Premiera na kanale "Radiobook"! "Spowiedź dziecięcia wieku" Alfreda de Musseta

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 08:30
"Radiobook" to nowy projekt Polskiego Radia, który ma na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online. W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły. W rozpoczynającym się tygodniu jest to klasyka francuskiej powieści romantycznej, "Spowiedź dziecięcia wieku" Alfreda de Musseta w interpretacji znakomitego aktora teatralnego, filmowego i serialowego Grzegorza Damięckiego.
Spowiedź dziecięcia wieku Alfreda de Musset na kanale Radiobook
"Spowiedź dziecięcia wieku" Alfreda de Musset na kanale "Radiobook"Foto: mat. promocyjne

Posłuchaj
42:51 2020_11_22 22_12_53_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 Premiera na kanale "Radiobook"! "Spowiedź dziecięcia wieku" Alfreda de Musseta (Kulturalna Jedynka)

 

Po raz pierwszy powieść ukazała się w 1836 roku, a jej treść była w niemałym stopniu odbiciem turbulencji, do jakich dochodziło w życiu prywatnym pisarza Alfreda de Musseta, francuskiego romantyka, dziś znanego głównie ze sztuk teatralnych, takich jak: "Nie igra się z miłością" czy "Drzwi muszą być otwarte lub zamknięte". "Spowiedź dziecięcia wieku" powstała bowiem po rozpadzie jego niezwykle burzliwego związku z pisarką George Sand, późniejszą życiową partnerką Fryderyka Chopina, w której był szaleńczo zakochany.  

audiobook sluchawki ksiazka 1200.jpg
"Radiobook" - nowy literacki projekt Polskiego Radia

Oktaw, główny bohater dzieła, bardzo przypomina pisarza z jego zmiennymi nastrojami i emocjami, Brygida zaś, jego ukochana, ma cechy Sand. Ból istnienia, rozterki, ciągłe nieprzystosowanie do życia Oktawa, są zarazem cechami typowymi dla bardzo wielu twórców z pokolenia Alfreda de Musset.

"Spowiedź dziecięcia wieku" Alfreda de Musset #01. Profil: Radiobook 


Bezpłatny dostęp!

"Radiobooki" są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTube i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr

***

Czytaj także:

Ponadto w audycji: 

- wystawa "Służyć będę aż do śmierci" przed Kordegardą w 160. rocznicę urodzin Jana Ignacego Paderewskiego,

- wystawa "Magnificat. Poezja Karola Wojtyły" w warszawskim Muzeum Literatury,

- plenery malarskie w Wiśniowej, majątku rodu Mycielskich,

- Gala 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej - konkurs ma na celu popularyzację współczesnego dramatu polskiego, promocję rodzimych dramatopisarzy, wspomaganie teatrów wystawiających polski dramat i adaptacje polskiej literatury współczesnej oraz nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych,

wręczono Nagrody Mediów Publicznych - tegoroczni laureaci to: Piotr Beczała, Andrzej Nowak i Mirosław Bork. Wyróżnienia przyznały trzy instytucje publiczne: Polskie Radio - w kategorii Muzyka, Telewizja Polska - w dziedzinie Obrazu, Polska Agencja Prasowa zaś uhonorowała twórców Słowa. Celem nagród - jak wyjaśnił ich pomysłodawca, przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański - jest popularyzacja wyjątkowych osobowości polskiej kultury.

Zapraszamy również na recenzję Ewy Heine - premiera sztuki "Baba-Dziwo" Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej w reżyserii Ewy Domańskiej w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Data emisji: 22.11.2020 r. 

Godzina emisji: 22.15

kk

Czytaj także

Maria Kuncewiczowa, autorka kobiecej powieści psychologicznej

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 21:11
Dokładnie 30 października mija 125 rocznica urodzin Marii Kuncewiczowej pisarki, felietonistki, tłumaczki, autorki powieści psychologicznych, która ukochała Kazimierz Dolny nad Wisłą. Jest to okazja do opowiedzenia o jej niełatwej twórczości i ciekawej osobowości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teatralna jesień należy do "Burzy" Szekspira

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2020 12:00
Obecnie mamy najbardziej burzowe miesiące na teatralnych scenach w Polsce. Dotyczy to nie tylko ponownego zamknięcia teatrów, ale również początku sezonu aż czterech premierowych inscenizacji szekspirowskiej "Burzy". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Antczak: w życiu wszystko jest możliwe

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 10:00
Niedawno ukazały się wspomnienia Jerzego Antczaka pt. "Jak ja ich kochałem" spisane z okazji rocznicy 90. urodzin reżysera. Tworzą one niezwykle osobistą księgę życia wybitnego twórcy. Jerzy Antczak opowiedział Joannie Sławińskiej nie tylko o książce, ale także o tym, co jest dla niego w życiu najważniejsze. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Martin Eden" - powieść Jacka Londona z wątkami autobiograficznymi

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 12:41
John Griffith Chenney, znany światu jako amerykański pisarz przełomu XIX I XX wieku Jack London, był w ubiegłym stuleciu bardzo popularny. W naszym kraju jest kojarzony głównie z filmowymi adaptacjami powieści dla młodzieży "Biały kieł" i "Zew krwi". Film nakręcony według jego powieści "Martin Eden" właśnie miał wejść na ekrany ki, a jest już dostępny online.
rozwiń zwiń