Mechanizmy Oscarowe. Jak zrobić film, żeby otrzymał on nagrodę?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2020 15:20
Oscary, to jedna z najważniejszych nagród filmowych na świecie, przyznawana corocznie przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej. Laureatów złotych statuetek poznamy w nocy z 9 na 10 lutego 2020 roku. Jakie filmy mają największe szanse na wygraną? Jaki jest mechanizm przyznawania nagród? 
Audio
  • Oscary 2020. Kto zdobędzie statuetkę? (Kulturalna Jedynka)
Statuetka
StatuetkaFoto: PAP/EPA/ETIENNE LAURENT

 "Boże Ciało" - polski kandydat do Oscara

W kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy (dawniej najlepszy film nieanglojęzyczny) nominację otrzymało "Boże Ciało" Jana Komasy. To historia 20-letniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy o tym, aby zostać księdzem.

 - Uważam, że jest to olbrzymi sukces i oznacza to, że mamy bardzo dobry współczesny film. (...) Byłam pod ogromnym wrażeniem, jak profesjonalnie została przeprowadzona promocja tego filmu - zaznacza Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, autorka książki "Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej".

źródło: KinoŚwiatPL/Youtube

Aktorka Barbara Kurzej w filmie Jana Komasy wciela się w postać wdowy. W "Kulturalnej Jedynce" mówi, że sama nominacja do amerykańskiej nagrody filmowej to ogromny sukces. - Najważniejsze, że mamy tą nominację - dodaje. 

"Boże Ciało" rywalizuje o statuetkę z "Parasite" Bonga Joon-ho (Korea Południowa), "Krainą miodu" Ljubomira Stefanowa i Tamary Kotewskiej (Macedonia), "Nędznikami" Ladja Ly (Francja) oraz "Bólem i blaskiem" Pedro Almodovara (Hiszpania).

Jakie filmy są "mile widziane"? 

W tym roku w kategorii za "Najlepszy film" o zwycięstwo powalczy dziewięć produkcji filmowych: "1917", "Historia małżeńska", "Jojo Rabbit", "Irlandczyk", "Małe Kobietki", "Pewnego razu... w Hollywood", "Ford vs Ferrari" "Joker", "Parasite ". Wielu z nas zastanawia się, czy jest jakiś sposób, żeby zrobić film, który może zwiększyć jego szansę na Oscara. - Są pewne wątki, które Akademia lubi bardziej niż inne. Jednym z nich jest kino wojenne - informuje Katarzyna Czajka-Kominiarczuk. - Także filmy oparte o prawdziwe historie mają sporo większe szanse na wygraną. Filmy wojenne, biograficzne nawiązujące do wydarzeń historycznych czy oparte o literaturę są lepsze od oryginalnych scenariuszy. Jeśli spojrzymy na filmy, które są w tym roku nominowane, to one wszystkie wpadają w te kategorie - dodaje ekspert. 

Gala Oscarowa - po raz drugi bez prowadzącego 

Gala rozdania Oscarów w 2020 roku, podobnie jak w roku poprzednim, nie będzie miała prowadzącego. W poprzedniej edycji takie rozwiązanie zostało zastosowane ze względu na kontrowersje związane z wyborem gospodarza uroczystości, którym miał być komik i aktor Kevin Hart. - Nikt do końca nie wie, dlaczego gala nie będzie miała prowadzącego, czy Akademia tak chciała, bo uznała, że to jest dobry system, czy po prostu żaden komik w historii nie zgodzi się powrócić do tej funkcji wiedząc, na co się naraża - podkreśla Katarzyna Czajka-Kominiarczuk. 

Paweł Pawlikowski z nagrodą za "Idę" 

"Ida" film w reżyserii Pawła Pawlikowskiego to pierwszy polski film nagrodzony Oscarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Film nakręcony z użyciem czerni i bieli film nawiązuje między innymi do estetyki filmów modernistycznych z lat 60. XX wieku. W role Idy i Wandy wcieliły się odpowiednio Agata Trzebuchowska i Agata Kulesza. Zdjęcia do "Idy" nakręcili Łukasz Żal oraz Ryszard Lenczewski. 

źródło: Oscars/Youtube 

Barbara Kurzaj zaznacza, że dla niej najważniejszym momentem był 2010 rok, kiedy podczas Oscarów nagrodę za najlepszą reżyserię otrzymała kobieta. - W historii Amerykańskiej Akademii tylko pięć kobiet dostało nominację do Oscara za najlepszą reżyserię. I tylko jedna czyli Kathryn Bigelow dostała tą nagrodę. To był bardzo ważny moment - mówi aktorka. 

Dlaczego Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej tak rzadko typuje kobiety do nagrody za najlepszą reżyserię? Kto wśród aktorów ma największą szansę na wygraną? 

Na antenie Programu I Polskiego Radia z nocy z 9 na 10 lutego będzie miała miejsce audycja specjalna poświęcona tegorocznej nagrodzie. 

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Joanna Sławińska

Goście: Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (autorka książki "Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej"), Barbara Kurzaj (aktorka) 

Data emisji: 31.01.2020 r. 

Godzina emisji: 21.17

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Komasa o filmie "Boże Ciało": nasz bohater pochodzi z poprawczaka

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 20:35
- To jest bolesna historia. Przyszedł ktoś, kto dał ludziom nadzieję. Ci ludzie są bardzo wierzący i zaufali mu. Okazało się, że to był oszust - mówi reżyser filmu "Boże Ciało", który już w najbliższy piątek wejdzie na duże ekrany. Produkcja będzie walczyła o nominację do Oscara.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe kategorie i pełna lista nominacji. Oto, co trzeba wiedzieć przed oscarową galą

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 17:51
Wielkimi krokami zbliża się 92. ceremonia wręczania Nagród Akademii Filmowej, czyli słynnych Oscarów. Znane są już nominacje we wszystkich kategoriach. O jedną ze statuetek powalczy także polski obraz - "Boże Ciało" Jana Komasy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Psy 3. W imię zasad". Czy twórcom udało się utrzymać wysoki poziom?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 11:25
Na ekrany kin wchodzi najnowszy film Władysława Pasikowskiego "Psy 3. W imię zasad". - Powrót do tytułu po tylu latach jest trochę niebezpieczeństwem - przyznał Cezary Pazura, odtwórca roli "Nowego".
rozwiń zwiń