"Interesował się kulturą wyższą i przekazywał ją innym". Andrzej Strzelecki we wspomnieniach przyjaciół i uczniów

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 10:40
Popularność przyniosły mu role w filmach: "Przepraszam, czy tu biją?", "W pustyni i w puszczy", "Rozmowy nocą", "1920 Bitwa Warszawska", "Pół wieku poezji później" i serialach: "Kuchnia polska", "Przeprowadzki", "Klan", "Barwy szczęścia", "Na dobre i na złe". Reżyser, aktor teatralny i filmowy Andrzej Strzelecki przegrał walkę z nowotworem, rakiem płuc i oskrzeli. Miał 68 lat. W audycji "Kulturalna Jedynka" mówiliśmy o życiu i twórczości zmarłego artysty oraz przytoczyliśmy wspomnienia przyjaciół oraz uczniów. 
Andrzej Strzelecki
Andrzej StrzeleckiFoto: PAP/Rafał Guz

Posłuchaj
36:57 2020_07_19 22_09_06_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 Wspomnienie o Andrzeju Strzeleckim (Kulturalna Jedynka)

 

Andrzej Strzelecki był aktorem, satyrykiem, reżyserem teatralnym, wykładowcą Akademii Teatralnej i byłym rektorem uczelni. Autor scenariuszy sztuk i musicali. Ukończył Wydział Aktorski warszawskiej PWST (1974) i Wydział Reżyserski (1978). W 2004 roku zdobył tytuł profesora sztuk teatralnych. W latach 1974-1981 był związany z Teatrem Rozmaitości w Warszawie. Współtworzył kabaret "Kur". Był aktorem Teatru Rampa, w którym przez 10 lat pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego.

"Muzyka królową duszy"

Andrzej Strzelecki uprawiał sport, był zapalonym golfistą. Ciekawostką jest również fakt, że znał język serbsko-chorwacki. Pochodził z warszawskiej rodziny dziennikarskiej, gdzie słowo pisane odgrywało ważną rolę w jego życiu, lecz, jak sam podkreślał, najważniejsza była dla niego muzyka. - Muzyka jest absolutną królową duszy. (...) Jest w stanie bez ani jednego słowa wywołać emocje, jakich nie jest w stanie wywołać cały szereg zdań - mówił w archiwalnym nagraniu Andrzej Strzelecki. 

Działalność dydaktyczna

W ciągu swojego życia wyreżyserował wiele spektakli muzycznych, musicali i widowisk. Równoległe rozwijał karierę naukowo-dydaktyczną. Zdobył tytuł profesora sztuk teatralnych, a w latach 2008-2016 pełnił funkcję rektora Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Jego następca na tym stanowisku, prof. dr hab. Wojciech Malajkat podkreślił, że życie uczelni pochłaniało go w całości. - Sprawami szkoły żył cały czas, to była ogromna cześć jego życia. Dawał młodym ludziom więcej niż oni jemu, mimo że był czasem dwukrotnie starszy od nich - mówił Wojciech Malajkat. 

Jak zaznaczył Michał Bajor, Andrzeja Strzeleckiego interesowała kultura wyższa i zainteresowanie nią przekazywał innym ludziom. - Prowadził teatr, był rektorem szkoły teatralnej. Mocno skupiał się na sprawach związanych z kulturą wyższą - dodał. 

"W młodych ludziach widział przyszłość dla sztuki i kultury"

Kochał studentów i adeptów sztuki teatralnej. Jak sam mówił poprzez kontakt z młodymi ludźmi "lepiej rozumiał świat". - Bardzo dużo zawdzięczam młodym ludziom, w zasadzie to cały czas czuję się w jakiś sposób młody - powiedział w archiwalnej rozmowie. 

Studenci Andrzeja Strzeleckiego z wielką sympatią wspominają swojego profesora. - My czuliśmy się studentami i wiedzieliśmy, że jest naszym profesorem, ale jednocześnie czuliśmy się zaproszeni do udziału w jego egzaminach, byliśmy dla niego partnerami do dyskusji - powiedziała aktorka Katarzyna Dąbrowska. - Bardzo często zasięgałam jego rad, udzielał szczerych rad - dodała. 

Aktor Marcin Januszkiewicz nazwał zmarłego artystę "ukochanym profesorem". - Poszerzał moje grancie otwartości i wyobraźni, on mnie zaskoczył od pierwszych zajęć. Był barwną postacią z pomysłami - zaznaczył. 

Tuż przed śmiercią Andrzej Strzelecki skończył pracę nad tekstem do nowej sztuki teatralnej, a dla swojej studentki, Karoliny Piwosz, napisał tekst piosenki pt. "Zapalniczka". 


źródło: Cinema Polonia/Youtube

***

Andrzej Strzelecki był członkiem Związku Artystów Scen Polskich. W 2002 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2011 roku Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 17 lipca 2020 roku. 

Ponadto w audycji:

- słuchowisko radiowe Teatru Polskiego w Bielsku-Białej,

- interesująca propozycja wakacyjna - plenerowe spektakle z udziałem roślin realizowane przez Fundację Sztuka Ciała,

- propozycje kulturalne w Zakopanem.

- o Festiwalu Kultury i Piosenki Polsko-Czeskiej im. Pawła Królikowskiego w Kudowie-Zdroju. Tegoroczna edycja rozpocznie się 24 lipca. 

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Materiały: Martyna Podolska, Dorota Kołodziejczyk 

Data emisji: 19.07.2020 r. 

Godzina emisji: 22.09 

ans 

Czytaj także

Krzysztof Zanussi: czułem, że robienie filmów jest tym, co chcę robić w życiu

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 13:00
Krzysztof Zanussi został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2019 za osiągnięcia życia. Nagrodę wręczyła reżyserowi Maja Komorowska mówiąc, że uszczęśliwa ją fakt, że nagroda "przyleciała" właśnie do niego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nad morze, w góry i na mazury". Wystartował festiwal Kino Letnie Sopot - Zakopane

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 11:56
Warto zaplanować wakacje już teraz i wziąć udział w najdłuższym wakacyjnym festiwalu filmowym! Od 1 lipca przez całe wakacje letni festiwal Kino Letnie Sopot - Zakopane zaprasza na codzienne, bezpłatne projekcje filmowe w Sopocie i w Zakopanem. Dodatkowo we wtorki i środy seanse odbywać się będą w Giżycku.
rozwiń zwiń