"Duchy Teatru" - niezwykły projekt, który zwraca uwagę na ludzi "drugiego planu"

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2020 10:26
"Duchy Teatru" to oddanie głosu do tej pory właściwie niesłyszalnym pracownikom i pracowniczkom teatru. Celem projektu jest także podkreślenie, że magię miejsca tworzą nie tylko reżyser, aktorzy i aktorki. Liczy się zespół. 
Duchy Teatru - plakat projektu
"Duchy Teatru" - plakat projektuFoto: mat. promocyjne/shutterstock.com/Shvaygert Ekaterina

W ramach projektu realizowanego przez zespół Teatru "Pinokio" w Łodzi ukazał się album muzyczny "Duchy Teatru" (został wydany dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury; program "Kultura w Sieci") zawierający 12 piosenek o zapomnianych i nieco zakurzonych teatralnych profesjach. Bohaterami barwnej historii ubranej w muzyczną formę, zaaranżowaną przez autorkę tekstów Agę Jun oraz kompozytora i aktora Piotra Osaka są - między innymi - duch spracowanej krawcowej, duch suflera bez budki i duch poirytowanej garderobianej.

Posłuchaj
07:28 [ PR1]PR1 (mp3) 23 sierpień 2020 22_29_12.mp3 "Duchy Teatru" - niezwykły projekt, który zwraca uwagę na ludzi "drugiego planu" (Kulturalna Jedynka)

 

- Moi rodzice są aktorami. Dzieciństwo spędziłam w teatralnych murach, gdzieś pomiędzy sceną a zapleczem. Teatr to był i jest mój drugi dom. W teatrze, te dwadzieścia kilka lat temu, poznałam zawody, które już nie istnieją. Była ciocia bufetowa, wujek kurtyniarz. Te osoby dziś są na emeryturach. Ponieważ naturę mam sentymentalną, tkwiła we mnie potrzeba, by o nich opowiedzieć. Mam też wrażenie, że dzisiejsi widzowie nie do końca mają świadomość, że na spektakl pracuje całe grono ludzi, których bardzo często nie widać. Są zawody, o których nie mamy pojęcia, których się nie zauważa. O nich też jest ten projekt - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Aga Jun.

Dotarły na czas i są gotowe, by nawiedzać ⌛️ Oto nasze "Duchy Teatru" w pełnej krasie 🤎 Wydawnictwo muzyczne, na które...

Opublikowany przez Teatr Pinokio w Łodzi Wtorek, 18 sierpnia 2020

- Niewiele jest współcześnie takiej muzyki, której dzieci i dorośli mogą słuchać wspólnie bez wstydu, zażenowania, nudy. Ja w tym projekcie cofałam się do piosenek, których sama słuchałam z rodzicami w dzieciństwie. To były płyty Marka Grechuty, Magdy Umer, Grupy MoCarta z udziałem Artura Andrusa. Wiele jest możliwości dotarcia do całych rodzin. Robiłam co mogłam, by każdy znalazł na tej płycie coś dla siebie - podkreśliła gość audycji "Kulturalna Jedynka". Ciekawym uzupełnieniem do albumu jest słownik pojęć użytych w piosenkach.

"Duchy Teatru". Profil: Teatr "Pinokio" w Łodzi

18 września odbędzie się specjalny koncert. Więcej w audycji! 

***

Materiał został wyemitowany w ramach audycji: Kulturalna Jedynka 

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Data emisji: 23.08.2020

Godzina emisji: 22.15

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

XVII Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera w nowej odsłonie

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2020 09:28
W tym roku - w związku z sytuacją epidemiologiczną i obowiązującymi restrykcjami - Warszawa Singera (22-30.08) odbędzie się w nowej formule. Koncerty i przedstawienia na żywo będą miały bardziej kameralny charakter niż w poprzednich latach. Wydarzenia będą dostępne dla wszystkich wszystkich zainteresowanych także online.
rozwiń zwiń