Cel: przełamać bariery w społeczeństwie. Paweł Wdówik o życiu osób niepełnosprawnych

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 06:45
Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik powiedział, że w przygotowanej na lata 2020-2030 strategii, działania na rzecz niezależnego życia osób niepełnosprawnych są priorytetem. - Chodzi o to, by osoba z niepełnosprawnością mogła samodzielnie mieszkać, samodzielnie pracować i żeby otoczenie było tak ukształtowane, by nie było barier, które im to utrudniają - wyjaśnił wiceminister w wywiadzie dla Informacyjnej Agencji Radiowej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Pressmaster
niepełnosprawni pomoc free shut 1200.jpg
Wsparcie osób niepełnosprawnych. Ordo Iuris przygotowało szczegółowy raport

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

Wiceminister Paweł Wdówik zwrócił uwagę, że bardzo dużo dzieje się w aspekcie edukacji osób z niepełnosprawnościami. - W tej dziedzinie jesteśmy z pewnością jednymi z liderów europejskich - podkreślił wiceszef resortu rodziny i polityki społecznej.

Czytaj także:

Dodał, że bardzo wiele badań prowadzonych przez osoby niepełnosprawne, np. na Uniwersytecie Warszawskim, to bardzo ciekawe projekty naukowe i to w takich dziedzinach, jak chociażby mikrobiologia czy chemia. - Tam osoby niepełnosprawne też studiują i robią kariery naukowe - zaznaczył wiceminister.

1200_Morawiecki_EN.jpg
"Mam zaszczyt współpracować z Nim w rządzie". Premier poleca wywiad z niewidomym Pawłem Wdówikiem

Poinformował, że subwencja oświatowa na uczniów z niepełnosprawnościami przekroczyła 8 mld zł. Wyjaśnił, że tak ogromne środki pozwalają na to, by dzieci z niepełnosprawnościami mogły nie tylko się uczyć, ale też mieć dostosowane do swoich potrzeb zajęcia rehabilitacyjne czy wyrównawcze.

Posłuchaj
00:19 10774648_3.mp3 Paweł Wdówik o wsparciu rządu dla osób niepełnosprawnych (IAR)

Pełnomocnik zwrócił uwagę, że 70 proc. dzieci z niepełnosprawnościami uczy się już w szkołach ogólnodostępnych, a nie w specjalnych. - Robimy ogromne postępy i jedyne co pozostaje, to życzyć sobie, by zmiany nastąpiły także w obszarze zatrudnienia - zaznaczył Paweł Wdówik.

Dodał, że ten obszar wymaga najgłębszych reform, gdyż Polska ma jeden z niższych wskaźników zatrudnienia osób niepełnosprawnych, który wynosi 26 proc. 

Pełnomocnik zwrócił uwagę, że obecnie nowoczesne technologie pozwalają likwidować bariery ograniczające aktywność zawodową osób niepełnosprawnych. Stąd potrzeba daleko idących zmian, które pozwolą tym osobom realizować się zawodowo.

pb

Czytaj także

Coraz więcej firm popiera program Dostępność Plus. Znamy nowe dane resortu rodziny

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 13:30
Program Dostępność Plus, którego celem jest zapewnienie swobodnego dostępu do dóbr, usług oraz możliwości udziału w życiu społecznym osobom o szczególnych potrzebach, ma już 199 partnerów po tym, jak w poniedziałek dołączyło do niego kolejnych 16 podmiotów - poinformowało we wtorek MFFiPR.
rozwiń zwiń