Wrocław to Europa

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2010 15:00
Wrocław już jest Europejską Stolicą Kultury - twierdzą mieszkańcy miasta.
Audio

- Start w konkursie pozwala władzom Wrocławia na nowo zdefiniować rolę kultury w rozwoju miasta, w budowaniu postaw obywatelskich, a to jest bardzo istotne - tłumaczył w "Rozdrożach kultury" Jarosław Obremski, wiceprezydent Wrocławia.

Czy Europejską Stolicą Kultury ma być miasto, które dzięki tytułowi ma zostać wydobyte z niebytu kulturalnego, czy ma nim zostać miasto, które od wielu lat konsekwentnie budują kulturę - zastanawiali się goście Jedynki.

Jednak, jak podkreślał Jarosław Broda, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta, Wrocław myśląc o tytule Europejskiej Stolicy Kulturalnej 2016 myśli również o całym regionie, o Dolnym Śląsku, który jest wspaniałym regionem, ale jest nieco zapomniany.

Gość programu dodał, że bez względu na wyniki konkursu władze miasta planują zrealizować jeden z pomysłów zawartych w aplikacji, czyli ogłoszenie konkursu na dolnośląską stolicę kultury. - Właśnie po to, żeby mniejsze miasta i ich władze zmobilizować do rozwoju kultury - tłumaczył dyrektor.

Jednym z najnowszych pomysłów miasta jest Olimpiada Teatralna. - To jest taki pomysł, który wymyślił Theodoros Terzopoulos, znakomity grecki reżyser - tłumaczył Grzegorz Chojnowski, wrocławski dziennikarz.

Władze zapewniają, że olimpiada odbędzie się w roku 2016. - Od pewnego czasu w różnych miastach świata te igrzyska są organizowane. W tym roku są w Seulu, a pierwsze odbyły się oczywiści w Grecji - przybliżał inicjatywę Chojnowski.

Olimpiada to prezentacja dokonań najwybitniejszych twórców z całego świata, która jest pewnego rodzaju platformą porozumienia artystów, miejscem spotkań uczniów i mistrzów. Założeniem olimpiady jest także pozostawienie trwałego śladu w postaci odremontowanych scen i innych miejsc spotkań z kulturą.

Innym, koronnym projektem, który zamierzają zrealizować władze Wrocławia jest program rewitalizacji Dzielnicy Czterech Świątyń, nazywaną również Dzielnicą Wzajemnego Szacunku.

Dzielnica ta leży w centrum Wrocławia, a jej nazwa pochodzi od znajdujących się na jej obszarze czterech świątyń: prawosławnej, ewangelickiej, żydowskiej i katolickiej. - To niebawem będzie dzielnica tętniąca życiem kulturalnym, pokazującym w największym uogólnieniu zjawiska kultury czerpiące właśnie z tych czterech źródeł - chwalił się przedsięwzięciem Jarosław Obremski, wiceprezydent miasta.

Jak tłumaczył, społeczeństwo musi uczyć się otwartości na inność i rozumienia innych kodów kulturalnych i właśnie temu ma służyć Dzielnica Wzajemnego Szacunku.

Więcej na temat wrocławskich planów, inicjatyw kulturalnych i inwestycji w programie "Rozdroża Kultury", w którym gościli przedstawiciele Wrocławia: Jarosław Obremski, wiceprezydent Wrocławia, Jarosław Broda, dyr. Wydziału Kultury Urzędu Miasta oraz Marek Puchała, artysta,  szef galerii sztuki współczesnej BWA . Współgospodarzem programu był Grzegorz Chojnowski, dziennikarz Radia Wrocław.

Rozmowę prowadził Andrzej Matul.

(mb)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sezon na Dwójkę: Promocje Dobrych Książek

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2007 18:00
Od piętnastu lat na wrocławskich Promocjach Dobrych Książek spotykają się najlepsze polskie wydawnictwa, aby promować książki o wysokich walorach literackich, artystycznych i typograficznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KLCW: Wrocław, miasto magiczne

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2007 16:00
W audycji miasto, które wielokrotnie zmieniało swoje relacje polityczne i kulturowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czwórka w Wielkim Mieście - Wrocław

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2010 08:50
3 i 4 września nadawaliśmy z plenerowego studia pod Pręgierzem na wrocławskim Rynku!
rozwiń zwiń