"Balladyna w teatrze". Wystawa w Kordegardzie

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 13:30
Od 20 sierpnia do 13 września 2020 w warszawskiej Kordegardzie prezentowana jest wystawa "Balladyna w teatrze", która została zorganizowana przez Instytut Teatralny, Narodowe Centrum Kultury i Muzeum Teatralne w związku ze zbliżającym się Narodowym Czytaniem dramatu Juliusza Słowackiego.
Plakat
PlakatFoto: Mat. prasowe

Wystawa przypomina dzieje sceniczne dramatu Słowackiego - od stycznia 1868, gdy po raz pierwszy został on odegrany w Krakowie, do współczesności. Przywołujemy kilkanaście przedstawień "Balladyny", najważniejszych lub najgłośniejszych, poprzez zachowane ich ślady: afisze, programy, fotografie, projekty scenograficzne, a nawet kostium i rekwizyt z ostatniej warszawskiej realizacji w Teatrze Narodowym.

- Podjęliśmy się przywołać momenty z historii "Balladyny" i mamy nadzieję, że to uprzytomni jak skomplikowane były dzieje sceniczne tego dramatu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia kurator wystawy Rafał Węgrzyniak.


Posłuchaj
39:09 2020_08_30 22_16_31_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 Dr Rafał Węgrzyniak o wystawie "Balladyna w teatrze" (Kulturalna Jedynka)

 

Ekspozycja ukazuje jak romantyczna tragedia, która nie doczekała się prapremiery za życia Słowackiego, była wystawiana w późniejszych epokach przez wybitnych reżyserów i scenografów - w okresach dominacji na scenach realizmu, symbolizmu, konstruktywizmu, socrealizmu czy wreszcie postmodernizmu. Unaocznia ona również, jaki kształt przybierały postacie protagonistów, przede wszystkim Balladyny, granej często przez największe polskie aktorki.

Zaprezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, Muzeum Teatralnego Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, Muzeum Literatury im. Mickiewicza, Instytutu Sztuki PAN, Teatru Narodowego oraz Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie.

"Balladyna" to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach - Balladynie i Alinie - stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

- Jest to utwór, który świadczy o tym, jak niejednoznaczna jest polska tradycja - zaznacza dr Rafał Węgrzyniak. 

***

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiliśmy też o  "Imieninach Jana Kochanowskiego", których organizatorem była Biblioteka Narodowa.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka 

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Rafał Węgrzyniak (historyk teatru z Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego, kurator wystawy "Balladyna w Teatrze")

Data emisji: 30.08.2020

Godzina emisji: 22.05

kh

Zobacz więcej na temat: Michał Montowski

Czytaj także

Juliusz Słowacki "Balladyna". Tekst do pobrania

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 21:46
"Balladyna" Juliusza Słowackiego to jedno z najwybitniejszych dzieł polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W tym roku czytamy Juliusza Słowackiego. "Balladyna" lekturą Narodowego Czytania 2020

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 22:22
"Balladyna" Juliusza Słowackiego została lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania. Wydarzenie pod patronatem Pary Prezydenckiej odbędzie się w sobotę 5 września. Prezydent Andrzej Duda w specjalnym przesłaniu apeluje, by Narodowe Czytanie było realizowane w bezpiecznej formie i z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi komunikacji.
rozwiń zwiń