Mistrz drugiego planu. Wspomnienie o Emilu Karewiczu

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2020 08:50
- To jeden z ostatnich aktorów, który swoją twórczością reprezentował właściwie prawie cały dorobek powojennej kinematografii - mówi w Programie 1 Polskiego Radia historyk filmu Piotr Śmiałowski. 
Audio
  • Wspomnienie o wybitnym aktorze - Emilu Karewiczu (Kulturalna Jedynka)
Emil Karewicz
Emil Karewicz Foto: PAP/Rafał Guz

18 marca 2020 roku w wieku 97 lat zmarł popularny aktor filmowy i teatralny, Ambasador Domu Artystów Weteranów w Skolimowie - Emil Karewicz.

Nazywany "mistrzem epizodu", grał w licznych serialach - "Polskie drogi", "Czarne chmury", "Alternatywy 4", "M jak miłość", "Na dobre i na złe" oraz "Barwy szczęścia". Przez wiele lat współpracował z Teatrem Telewizji i Teatrem Polskiego Radia. Wystąpił między innymi, w słuchowiskach "Kilka dni w Reno", "Kollokacja", "Potop".

Na dużym ekranie pojawił się w filmach: "Kanał", "Jak rozpętałem II wojnę światową", "Baza ludzi umarłych", "Hubal". Od 1962 roku występował na deskach teatrów warszawskich, w tym Ateneum i Dramatycznego, wcześniej związany ze scenami łódzkimi - im. Stefana Jaracza i Teatrem Nowym.

Czytaj więcej
eastnews emil karewicz 1200.jpg
Nie żyje Emil Karewicz. Posłuchaj archiwalnych nagrań

 Mistrz drugiego planu?

- Jeżeli przeanalizuje się filmografię Emila Karewicza, to ujawnia się wielki dysonans, bo my go kojarzymy jako aktora, który był zawsze w naszych myślach na pierwszym planie, a okazuje się, że wiele tytułów, w których on zagrał, to role wspomagające głównego bohatera albo role oponentów głównego bohatera - mówi w radiowej Jedynce historyk kina Piotr Śmiałowski.

- On sam żartował, że filmy, w który zagrał główną rolę odniosły klapę, jak na przykład "Yokmok", ale wynikało to oczywiście ze skromności wielkiego artysty, bo jednak były filmy, w których zagrał pierwszoplanowe, wielkie role jak "Kanał" czy "Baza ludzi umarłych" - dodaje.

Powrót Brunnera

Emil Karewicz zagrał także wiele ciekawych ról, w tym Oktawiusza w "Juliuszu Cezarze" i Spodka w "Śnie nocy letniej" Szekspira, Franciszka Moora w "Zbójcach" Schillera, Gospodarza w "Weselu" Wyspiańskiego" czy Stomila w "Tangu" Mrożka.

W 2012 roku Emil Karewicz pojawił się w kontynuacji serialu sprzed lat - filmie szpiegowskim "Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć". Znów wcielił się w bezwzględnego Hermanna Brunnera, grając ze swym nieodłącznym przeciwnikiem - Hansem Klossem, kreowanym przez Stanisława Mikulskiego.

źródło: TVP VOD/Youtube

Jest bohaterem filmu dokumentalnego z 2003 roku, zatytułowanego "Emil Karewicz. Portret aktora". W 2004 roku artysta odcisnął swoją dłoń w Alei Gwiazd w Międzyzdrojach.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której usłyszą Państwo fragmenty archiwalnych rozmów z Emilem Karewiczem. 

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka 

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Piotr Śmiałowski (historyk filmu z Filmoteki Narodowej Instytutu Audiowizualnego)

Data emisji: 20.03.2020 

Godzina emisji: 21.12

Jedynka/IAR/ans/kh