Koronawirus w Polsce. "Żeby uczestniczyć w kulturze nie trzeba wychodzić z domu"

Książki, spektakle teatralne, filmy, słuchowiska - kultura w Sieci ma się dobrze, każdy może znaleźć coś dla siebie. My wybraliśmy dla Państwa najciekawsze pozycje.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Dusan Petkovic/shutterstock.com
O Audycji

- Żeby uczestniczyć w kulturze nie trzeba wychodzić z domu - podkreślił dyrektor Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski i zachęcił do słuchania Audycji Kulturalnych. To internetowe podcasty o najciekawszych wydarzeniach i zjawiskach artystycznych: recenzje płyt, książek i premier filmowych, relacje z wystaw, festiwali, konferencji, koncertów i konkursów, autorskie rekomendacje i wywiady z najciekawszymi postaciami.

Filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe - to wszystko możemy znaleźć na stronie Ninateki. Marta Szotkowska, redaktorka naczelna Ninateki, podkreśliła, że do powszechnego, nieodpłatnego użytku udostępniono już 7,5 tys. materiałów.

W rozmowie z Dorotą Kołodziejczyk Szotkowska wskazała, że w sekcji "Film" można znaleźć na przykład klasykę fabularną, filmy takie, jak: "Zaklęte rewiry" czy "Kobieta w kapeluszu". - Mamy też filmy o ciekawych zjawiskach i miejscach. Polecam "Sztukę wolności" o fenomenie polskiego himalaizmu w latach 70. i 80. Film, bogaty w archiwalia z wypraw, próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak to się stało, że w komunistycznym kraju były możliwe takie wyprawy i dlaczego ten polski himalaizm jest znany na całym świecie - wyjaśniła.

W zakładce "Teatr" znajdziemy dawne Teatry Telewizji, włącznie z pierwszym zachowanym na taśmie, czyli "Apollo z Bellac" Adama Hanuszkiewicza, jak i nowe rejestracje a także rejestracje spektakli, które grane były w polskich teatrach np. spektakle Krzysztofa Warlikowskiego, Grzegorza Jarzyny i Jana Klaty. Ninateka jest największą bazą polskiego dokumentu w Sieci. Wśród 350 pozycji możemy znaleźć między innymi klasykę dokumentu, materiały przedstawicieli Polskiej Szkoły Dokumentu. W ofercie również książki mówione i słuchowiska (Złota Setka Teatru Polskiego Radia).

- Z naszym narodowym dziedzictwem możemy także obcować poprzez internet- przekonuje Karolina Tabak z Muzeum Narodowego w Warszawie. Muzeum Narodowe oferuje katalog internetowy - Cyfrowe Muzeum Narodowe w Warszawie. - Można zobaczyć ponad 60 tys. zabytków z różnych kolekcji muzeum. To nie tylko obrazy czy rysunki, ale i sztuka użytkowa, ikonografia, numizmaty - wymieniła. Zbiory MNW są również dostępne w serwisie Google Arts & Culture i Wikimedia Commons.

Kulturalne propozycje radiowej Jedynki

Szczególnie zachęcamy do przejrzenia zawartości strony internetowej Programu 1 Polskiego Radia. Zapraszamy do wysłuchania archiwalnych audycji z cyklu "Moje książki" i "Magazyn bardzo filmowy" oraz ciekawych rozmów z ludźmi kultury w ramach audycji "Po drugiej stronie lustra". Na stronie radiowej Jedynki znajdziemy także słuchowiska (emitowane w soboty i niedziele po godz. 21), radiopowieści - "Matysiakowie" (sobota, godz. 13.10) i "W Jezioranach" (niedziela, godz. 13.10) oraz fragmenty książek (Lektury Jedynki).

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Data emisji: 15.03.2020

Godzina emisji: 22.09

kk

Playlista
  • ENGELBERT HUMPERDINCK, OLIVIA NEWTON-JOHN - Never Never Never (with OLIVIA NEWTON-JOHN)
  • Kayah, Wodecki Zbigniew, - Chwytaj dzień
  • Steczkowska Justyna, - Choć wieje, pada, grzmi
  • Fowler Robert, Zespół Charlie Watts`a, - I`ve Got A Crush On You
  • Flinta Ewelina, Zagrobelny Łukasz, - Nie Kłam, Że Kochasz Mnie
  • McCartney Paul, Wonder Stevie, - Ebony and Ivory