"Rzemieślnicze historie. Pracownia Mieczników" - wystawa w Muzeum Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 09:20
Niedługo po otwarciu wystawa została zamknięta (tak jak i cała placówka) z powodu pandemii koronawirusa. W trakcie kwarantanny, w wersji online, cieszyła się dużym zainteresowaniem. Teraz znów można ją zobaczyć "w realu". 
Plakat do wystawy Rzemieślnicze historie. Pracownia Mieczników
Plakat do wystawy "Rzemieślnicze historie. Pracownia Mieczników"Foto: muzeumwarszawy.pl/dla-mediow

Muzeum Warszawy zbiera historie stołecznych rzemieślników, zachowuje ślady po warsztatach i pracowniach, które zniknęły już z mapy Warszawy. Jedną z nich jest artystyczna pracownia brązowniczo-grawerska rodziny Mieczników, której 74-letnia historia zbiega się z losami miasta. Wystawa "Rzemieślnicze historie. Pracownia Mieczników" prezentuje jej dorobek, w którym znalazło odbicie życie polityczne, gospodarcze, społeczne i kulturalne Warsza­wy.

Władysław Miecznik założył pracownię brązowniczą w 1936 roku. W czasie wojny nieoficjalnie wykonywał dla Państwa Podziemnego polskie orzełki i odznaki bojowe, fałszował pieczęcie niemieckich instytucji potrzebne do podrabiania dokumentów.

Kamienica przy ulicy Świętokrzyskiej, mieszcząca warsztat i mieszkanie, spłonęła w czasie powstania, ale Miecznikowi udało się wydobyć spod gruzów ukryte narzędzia i wyroby. Decyzja o odbudowie zakładu w całkowicie zrujnowanym mieście oddaje charakter tamtych dni i pragnienie warszawiaków, by wrócić do siebie, żyć i pracować w stolicy.

Czasy PRL-u to z jednej strony zmagania z systemem, który dążył do upaństwowienia rzemiosła, z drugiej prawie bezkonkurencyjna pozycja na rynku i przypływ zamówień. To wtedy zakład tworzył rzeźby, statuetki, medale, plakiety, odznaki. Wyroby "od Mieczników" upamiętniały wydarzenia historyczne i wybitne postacie, dokumentowały działalność urzędów i instytucji, organizacji i stowarzyszeń.

Historia pracowni Mieczników kończy się w 2010 roku, tak jak historia wielu warsztatów rzemieślniczych, które wyparły nowe technologie, zmiana mody i spadek popularności wyrobów rzemiosła artystycznego. Likwidując firmę, właściciele Marta i Jerzy Miecznikowie przekazali do zbiorów Muzeum Warszawy część spuścizny, obejmującą 1331 obiektów.

Posłuchaj
37:06 2020_07_20 PR1_21_10_52_Lato_z_Radiem.mp3 "Rzemieślnicze historie. Pracownia Mieczników" - wystawa w Muzeum Warszawy (Kulturalna Jedynka)

To historia typowa i nietypowa

Jak powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia kurator wystawy Aleksandra Sołtan-Lipska, historia Mieczników jest i typowa, i nietypowa. Wielu właścicieli firm, którzy przeżyli wojnę, przystąpiło do odbudowy swoich miejsc pracy. Niestety, szybko się okazało, że ci, którzy tytanicznym wysiłkiem stanęli na nogi, zostali tego wszystkiego pozbawieni.

- W 1948 roku rozpoczęła się nieprzychylna dla rzemiosła polityka przymusowego uspołecznienia. Wielu rzemieślników straciło swoje zakłady. Tu się zaczyna nietypowa historia Mieczników. Ich pracownia została. Funkcjonowała praktycznie pozbawiona konkurencji. W związku z tym stała się jedną z bardziej liczących się - opowiedziała Sołtan-Lipska.

Dlaczego to im się udało? - Pracownia przed wojną nie zdołała osiągnąć znaczącej pozycji. To był mały zakład. Inni funkcjonowali już lata, mieli pozycję, mieli renomę. Po wojnie stali się przedmiotem ataku - wyjaśniła. - Polityka się zmieniła, ale zapotrzebowanie na wyroby było dalej. Ktoś musiał tych nowych bohaterów, te orły bez korony, nagrody sportowe produkować - wskazała.

Jaki przedmiot znajdował się w centrum witryny sklepowej? Gdzie "na mieście" można zobaczyć produkty Miecznika? Jaki motyw był charakterystyczny dla firmy? Jak rozpoznać, czy mamy w domu wyrób z tej pracowni? Zapraszamy do wysłuchania całej historii rodziny Mieczników.

---

Wystawę "Rzemieślnicze historie. Pracownia Mieczników" można oglądać  do 30 sierpnia 2020 w siedzibie głównej Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 30 od czwartku do niedzieli w godz. 10.00-18.00.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: Aleksandra Sołtan-Lipska (kurator wystawy)

Data emisji: 20.07.2020 r. 

Godzina emisji: 21.10

kk 

Czytaj także

"Nad morze, w góry i na mazury". Wystartował festiwal Kino Letnie Sopot - Zakopane

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 11:56
Warto zaplanować wakacje już teraz i wziąć udział w najdłuższym wakacyjnym festiwalu filmowym! Od 1 lipca przez całe wakacje letni festiwal Kino Letnie Sopot - Zakopane zaprasza na codzienne, bezpłatne projekcje filmowe w Sopocie i w Zakopanem. Dodatkowo we wtorki i środy seanse odbywać się będą w Giżycku.
rozwiń zwiń