Premiera na kanale "Radiobook"! "Listy z Podróży do Ameryki" Sienkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 08:30
"Radiobook" to nowy projekt Polskiego Radia, który ma na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online. W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły. W rozpoczynającym się tygodniu jest to pozycja "Listy z Podróży do Ameryki" Henryka Sienkiewicza w interpretacji znakomitego aktora Krzysztofa Kolbergera.
Listy z Podróży do Ameryki Henryka Sienkiewicza na kanale Radiobook
"Listy z Podróży do Ameryki" Henryka Sienkiewicza na kanale "Radiobook"Foto: mat. promocyjne

Posłuchaj
39:09 2020_12_06 22_13_29_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 Premiera na kanale "Radiobook"! "Listy z Podróży do Ameryki" Henryka Sienkiewicza (Kulturalna Jedynka)

 

Reportażysta - to ta mniej znana twarz twórczości Henryka Sienkiewicza. Nieczęsto przypomina się dziś, że autor "Quo Vadis", "Potopu", czy "Ogniem i mieczem" ma na koncie także cykle reportaży, w tym z Ameryki.

"Listy z podróży do Ameryki" powstawały w latach 1876-1878 i były drukowane na łamach "Gazety Polskiej" (w roku 1880 ukazały się w formie jednego woluminu). W tym okresie Sienkiewicz był początkującym pisarzem, dość mocno zniechęconym sytuacją na ziemiach polskich pod zaborami.

Pisarz planował nie tylko podróżować po Ameryce, lecz również w niej osiąść. Kupił nawet farmę w Kalifornii. Ostatecznie jednak wrócił do kraju, a jego reportaże stanowią zapis celnych spostrzeżeń na temat Amerykanów, ich zachowań, rozwoju gospodarki oraz stopniowego wyniszczania Indian amerykańskich.

audiobook sluchawki ksiazka 1200.jpg
"Radiobook" - nowy literacki projekt Polskiego Radia

W ramach projektu "Radiobook" "Listy z podróży do Ameryki" wspaniale zinterpretował głosem wybitny aktor Krzysztof Kolberger, który w swoim bogatym dorobku ma również rolę w filmie o życiu Henryka Sienkiewicza, "Impuls amerykański. Rzecz o Henryku Sienkiewiczu", z 2001 roku.

"Listy z Podróży do Ameryki" Henryka Sienkiewicza #01. Profil: Radiobook 


Bezpłatny dostęp!

"Radiobooki" są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTube i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr

***

Czytaj także:

Ponadto w audycji: 

. 

- "Doświadczanie świata. Eseje o myśli Romana Ingardena" (Narodowe Centrum Kultury) - tom jubileuszowy w 50. rocznicę śmierci Romana Ingardena, gromadzący artykuły naukowe i eseje autorstwa współczesnych humanistów na temat twórczości wybitnego filozofa. Autorzy podejmują refleksję nad najważniejszymi zagadnieniami z obszaru badań i fascynacji naukowych polskiego myśliciela, m.in. fenomenologii, metafizyki, estetyki, kultury, sztuki, teorii literatury. Ukazują jego dorobek z perspektywy najnowszych ustaleń badawczych,

- Splendory - Teatr Polskiego Radia wręczy swoje najważniejsze wyróżnienia, Splendory, czyli nagrody dla wybitnych twórców teatru radiowego. Podczas oficjalnej gali, która odbędzie się tradycyjnie w pierwszy poniedziałek grudnia, uhonorowani zostaną również debiutujący na radiowej scenie artyści. Początek uroczystości o godz. 12.00 - s treaming wydarzenia dostępny będzie na stronie i w mediach społecznościowych Polskiego Radia.

🔸 Teatr Polskiego Radia wręczy swoje najważniejsze wyróżnienia, Splendory, czyli nagrody dla wybitnych twórców teatru...

Opublikowany przez Jedynka - Program 1 Polskiego Radia Niedziela, 6 grudnia 2020

. 

- "Śledztwa kolekcjonera" Wojciecha Przybyszewskiego. Autor z benedyktyńską cierpliwością prześledził archiwa, muzea, biblioteki i kolekcje w poszukiwaniu prawdziwych losów przedmiotów, ludzi oraz związanych z nimi zdarzeń, które są słabo lub praktycznie nieudokumentowane,

- recenzja Ewy Heine spektaklu Teatru Żydowskiego pt. "Nie ma".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Data emisji: 6.12.2020 r. 

Godzina emisji: 22.15

kk

Czytaj także

Z kim tak ci będzie źle jak ze mną? Historia Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2020 07:45
Ona - popularna aktorka, seksbomba PRL-u, on - słynny pisarz. Oboje oryginalni, barwni, niekonwencjonalni. Żyć bez siebie nie mogli, choć wspólne życie przypominało często burzę. Ich związek opisał Remigiusz Grzela w książce "Z kim tak ci będzie źle jak ze mną? Historia Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata". Autor był gościem "Kulturalnej Jedynki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

160 lat Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 21:10
Dziś Zachęta jest Narodową Galerią Sztuki, kontynuującą działalność towarzystwa powstałego w Warszawie pod rosyjskim zaborem. Rys historii Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych ukazuje sens pozytywistycznego działania polskich patriotów, świadomych znaczenia polskiej sztuki dla utrzymania narodowej tożsamości.
rozwiń zwiń