8. Festiwal Kultury bez Barier. "Powszechne uczestnictwo w kulturze to nie jest taka oczywista sprawa"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 07:15
Wkrótce startuje wielkie święto dostępnej kultury Festiwal Kultury bez Barier (25.09-4.10). Wydarzenie odbędzie się pod hasłem "Możesz" w formule hybrydowej - zarówno online, jak i offline. 
Logo Festiwalu Kultury bez Barier
Logo Festiwalu Kultury bez BarierFoto: fkbb.pl

Festiwal Kultury Bez Barier to wydarzenie integrujące polskie społeczeństwo i uwrażliwiające na potrzeby osób wykluczanych ze zwykłej codzienności życia społeczno-kulturalnego. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest język miasta. Motywem przewodnim będą murale, neony, transparenty, wlepki, różnego rodzaju interwencje artystyczne obserwowane na ulicach miast i miasteczek. 

- Uczestnictwo w kulturze powszechne, niezobowiązujące, to nie jest taka bardzo oczywista sprawa. Rzeczywiście jest tak, że jeżeli na przykład dzisiaj jakakolwiek osoba niewidoma czy niesłysząca obudzi się w jakimkolwiek mieście w Polsce i pomyśli: "chciałbym albo chciałabym pójść do kina czy teatru"  to prawdopodobnie nie będzie mogła tego zrobić -  mówi w Programie 1 Polskiego Radia Robert Więckowski z Fundacji Kultura bez Barier.

Posłuchaj
37:19 2020_09_18 21_09_54_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 Festiwal Kultury bez Barier (Kulturalna Jedynka)

 

- W ani jednym teatrze i w ani jednym kinie w Polsce nie będzie dzisiaj pokazu z audiodeskrypcją lub z napisami dla osób niesłyszących. Nie będzie spektaklu z audiodeskrypcją czy tłumaczonego na język migowy. To tylko taki czubek góry lodowej wszelkich barier, które istnieją w życiu społecznym. Nie tylko kulturalnym. Barier, które stosunkowo łatwo jest znosić, łatwo unieważniać, ale po pierwsze trzeba wiedzieć, że one istnieją, czyli zdać sobie z nich sprawę, po drugie trzeba chcieć to zrobić a po trzecie trzeba stosunkowo wcześnie o tym pomyśleć - wyjaśnia. 

. 
Program festiwalu tworzy ok. 136 wydarzeń z 47 warszawskich instytucji i organizacji kultury oraz 32 wydarzenia 14 miast Polski. Będzie można wziąć udział w spektaklach teatralnych, spacerach i oprowadzaniu po wystawach, spotkaniach z artystami, pokazach filmowych, koncertach, warsztatach i lekcjach online. 
Specjalnie na zamówienie festiwalu odbędzie się koncert rapera Grubsona z tłumaczeniem na polski język migowy oraz cykl rozmów w klubie festiwalowym działającym w Ocho przy Teatrze Ochoty.

Spot 8. edycji Festiwalu Kultury bez Barier. Profil: Fundacja Kultury bez Barier 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której o przeszkodach w dostępie do kultury i sztuki, a także o ich pokonywaniu opowiadają osoby niepełnosprawne.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka 

Prowadziła: Dorota Kołodziejczyk

Gość: Anna Żórawska i Robert Więckowski (członkowie fundacji Kultura bez barier)

Data emisji: 18.09.2020

Godzina emisji: 21.09

kh

Czytaj także

Nowe kulturalne miejsce na mapie Warszawy - Scena Relax

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 11:00
Instytucja powstała w miejscu legendarnego kina pod taką samą nazwą. W zabytkowych murach gmachu będącego integralną częścią Ściany Wschodniej uruchomiono nowoczesną scenę i widownię na prawie 600 miejsc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Balladyna w teatrze". Wystawa w Kordegardzie

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 13:30
Od 20 sierpnia do 13 września 2020 w warszawskiej Kordegardzie prezentowana jest wystawa "Balladyna w teatrze", która została zorganizowana przez Instytut Teatralny, Narodowe Centrum Kultury i Muzeum Teatralne w związku ze zbliżającym się Narodowym Czytaniem dramatu Juliusza Słowackiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Supernova" z Wielkim Jantarem. Za nami 39. Festiwal Debiutów "Młodzi i Film" w Koszalinie

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 13:16
Wielkiego Jantara 2020, główną nagrodę dla debiutanckiej produkcji w tegorocznym Konkursie Pełnometrażowych Debiutów fabularnych 39. KFDF "Młodzi i Film" odebrał Bartosz Kruhlik, reżyser obrazu "Supernova". Czterema Jantarami została doceniona jedna z premier - film "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy". W "Kulturalnej Jedynce" podsumowaliśmy tegoroczną edycję festiwalu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elżbieta Dzikowska o Tonym Haliku. "Dawaliśmy sobie wolność"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2020 15:50
- Tony Halik był chyba pierwszym dziennikarzem, który został dopuszczony do Fidela Castro i zrobił z nim wiele wywiadów na Kubie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Elżbieta Dzikowska. Tony Halik, a właściwie Mieczysław Sędzimir Antoni Halik, był podróżnikiem, dziennikarzem, pisarzem, operatorem filmowym, fotografem i autorem programów telewizyjnych o tematyce podróżniczej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Twórczość Dursa Grünbeina w ciekawy sposób łączy się z poezją Zbigniewa Herberta"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 09:50
"Nieliczne przedmioty, na jakie później natrafią motyka, pędzel archeologa, łopata śmieciarza - oto tworzywo, z którego są wiersze" - to słowa niemieckiego poety, eseisty i tłumacza Dursa Grünbeina, który 15 września odbierze tegoroczną Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta.
rozwiń zwiń