"Wielka postać żydowskiej sceny teatralnej" - wspomnienie Idy Kamińskiej

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 12:10
W 40. rocznicę śmierci wspominaliśmy sławną aktorkę teatralną i filmową oraz reżyserkę żydowskiego pochodzenia - Idę Kamińską. Była pierwszą aktorką z krajów socjalistycznych nominowaną do Oscara. Nominację za najlepszą rolę kobiecą otrzymała w 1967 za rolę sklepikarki w czechosłowackim filmie "Sklep przy głównej ulicy" w reżyserii Jana Kadara.
Audio
  • "Wielka postać żydowskiej sceny teatralnej" - wspomnienie Idy Kamińskiej (Kulturalna Jedynka)
Aktorka Ida Kamińska w filmie Czarna suknia
Aktorka Ida Kamińska w filmie "Czarna suknia"Foto: PAP/CAF

Akcja filmu ma miejsce na głębokiej słowackiej prowincji w marionetkowej Republice Słowackiej podczas II wojny światowej i opowiada o mieszkańcach miasteczka. Jednym z bohaterów jest skromny stolarz Anton, który otrzymuje w zarząd sklep galanteryjny prowadzony przez wiekową i głuchą wdowę – Rozalię Lautmanovą (Ida Kamińska). 

 - W tym filmie niezwykłą kreację stworzyła nie tylko Ida Kamińska, ale także Jozef Kroner jako stolarz Anton "Tono" Brtko - podkreśliła dziennikarka filmowa Joanna Sławińska. 

źródło: kikkee100/Youtube

Ida Kamińska za swą rolę w filmie "Sklep przy głównej ulicy" uzyskała nominację do Złotego Globu (1967) oraz nagrodę specjalną Festiwalu Filmowego w Cannes (1965). Nominowana do Oscara walczyła o tytuł "Najlepszej aktorki pierwszoplanowej". Ostatecznie statuetkę otrzymała Elizabeth Taylor. 

Za to film "Sklep przy głównej ulicy" w reżyserii Jana Kadara i Elmar Klosa przeszedł do historii kina m.in. jako pierwszy zdobywca Oscara dla filmu z ówczesnych krajów socjalistycznych. 

Aktorka zagrała w wielu wybitnych filmach - jednym z nich był zrealizowany w 1967 roku film psychologiczny w reżyserii Janusza Majewskiego "Czarna suknia". 

"Wielka postać żydowskiej sceny teatralnej"

Była jedną z największych aktorek w historii żydowskiej sceny teatralnej. W 1946 roku zaangażowała się w odbudowę teatru żydowskiego. W kolejnych latach starała się przenieść teatr do Warszawy i udało się to dopiero w 1955 roku. Została dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Żydowskiego im. Ester Rachel Kamińskiej w Warszawie. 

- W 1968 roku na fali prześladowań antysemickich wyjechała z Polski na zawsze. Zmarła w Nowym Jorku - dopowiedziała Joanna Sławińska. 

Ponadto w audycji: 

- "Mówią Kobiety" – to prezentacja pięciu nowych tekstów dramaturgicznych pięciu młodych autorek. Realizacje tekstów powstają w formie teatralnych wideoklipów określanych przez twórców teatrem krótkometrażowym. Przygotowuje je Wrocławski Teatr Współczesny w ramach corocznego Konkursu Dramaturgicznego Strefy Kontaktu. Konkurs powstał, by inicjować nowe formy dramatu, nagrodzone teksty realizowane były zarówno we Wrocławskim Teatrze Współczesnym jak i w teatrach w całej Polsce oraz w Teatrze TV. Więcej informacji w materiale Doroty Kołodziejczyk. 

Opera OK! – wideo – instalacje Warszawskiej Opery Kameralnej w reż. Tomasza Cyza. Wideo-instalacje barokowych i klasycznych oper realizowane online to jedna z propozycji Warszawskiej Opery Kameralnej. To przykład nowoczesnej formy, dostosowanej do obecnej sytuacji, która umożliwia miłośnikom opery oraz miłośnikom nowych sztuk wizualnych spotkanie z operową klasyką. Rozmawialiśmy z pomysłodawcą i kuratorem cyklu – reżyserem Tomaszem Cyzem (materiał ilustrowany fragmentami dźwiękowymi z wideo-instalacji)(D. Kołodziejczyk)

- w Domu Gotyckim w Nowym Sączu  można oglądać wystawę "Album Matejkowski" zawierający wybrane reprodukcje drzeworytnicze obrazów wybitnego malarza. Na ekspozycji znalazło się około 70 prac wykonanych między innymi przez drzeworytników Józefa Cholewińskiego czy Edwarda Gorazdowskiego. Są to słynne sceny i portrety historyczne czy zabytkowa architektura tłumaczyła Maria Marcinowska z nowosądeckiego Muzeum Okręgowego. Więcej w materiale Moniki Chrobak. 

- w ubiegłym roku Parlament Europejski w rezolucji z września wezwał do ustanowienia 25 maja - w rocznicę śmierci bohatera z Auschwitz rtm Witolda Pileckiego - Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Na stronach Instytutu Pileckiego można zapoznać się z wieloma wydarzeniami upamiętniającymi tę rocznicę - m.in wideo z piosenką Bovskiej i Darka Malejonka pt: "Uwaga" promującą płytę "Centrum oporu cywilnego". O innych wydarzeniach i śladach pamięci o niezłomnym Rotmistrzu opowiedziała Małgorzata Raducha. 

- 3 minuty o teatrze (Ewa Heine), tym razem o legendarnym aktorze Kazimierzu Rudzkim. W archiwum Polskiego Radia są słuchowiska, audycje satyryczne, literackie z jego udziałem.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Joanna Sławińska

Materiały: Dorota Kołodziejczyk, Monika Chrobak, Małgorzata Raducha 

Data emisji: 24.05.2020 r. 

Godzina emisji: 22.10

ans 

Czytaj także

Piotr Sobociński jr: nie zamieniłbym mojej pracy na nic innego

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 13:55
Piotr Sobociński jr jest autorem zdjęć do takich filmów, jak: "Drogówka", "Układ zamknięty", "Bogowie", "Wołyń", "Cicha noc", a także nominowanego do Oscarów filmu Jana Komasy "Boże Ciało". Na antenie Programu 1 Polskiego Radia operator podkreśla, że jego zawód jest "najwspanialszy na świecie" i nie chciałby zamienić swojej pracy na żadną inną. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michael York i Piotr Adamczyk o filmach poświęconych Janowi Pawłowi II

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 13:29
W związku z setną rocznicą urodzin Jana Pawła II w "Magazynie bardzo filmowym" opowiedzieliśmy o filmach o Ojcu Świętym. W jego postać wcielali się miedzy innymi: Piotr Adamczyk, Jon Voight i Thomas Kretschmann.
rozwiń zwiń