"Święci nie przemijają". Niezwykła wystawa o św. Janie Pawle II

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 11:20
Wystawa "Święci nie przemijają - w setną rocznicę urodzin Św. Jana Pawła II" w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem należy do projektu "Jan Paweł II - Zakopane pamięta". Podejmuje temat życia autorytetu i duchowego przywódcy, jakim był Jan Paweł II oraz wielkich osobowości polskich świętych i błogosławionych wyniesionych jako wzory przez Jana Pawła II podczas jego pontyfikatu.
Audio
  • "Święci nie przemijają". Niezwykła wystawa o św. Janie Pawle II (Kulturalna Jedynka)
Jan Paweł II
Jan Paweł IIFoto: Lech Zielaskowski / NAC

Jan Paweł II w sercach górali

Górale postanowili obchodzić setną rocznicę urodzin papieża Polaka tak, aby najlepiej upamiętnić jego życie, postawę i nauczanie. W ciągu całego życia Jan Paweł II wiele razy bywał w stolicy Tatr. Z okazji jubileuszu miasto przygotowało wiele wydarzeń kulturalnych zachowując niezbędne zasady bezpieczeństwa w dobie pandemii koronawirusa.  -  Przygotowaliśmy bogaty program - są to przede wszystkim piękne wystawy. (...)  W Miejskiej Bibliotece Publicznej możemy zobaczyć wystawę "Karol Wojtyła. Narodziny", która mówi o tym kim był Ojciec Święty i co robił. Zaplanowaliśmy również wystawę, która będzie miała odsłonę na Krupówkach, miejsc, w których Jan Paweł II odwiedził jak był tutaj w 1997 roku - opowiadała Joanna Staszak, Naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta Zakopane. 

"Święci nie przemijają" 

Joanna Staszak nadmieniła, że największą ekspozycją jest przygotowana przez Miejską Galerię Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego w Zakopanem wystawa fotograficzna "Święci nie przemijają", w której Ojciec Święty ukazany jest przez pryzmat osób, które wyniósł na ołtarze za czasów swojego pontyfikatu. Wystawa poprzez fotografie, obrazy, teksty i historie ukazuje sylwetki: Jana Pawła II oraz św. Brata Alberta (Adama Chmielowskiego), bł. Bernardyny Jabłońskiej, św. Kingi, św. Urszuli Ledóchowskiej, Bł. Marii Karłowskiej i św. Maksymiliana Kolbego.Zakopane było bliskie sercu Jana Pawła II. Miejska Galeria Sztuki włączając się w te obchody postanowiła zaprezentować wystawę fotograficzną pod nazwą "Święci nie przemijają" by opowiedziała o wybranych polskich świętych i błogosławionych, których na ołtarze wyniósł papież Jan Paweł II. Wystawa zakłada cykliczną prezentację sylwetek - mówiła Lidia Rosińska-Podleśny, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem. - Od 20 maja galerię otwieramy częściowo i zaprezentujemy św. Brata Alberta i błogosławioną Bernardynę Jabłońską - dodała dyrektor. 

Wystawę będzie można również obejrzeć on-line na stronie internetowej www.galeria.zakopane.pl  oraz na profilach instytucji mediach społecznościowych. 

Ponadto w audycji:

- Upamiętnienie setnej rocznicy urodzin Zofii Rysiówny.

- W związku z 75. rocznicą zakończenia II wojny światowej portrety polskich aktorów w mundurach m.in.: Hanny Skarżanki - członkini KEDYWU Okregu Wileńskiego AK, Aleksandra Żabczyńskiego - uczestnika Kampanii Wrześniowej, członka II Korpusu WP sił na zachodzie, Leona Niemczyka - walczącego w 444 Batalionie 3. Armii Gen. Pattona, Mieczysława Pawlikowskiego - bombardiera Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii.

- Felieton teatralny Ewy Heine poświęcony Kazimierzowi Rudzkiemu.

- W przeddzień stulecia urodzin Jana Pawła II materiał o dramaturgii i poezji Karola Wojtyły.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Materiały: Michał Montowski, Dorota Kołodziejczyk 

Data emisji: 17.05.2020 r. 

Godzina emisji: 22.10

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowało wystawę o papieżu - Polaku

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 12:03
Ekspozycja „Karol Wojtyła. Narodziny” w 100-lecie urodzin  pokazuje najważniejsze chwile w biografii papieża. Wystawa zabiera nas w podróż po przełomowych momentach życia Jana Pawła II.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koncert "Santo Subito - Prorok Naszych Czasów" w 100-lecie urodzin papieża – Polaka

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 13:55
Koncert z udziałem największych polskich gwiazd będzie można zobaczyć lub usłyszeć 18 maja także za pośrednictwem Polskiego Radia
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W Janie Pawle II moc i dobroć Boga ukazały się nam wszystkim". Specjalny list Benedykta XVI

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 13:30
Z okazji 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II emerytowany papież Benedykt XVI przygotował specjalny list. Został on zaprezentowany w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich.
rozwiń zwiń