie. "Boże Ciało" jest na krótkiej liście 10 filmów ubiegających się o Oscara w kategorii filmu międzynarodowego. 

Więcej w nagraniu.

Sztuki wizualne

Jak podkreślił Michał Montowski, rok 2019 należał do Leonarda da Vinci i Rembrandta. Pierwszy artysta zmarł równo 500 lat temu, a drugi - 350 lat temu. Wszystkie placówki muzealne świata, mogące poszczycić się dziełami tych mistrzów, włączyły się w obchody obu rocznic, również w Polsce. Rembrandta można było oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz w Krakowie i w Opolu. W grudniu do Muzeum Czartoryskich, po remoncie powiększającym powierzchnię wystawienniczą tej placówki, powróciła "Dama z łasiczką" Leonarda da Vinci. 

Więcej w nagraniu.

Teatr

Dorota Kołodziejczyk zwróciła uwagę na przedstawicie "Capri" Krystiana Lupy. W pierwotnym założeniu, w spektaklu, na scenie miało się pojawić dwoje, troje aktorów, ale w efekcie mamy wieloobsadową, sześciogodzinną opowieść o schyłku wspólnoty, o Europie i o artyście poszukującym azylu. Dziennikarka opowiedziała także o przedstawieniach "Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach" w reżyserii Michała Siegoczyńskiego i "Beniowski. Ballada bez bohatera" w reżyserii Małgorzaty Warsickiej.

Był to rok ciekawych adaptacji prozy. W styczniu w Teatrze im. Żeromskiego w Kielcach Michał Kotański z całym zespołem teatru wystawili "Widnokrąg" Wiesława Myśliwskiego. Koniec roku to aż dwie sceniczne wersje "Matki Joanny od Aniołów" Jarosława Iwaszkiewicza w warszawskich teatrach. Agnieszka Glińska z zespołem Narodowego Starego Teatru w Krakowie mistrzowsko zrealizowała "Panny z Wilka". Równie ciekawy jest spektakl Leny Frankiewicz na podstawie "Jak być kochaną" Kazimierza Brandysa grany na Scenie przy Wierzbowej Teatru Narodowego w Warszawie.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Materiały: Joanna Sławińska, Michał Montowski, Dorota Kołodziejczyk 

Data emisji: 01.01.2020 r. 

Godzina emisji: 21.00-22.00

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak