Bruno Schulz - malarz, rysownik, pisarz, artysta niepowtarzalny

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 21:09
Pozostały po nim listy, legenda o niedokończonej powieści, baśniowe malowidła i miano jednego z najważniejszych prozaików 20-lecia międzywojennego, o którego "Sklepach cynamonowych" słyszał każdy Polak. W "Kulturalnej Jedynce" wraz z Anną Kaszubą-Dębską, autorką biografii "Bruno. Epoka genialna", zgłębialiśmy tajemnice Bruno Schulza.
Okładka książki Bruno. Epoka genialna
Okładka książki "Bruno. Epoka genialna"Foto: mat. promocyjne

Bruno Schulz urodził się 12 lipca 1892 roku w Drohobyczu koło Lwowa, w rodzinie zasymilowanych Żydów. Był najmłodszym dzieckiem kupca bławatnego Jakuba Schulza i Henrietty Kuhmärker, córki zamożnego handlarza drewnem. Rodzina mieszkała na piętrze kamienicy przy Rynku, w której, na parterze, znajdował się należący do Schulzów sklep towarów tekstylnych.


Posłuchaj
38:13 2020_09_25 21_09_04_PR1_kulturalna_jedynka.mp3 Bruno Schulz (Kulturalna Jedynka)

 

- "Epoka genialna" - to zwrot, którego Schulz używał mówiąc o swoim dzieciństwie. Tak nazywał czas swojego dorastania - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Anna Kaszuba-Dębska. - To dzieciństwo było w specyficzny sposób szczęśliwe. Bruno urodził się, gdy jego rodzice byli już po czterdziestce, jego ojciec wkrótce zaczął chorować. Myślę, że "Sklepy cynamonowe" są taką opowieścią o odchodzeniu ojca, o traceniu ojca - stwierdziła.

Bruno Schulz i kobiety

O Schulzu zrobiło się głośno przy okazji wystawy, na której zaprezentowano "Xięgę bałwochwalczą" (1920-1922) - cykl grafik zrealizowanych techniką cliché-verre. Można na nich zobaczyć wyidealizowane, zmysłowe kobiety i zdeformowanych, skarlałych mężczyzn. - Grafiki wywołały skandal, ale on przyczynił się do sukcesu, do sprzedaży prac - wskazała gość radiowej Jedynki. - Sam Schulz deklarował się jako fetyszysta i masochista - dodała.

Kaszuba-Dębska zwróciła uwagę, że Schulz postrzegany jest jako nieśmiały samotnik, tymczasem, choć jakaś prawda w tym jest, artysta był bardzo otwarty na nowe znajomości, miał wielu przyjaciół, czego dowodem są zachowane listy, które pisał do ludzi w całej Polsce i na świecie. Znał Witolda Gombrowicza i Stanisława Ignacego Witkiewicza.

To właśnie w pracowni Witkacego Schulz poznał poetkę, filozofkę, recenzentkę sztuki Deborę Vogel. - To była obopólna fascynacja. Nie udało się im zbudować stałego związku, ale - moim zdaniem - to była para, która mogła iść razem przez życie. W twórczości Debory i w twórczości Bruna można znaleźć elementy wspólne - powiedziała gość audycji "Kulturalna Jedynka".

Kobietą, z którą Schulz był nawet zaręczony była tłumaczka, polonistka, bibliotekarka Józefina Szelińska. Aby poślubić Szelińską Schulz wystąpił nawet z gminy żydowskiej i uzyskał status osoby bez wyznania. Do ślubu jednak nie doszło. 

Legenda o niedokończonej powieści

W 1941 roku wojska III Rzeszy wkroczyły do Drohobycza. Schulz został przydzielony do porządkowania zrabowanych zbiorów książkowych. Gestapowcy wykorzystywali jego talenty. Artysta m.in. malował ich portrety, ozdobił też malowidłami pokój dziecięcy. Został zastrzelony 19 listopada 1942 roku na ulicy, okoliczności nie są do końca jasne.

Pozostały po nim listy, legenda o niedokończonej powieści i miano jednego z najważniejszych prozaików 20-lecia międzywojennego, o którego "Sklepach cynamonowych" słyszał każdy Polak.

- Zachował się tylko jeden obraz olejny pt. "Spotkanie" (1920), który możemy zobaczyć w warszawskim Muzeum Literatury. Obraz przedstawia spotkanie chasyda o rysach twarzy Schulza i dwóch młodych kobiet. Tych obrazów było o wiele więcej. Ta spuścizna przepadła wraz z wybuchem II wojny światowej - wyjaśniła gość Anny Stempniak.

Dużo się mówi o zaginionej powieści Schulza pt. "Mesjasz". - Od czasów II wojny światowej wiele osób poszukuje tej książki. Prawdopodobnie gdzieś, w jakiś archiwach, ona spoczywa, pod innym nazwiskiem. Ja uważam, że "Mesjasza" powinniśmy szukać w całej twórczości, i graficznej, i literackiej, która po Schulzu pozostała - zauważyła Kaszuba-Dębska.

. 
"Spotkanie" Bruno Schulz. Rys. culture.pl/domena publiczna

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiliśmy także o Festiwalu NNW - Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka 

Prowadziła: Anna Stempniak

Gość: Anna Kaszuba-Dębska (malarka, graficzka, ilustratorka, pisarka, reżyserka)

Data emisji: 25.09.2020

Godzina emisji: 21.09

kk

Czytaj także

Matthew Tyrmand o Leopoldzie Tyrmandzie: ojciec wierzył w swoje przekonania i inteligencję

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 12:23
- Ojciec pisał, że nawet jeśli będą go prześladować i blokować on i tak będzie przelewał swoje myśli na papier. Nawet jeśli nikt miałby ich nie przeczytać. Tak zaczął pisać "Dziennik 1954". Nie spodziewał się, że on kiedykolwiek zostanie wydany - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia syn Leopolda Tyrmanda Matthew Tyrmand.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Komuda: Wizna czeka na swojego odkrywcę

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 08:00
- To bardzo słabo zbadana bitwa. Wszyscy o niej słyszeli, ale tak naprawdę ciężko wydobyć od kogoś informację, co się tam naprawdę stało. Nie ma za dużo źródeł historycznych, opracowań historycznych - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia pisarz, autor powieści "Wizna".
rozwiń zwiń