Premiera na kanale "Radiobook"! "W poszukiwaniu straconego czasu" Prousta

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 09:30
"Radiobook" to nowy projekt Polskiego Radia, który ma na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online. W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły. W rozpoczynającym się tygodniu jest to "W poszukiwaniu straconego czasu" Marcela Prousta w interpretacji Jerzego Radziwiłowicza.
W poszukiwaniu straconego czasu Marcela Prousta na kanale Radiobook
"W poszukiwaniu straconego czasu" Marcela Prousta na kanale "Radiobook"Foto: mat. promocyjne

Posłuchaj
38:01 2020_11_01 22_15_39_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 Premiera na kanale "Radiobook"! "W poszukiwaniu straconego czasu" Marcela Prousta (Kulturalna Jedynka)

Arcydzieło światowej literatury autorstwa Marcela Prousta powstawało kilkanaście lat, a francuski pisarz ukończył je na krótko przed swoją śmiercią w 1922 roku. Siedem tomów "W poszukiwaniu straconego czasu" to prawie 4 tys. stron oraz ok. 200 postaci. Pisząc swe opus magnum, Proust nawiązywał do swoich wcześniejszych dzieł. Powieść ma również wyraźne wątki autobiograficzne.

Bohaterem "W poszukiwaniu straconego czasu" jest 40-letni Marcel. Na kartach powieści wspomina swoje życie od lat dziecięcych, a także ludzi, którzy się przez nie przewinęli. Są podróże, są miłości i namiętności, a bohater powieści dokonuje też dogłębnej analizy nie tylko postaci, lecz również sztuki, muzyki oraz literatury. Proust prześwietlił również ówczesną francuską arystokrację i mieszczaństwo.

Nagranie udostępnione w ramach projektu "Radiobook" pochodzi z 1975 roku. Trwa ponad siedem godzin i jest wyborem z prawie wszystkich tomów cyklu "W poszukiwaniu straconego czasu". Wspaniałego przekładu na język polski dokonał Tadeusz Boy-Żeleński. Głosem arcydzieło literatury fantastycznie zinterpretował wybitny aktor teatralny i filmowy Jerzy Radziwiłowicz.

Marcel Proust "W poszukiwaniu straconego czasu" #1 Profil: Radiobook

 

Bezpłatny dostęp!

"Radiobooki" są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTube i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr

***

Ponadto w audycji: 

Dziennikarz Michał Montowski opowiedział o aktorze Seanie Connerym (właściwie sir Thomas Sean Connery). W sobotę, w wieku 90 lat, ten wybitny szkocki aktor i najsłynniejszy odtwórca roli Jamesa Bonda (zagrał w siedmiu filmach z tej serii), zmarł.

W środę (4.11) rozpocznie się 17. Międzynarodowy Festiwal Kryminału we Wrocławiu. Tego dnia o kryminale po wrocławsku opowiedzą pisarze: Nadia Szagdaj, Mieczysław Gorzka, Michał Kuzborski i Jędrzej Pasierski. O tym, gdzie zaczyna się profesjonalne pisarstwo i co to tak naprawdę oznacza będą dyskutować pisarze, którzy na co dzień zajmują się czymś innym niż pisanie: Karolina Macios, Przemysław Borkowski i Marcin Dudziński. A wieczorem odbędzie się spektakl "Śledztwo" w reżyserii Macieja Masztalskiego. To adaptacja kryminalnej powieści Stanisława Lema. 

Podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Marcin Wroński wygłosi wykład pt. "Uwięzieni w cyklach", Natalia Twardy i Patryk Młynek opowiedzą o najciekawszych okładkach powieści Agathy Christie a Justyna Mazur i Robert Małecki zdradzą plany Crime+Investigation. Poza tym odbędą się spotkania z Zygmuntem Miłoszewskim, Mariuszem Czubajem i Katarzyną Bondą. Ze względu na sytuację wszystkie wydarzenia (poza spektaklem "Śledztwo"), odbędą się online. Transmisje będzie można oglądać na fanpage'ach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału oraz Portalu Kryminalnego.


Międzynarodowy Festiwal Kryminału Wrocław 2020 czas zacząć! 😍 Już za tydzień rozpocznie się wrocławskie święto...

Opublikowany przez Międzynarodowy Festiwal Kryminału Środa, 28 października 2020

Z okazji 113. urodzin Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach zrobił sobie i widzom prezent - interaktywną grę teatralną pt. "Sztuczka". To opowieść o tajemniczej kobiecie, Małgorzacie. Z urywków dostępnych informacji, zdjęć i zapisków, gracz próbuje stworzyć obraz tego, kim była naprawdę. Do udziału w projekcie zostali zaangażowani m.in. aktorzy Teatru Śląskiego oraz pracownicy katowickiej sceny. Gra dostępna jest w sieci pod adresem www.grateatralna.pl.

Dziś są nasze urodziny... i to 113! (prosimy o nie łączenie naszego wieku z kondycją roku 2020😅🤣) Nie możemy ich dziś...

Opublikowany przez Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego Sobota, 24 października 2020

Recenzja Ewy Heine spektaklu "Obietnica poranka" w Teatrze Nowym w Łodzi.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Data emisji: 1.11.2020 r. 

Godzina emisji: 22.15

kk

Czytaj także

"Radiobook" - nowy literacki projekt Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 13:52
Literatura zamknięta w audiobookach? "Radiobook" to nowy literacki projekt Polskiego Radia, który ma na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online. W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez najlepszych polskich aktorów. 
rozwiń zwiń