XI edycja Festiwalu "Nowe Epifanie" skupiona na wątku Marii Magdaleny

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2020 15:30
W Warszawie po raz jedenasty odbędzie się interdyscyplinarny Festiwal Nowe Epifanie, który organizuje Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy. Festiwal, odbywający się pod hasłem "Nie dotykaj mnie" rozpocznie się 26 lutego i potrwa czterdzieści dni, do 5 kwietnia.
Audio
Plakat XI edycji Festiwalu Nowe Epifanie
Plakat XI edycji Festiwalu Nowe EpifanieFoto: mat. pras. / noweepifanie.pl

Festiwal obejmuje prezentację przedstawień teatralnych, koncertów, pokazów filmowych, wystaw i spotkań dyskusyjnych poruszających w nowoczesny sposób tematykę religijną i teologiczną oraz prowokujących do refleksji. - Skupiamy się na postaci Marii Magdaleny, tego dialogu, który odbywa się tuż po Zmartwychwstaniu. Maria Magdalena przybywa by namaścić grób Jezusa Chrystusa olejkami i widzi go w odmienionej postaci - mówił o tegorocznej edycji dyrektor festiwalu Paweł Dobrowolski. 

Teatralny program złożony jest w tym roku z samych premier. Otworzy go spektakl pt. "Maria Magdalena. Wykład o grzechu" w reż. Katarzyny Minkowskiej. Ponadto pokazane zostaną spektakle Darii Kopiec, Karoliny Szczypek, Sławomira Narlocha i Jana Hussakowskiego, które są owocem pracy Laboratorium Nowych Epifanii. Wyjątkowym projektem będzie spektakl "Ordo Virtutum" Hildegardy z Bingen – muzyczne przedstawienie w Teatrze Lalka z udziałem Anny Marii Jopek. 

Maria Magdalena zapisała się w tradycji jako nawrócona, pokutująca grzesznica. W ewangeliach nie znajdujemy na to mocnego uzasadnienia. Wątki postne i pokutne znajdą jednak swoje odniesienie w programie kulinarnym Festiwalu. Jedno z wydarzeń kulinarnych pt. "12 kobiet" nakarmi nas nie tylko postnymi w swej prostocie daniami, ale i kobiecymi wspomnieniami oraz zapamiętanymi melodiami w wykonaniu Leny Piękniewskiej.

Jedenasta edycja Festiwalu to 40 dni i 40 wydarzeń. To "okazja, aby dać się dotknąć, zatrzymać i objąć kobiecie przez wieki nazywanej Apostołką Apostołów". - Czterdzieści wydarzeń to sześć premier, siedem koncertów muzyki dawnej, dwa koncerty muzyki współczesnej, osiem warsztatów, dwa pokazy filmowe, trzy wydarzenia kulinarne i dużo wydarzeń towarzyszących - wyliczał dyrektor Paweł Dobrowolski. 

Szczegółowy program wydarzenia można znaleźć na stronie noweepifanie.pl.

Ponadto w audycji: 

wystawa rysunków Andrzeja Krauzego w Zachęcie (prace wykonane w ciągu 30 lat  dla brytyjskiego The Guardian)

premiery teatralne – rozmowa Joanny Sławińskiej o sztuce „Dzieci widzą duchy” Mariusza Grzegorzka w Teatrze im. Jaracza w Łodzi i komedia kryminalna Jacka Popplewella "Lily" w reż. Krystyny Jandy w Och-Teatrze 

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Materiały: Dorota Kołodziejczyk, Joanna Sławińska 

Data emisji: 23.02.2020 r. 

Godzina emisji: 22.07

mat. promocyjne/ansag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Między karnawałem a epifanią

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2020 09:00
Według kalendarza przyrodniczego i liturgicznego, w roku kalendarzowym trwa walka…pomiędzy karnawałem, a początkiem Wielkiego Postu.  Potrzeba radości i szaleńczej zabawy zaczyna mieszać się ze zmęczeniem,  z brakiem pokarmów, które powoli kończą się na przednówku. Tak było dawniej. A dziś?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielki Post

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2020 10:05
Zgodnie z nauką Kościoła Wielki Post powinien być czasem umartwień, rozmyślań, wzmożonej pobożności i dobrych uczynków.
rozwiń zwiń