Jarosław Jakubowski: "Słuchowisko pokazuje losy ochotnika wojny polsko-bolszewickiej"

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 15:40
W audycji "Kulturalna Jedynka" spotkaliśmy się Jarosławem Jakubowskim, laureatem I Nagrody w konkursie Programu 1 Polskiego Radia i Teatru Polskiego Radia na scenariusz słuchowiska "Cud nad Wisłą. Bitwa Warszawska 1920". 
Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 roku
Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 roku Foto: Stanisław Tokarski/Shutterstock.com.

Posłuchaj
40:24 2020_08_09 22_10_01_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 "Pokazuje losy ochotnika wojny polsko-bolszewickiej". Jarosław Jakubowski o zwycięskim słuchowisku (Kulturalna Jedynka)

 

100-lecie Bitwy Warszawskiej w Polskim Radiu 

Rozpisany w listopadzie ubiegłego roku konkurs na scenariusz słuchowiska w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej rozstrzygnięty został w kwietniu 2020 r. Jury w składzie: dr Agnieszka Kamińska, Prezes Zarządu Polskiego Radia S.A. (przewodnicząca), Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia, Anna Stempniak-Juśkiewicz, reprezentująca Program 1 Polskiego Radia przyznało główną nagrodę (10 tys. złotych) Jarosławowi Jakubowskiemu za scenariusz słuchowiska "Ryngraf, godło Pomona". Kolejno drugie i trzecie miejsce przypadło Agnieszce Sławińskiej za scenariusz słuchowiska "Cud nad Wisłą. Godło As" oraz Michałowi Andrukowi za scenariusz słuchowiska "Cud nad Wisłą. Godło Zielnik". Pozostali laureaci również otrzymali nagrody pieniężne. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: Bitwa Warszawska w Polskim Radiu. Konkurs na słuchowisko rozstrzygnięty. 


"Ryngraf, godło Pomona"

Akcja "Ryngrafu" rozgrywa się w sierpniu 1920 roku, kiedy bohater pochodzący z niewielkiej wsi - Piotruś Drzazga ma 17 lat, oraz w ostatnich chwilach życia porucznika Drzazgi w 1950 roku. - Scenariusz pokazuje losy zwykłego ochotnika wojny polsko-bolszewickiej, który trochę używając fortelu wobec rodziców, zaciąga się do Armii Ochotniczej, przechodzi szlak bojowy łącznie z Bitwą Warszawską - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Jakubowski, laureat konkursu. 

Bohater jest postacią w pełni fikcyjną, jednak jednym ze wzorów dla niej był Łukasz Ciepliński, żołnierz Organizacji Orła Białego, prezes Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, który został zabity strzałem w tył głowy w piwnicy pomieszczeń gospodarczych więzienia UB na Mokotowie w Warszawie. - On składa się z kilku realnych postaci, ale w całości jest postacią fikcyjną - podkreśla autor scenariusza. - W roku 1950, czyli 30 lat po Bitwie Warszawskiej oczekuje on na wyrok śmierci w celi mokotowskiego więzienia. Chciałem pokazać taką ciągłość polskiego losu, konsekwencje, wynikające z niej wnioski dla pojedynczego człowieka - dodaje. 

ZOBACZ>>> [Bitwa Warszawska - serwis specjalny]

Tekst pisany specjalnie dla radia 

Jarosław Jakubowski to zawodowy literat, poeta i pisarz, którego słuchowiska były już realizowane w Teatrze Polskiego Radia. W rozmowie z Dorotą Kołodziejczyk laureat zdradza, że forma słuchowiska została podporządkowana głównemu założeniu: wydobyciu dynamiki wydarzeń i pokazanie chaotycznego i przypadkowego charakteru wojny. - To wszystko wymagało formy migawkowej, troszkę filmowej - zaznacza. - Przeplatałem dynamiczne sceny z pola walki z bardziej statecznymi i kameralnymi scenami z więzienia mokotowskiego, gdzie tak naprawdę Drzazga 30 lat później nakłaniany przez współtowarzyszy niedoli wywołuje w sobie te wspomnienia. One ożywają w jego pamięci, wyobraźni i to on jest głównym narratorem - wyjaśnia Jarosław Jakubowski. Słuchowisko Jarosława Jakubowskiego "Ryngraf, godło Pomona" zostanie wyemitowane 15 sierpnia tuż po godz. 17.00 na antenie Programu 1 Polskiego Radia. 


Poza tym w audycji:

- Festiwal Stolica Języka w Szczebrzeszynie i Zamościu,

- festiwal Arkady Sztuki na Zamku Królewskim w Warszawie,

- początek sezonu w Teatrze Narodowym w Warszawie

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Materiały: Małgorzata Raducha, Dorota Kołodziejczyk

Data emisji: 9.08.2020 r. 

Godzina emisji: 22.07

ans 

Czytaj także

"Długo czekaliśmy na Muzeum Józefa Piłsudskiego". Dr Andrzej Anusz o 100-leciu Bitwy Warszawskiej

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 12:56
- Rzeczywiście epidemia w dużym stopniu pokrzyżowała plany bardzo uroczystych, dużych obchodów stulecia zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej. Mam nadzieję, że pewne elementy tych obchodów się odbędą - mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz, historyk i politolog z Instytutu Piłsudskiego.
rozwiń zwiń