W świecie zwierzęcych żywiołów mistrza ilustracji, Józefa Wilkonia

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 10:05
W audycji "Kulturalna Jedynka" powiedzieliśmy o wystawie "Raz widziałem przy niedzieli rybki srebrne trzy w kąpieli. W świecie ilustracji i rzeźb Józefa Wilkonia" w Muzeum Miejskim w Tychach. - Prezentujemy wystawę ilustracji i rzeźb, a właściwie wystawę ilustracji przestrzennych Józefa Wilkonia. Klasyka fenomenalnego artysty, nestora, o którego prace zabiegaliśmy od kilku lat - mówi Aleksandra Matuszczyk, dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach. 
Artysta Józef Wilkoń w Radziejowicach
Artysta Józef Wilkoń w RadziejowicachFoto: PAP/Maciej Kłoś

Posłuchaj
17:10 2020_06_21 22_07_52_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 W świecie zwierzęcych żywiołów mistrza ilustracji, Józefa Wilkonia (Kulturalna Jedynka)

 

Niepowtarzalny styl

Już od soboty, 20 czerwca, w Muzeum Miejskim w Tychach można zanurzyć się w świecie ilustracji i rzeźb Józefa Wilkonia. Przemierzyć przestworza, gęstwinę puszczy, egzotyczną i nieujarzmioną dżunglę oraz tajemnice morskich głębin. Zaprzyjaźnić się z pawiem, sowami, rybami, tygrysami, żubrami, dzikami niedźwiedziami i osiołkiem Joko.

- Ta wystawa jest opowieścią o żywiołach zwierzęcych, o tym, co jest absolutną dominantą twórczości Józefa Wilkonia - podkreśla Aleksandra Matuszczyk. - Stworzył on indywidualną formę wypowiedzi, sam mówiąc o tym, że pomiędzy tekstem a ilustracją ma tworzyć się napięcie jak w teatrze. Mamy nadzieję, że w tej aranżacji, prawie teatralnej, pomiędzy obiektami a widzem stworzy się jakaś możliwość rozmowy - dodaje. Świat dzieł Józefa Wilkonia jest inspirowany naturą, o czym mówi sam autor. - Natura, która tutaj jest punktem wyjścia, może prowadzić do bardzo szeroko pojętych wniosków. Z jednej strony to obraz, który zdecydowanie kreowany jest jako obraz przedstawiający, a z drugiej strony sama natura może prowadzić do takich wniosków, które zmierzają do rozwiązań abstrakcyjnych - wyjaśnia Józef Wilkoń. - Wydaje mi się, że te tendencje mogą istnieć koło siebie, uzupełniać się. Patrzymy na piękno takimi oczami, które są oczami wyuczonymi, wyszkolonymi, przystosowanymi i jesteśmy tym związani. Możemy mieć swoje preferencje, swoje marzenia - dodaje. 

***

Józef Wilkoń, malarz, rzeźbiarz i autor scenografii, 12 lutego obchodził swoje 90. urodziny. Zilustrował blisko 200 książek dla dzieci i dorosłych wydanych w Polsce i kilkadziesiąt za granicą. Jego oryginalny styl jest natychmiast rozpoznawalny dzięki charakterystycznej kresce, indywidualnym środkom wyrazu i malarskości przedstawienia.


Poza tym w audycji:

Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy od kwietnia proponuje codzienny repertuar online: poniedziałki - czytania dramatów, wtorki - cyfrowe repozytorium udostępnia materiały audiowizualne i tekstowe z blisko 70-letniej historii Teatru Dramatycznego: najważniejsze realizacje, sylwetki reżyserów, dramatopisarzy i aktorów, środy - wywiady na żywo z aktorkami i aktorami Dramatycznego, czwartki - "Teraz Apokalipsa. Laboratorium Nowych Epifanii. Wykłady z Dramatycznym" - o znaczeniu apokalipsy w kontekście współczesności, piątki - "Kostium od kulis" - aktorki Teatru Dramatycznego zdradzają tajemnice kostiumów scenicznych. Natomiast w weekend są udostępniane rejestracje spektakli TD, a aktorzy czytają baśnie i bajki dla najmłodszych dzieci. Więcej w materiale Doroty Kołodziejczyk. 

- Trzy Minuty o Teatrze - Ewa Heine o spektaklu według Philipa Rotha "Kompleks Portnoya" w Teatrze WarsSawy w reżyserii Aleksandry Popławskiej i Adama Sajnuka.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Materiał: Dorota Kołodziejczyk 

Data emisji: 21.06.2020 r. 

Godzina emisji: 22.08

ans

Czytaj także

Grzegorz Jarzyna: nie rozumiem decyzji o odmrożeniu teatrów

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 11:20
Grzegorz Jarzyna przyznaje, że z jednej strony cieszy go decyzja o odmrożeniu teatrów, które będą mogły wznowić działalność. Jednak z drugiej strony jest zdziwiony, dlaczego odbyło się to teraz, kiedy krzywa zachorowań ciągle rośnie. - Nie było żadnych konsultacji z naszym środowiskiem, nie rozumiem tej decyzji - mówi reżyser.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kultura powraca, niektóre placówki planują wznowienie działalności

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2020 22:05
Część instytucji kulturalnych m.in. teatry, muzea i kina powracają do działalności, planowana jest produkcja filmowa. Ze spektaklami w siedzibie przy zaostrzonym reżimie sanitarnym wracają m.in. Teatr Narodowy, Teatr Polonia i Teatr WARSawy.
rozwiń zwiń