Premiera na kanale "Radiobook"! "Ocalenie" Josepha Conrada

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 09:00
"Radiobook" to nowy projekt Polskiego Radia, który ma na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online. W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły. W rozpoczynającym się tygodniu jest to "Ocalenie" Josepha Conrada w interpretacji Adama Hanuszkiewicza.
Ocalenie Josepha Conrada w projekcie Radiobook
"Ocalenie" Josepha Conrada w projekcie "Radiobook"Foto: mat. promocyjne

Posłuchaj
36:04 2020_11_08 22_12_44_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 Premiera na kanale "Radiobook"! "Ocalenie" Josepha Conrada (Kulturalna Jedynka)

 

Joseph Conrad (1857-1924) - autor "Jądra ciemności" i "Lorda Jima" - zaczął pisać "Ocalenie" w 1896 roku. Powieść czekała na dokończenie przeszło 20 lat. Ostatecznie ukazała się - na rynku amerykańskim - w 1920 roku, na cztery lata przed śmiercią pochodzącego z Berdyczowa pisarza. 

audiobook sluchawki ksiazka 1200.jpg
"Radiobook" - nowy literacki projekt Polskiego Radia

Conrad (właśc. Józef Teodor Konrad Korzeniowski) kraj przodków opuścił mając 16 lat. Wyjechał do Francji, zaciągnął się na statek jako marynarz. Był w Indiach, na Malajach, w Kongo, w Australii. W 1894 roku osiadł w Anglii i poświęcił się pracy pisarskiej. Rok później wydał powieść pt. "Szaleństwo Almayera".

W swoich książkach czerpał z morskiego doświadczenia. Postaci wzorował na spotkanych w czasie pracy na morzu ludziach. Jednak to nie przygoda, akcja są najważniejszym wyznacznikiem jego prozy a dylematy moralne bohaterów - honor, poczucie obowiązku, dobro i zło.

W "Ocaleniu" Conrad wraca do swoich literackich początków. Autor umieścił akcję dzieła na Malajach, na które wybiera się kapitan Lingard (znany z "Szaleństwa Almayera"), aby pomóc swojemu przyjacielowi Hassimowi odzyskać królestwo. Pomoc rodzi problemy, bo Hassim ma wielu wrogów wśród miejscowej ludności. 

Po polsku "Ocalenie" ukazało się po raz pierwszy w 1929 roku. Przekładu powieści, podobnie jak wielu innych dzieł Conrada, dokonała jego kuzynka Aniela Zagórska. W dostępnym w ramach projektu "Radiobook" wydaniu audiobookowym książkę zinterpretował Adam Hanuszkiewicz.

Joseph Conrad - Ocalenie #01. Profil: Radiobook 


Bezpłatny dostęp!

"Radiobooki" są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTube i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr

***

Czytaj także:

Ponadto w audycji: 

XII Koncert Niepodległości "Dominium Maris" - tegoroczny koncert będzie miał wyjątkowy charakter. Jego narracja ukaże morski i rzeczny aspekt historii Polski widzianej na przestrzeni 1053 lat. Na repertuar złoży się kilkanaście hybrydowych aranżacji utworów związanych z tematem narracji, włącznie z Mazurkiem Dąbrowskiego, którego morski aspekt także zostanie przybliżony publiczności. Wydarzenie będzie można zobaczyć w formie transmisji online.


XII Koncert Niepodległości „Dominium Maris” w Muzeum Powstania Warszawskiego, czwarta, ostatnia część trasy koncertowej...

Opublikowany przez Koncert Niepodległości - Polish Independence Concert Niedziela, 8 listopada 2020

1200x660_15.przyst-niepodl_01a-1.jpg
Polskie Radio partnerem 15. Przystanku Niepodległość

Interaktywna, multimedialna gra "Tak zmienił się świat", ukazująca poszczególne etapy technologicznego rozwoju radia, to główna atrakcja tegorocznej, 15. edycji "Przystanku Niepodległość". Akcję organizuje Muzeum Historii Polski, a rozgrywki odbędą się w dniach 11-15 listopada br. za pośrednictwem aplikacji internetowej. Grze towarzyszyć będzie quiz tematyczny "Co Ty wiesz o radiu?". Zaplanowano też otwarcie wystawy plenerowej w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Polskie Radio jest partnerem wydarzenia.

15. Przystanek Niepodległość. Profil: MuzHPtv


Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży "Korczak Dzisiaj" (6-18.11), który promuje innowacyjne działania na styku edukacji i teatru, wywodzące się z fascynacji myślą autora "Króla Maciusia I" w tym roku - z powodu pandemii koronawirusa - odbędzie się w nowej formule. Spektakle, grane w siedzibach macierzystych teatrów, transmitowane będą na żywo na platformie www.korczak-festival.pl oraz na profilu wydarzenia na Facebooku.

Już jutro rozpoczynamy 24. edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatru dla Młodzieży i Dzieci KORCZAK DZISIAJ. 11.00 -...

Opublikowany przez Festiwal Korczak Czwartek, 5 listopada 2020

Teatry zostały zamknięte, ale widzowie mogą korzystać z propozycji dostępnych online. Swoje platformy VoD oraz streamingi uruchomiły m.in. warszawski Teatr Ateneum oraz Teatr Ludowy w Krakowie. Niedostępne dla zwiedzających są również placówki muzealne. Muzeum Etnograficzne w Krakowie udostępniło wirtualnie materiały graficzne, gry edukacyjne oraz filmy.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której zwróciliśmy uwagę na najciekawsze inicjatywy. Zapraszamy również na recenzję Ewy Heine.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Data emisji: 8.11.2020 r. 

Godzina emisji: 22.15

kk

Czytaj także

"Sonety krymskie" w wersji Krzysztofa Napiórkowskiego. "Wiersz musi mieć to coś"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2020 09:00
"Sonety krymskie" Adama Mickiewicza są często wykorzystywane przez twórców jako kanwa, cytat albo punkt odniesienia - to nad nimi męczył się Adam Miauczyński w "Dniu świra" Marka Koterskiego, to do nich muzykę skomponował Stanisław Moniuszko, a wyśpiewał je m.in. Chór Polskiego Radia. Teraz na muzyczny warsztat wziął je Krzysztof Napiórkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gorsza siostra". Nowa książka Justyny Bednarek i Jagny Kacznowskiej

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 09:04
Wspólnie stworzyły cykl powieściowy "Ogród Zuzanny", "Galopem po szczęście", "Okruchy dobra" - książki bardzo popularne wśród czytelniczek i czytelników choć poruszające trudne tematy. Teraz powstała powieść "Gorsza siostra", której od dziś (26.10) można słuchać na antenie Programu 1 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Kuncewiczowa, autorka kobiecej powieści psychologicznej

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 21:11
Dokładnie 30 października mija 125 rocznica urodzin Marii Kuncewiczowej pisarki, felietonistki, tłumaczki, autorki powieści psychologicznych, która ukochała Kazimierz Dolny nad Wisłą. Jest to okazja do opowiedzenia o jej niełatwej twórczości i ciekawej osobowości.
rozwiń zwiń