Premiera na kanale "Radiobook"! "Pan Wołodyjowski" Henryka Sienkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 09:04
"Radiobook" to nowy projekt Polskiego Radia, który ma na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online. W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły. W rozpoczynającym się tygodniu jest to pozycja "Pan Wołodyjowski" Henryka Sienkiewicza w interpretacji znakomitego aktora Janusza Gajosa.
Pan Wołodyjowski Henryka Sienkiewicza na kanale Radiobook
"Pan Wołodyjowski" Henryka Sienkiewicza na kanale "Radiobook"Foto: mat. promocyjne

shutterstock_radiobook 1200.jpg
"Radiobook" - audiobooki z wybitną literaturą. Nowy projekt Polskiego Radia

Posłuchaj
38:36 2020_12_20 22_13_34_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 Premiera na kanale "Radiobook"! "Pan Wołodyjowski" Henryka Sienkiewicza (Kulturalna Jedynka)

 

Henryk Sienkiewicz stworzył tę powieść jako trzecią część trylogii w latach 1887-1888. Najpierw przygody Michała Wołodyjowskiego mieli okazję czytać kupujący warszawski dziennik "Słowo". Postacie - w dużej mierze - powstały na podstawie osób naprawdę istniejących. Akcja umiejscowiona jest na kresach wschodnich Rzeczpospolitej podczas wojny z Turcją. Kulminacyjnym momentem jest obrona przez polskich żołnierzy Kamieńca Podolskiego.

"Pana Wołodyjowskiego" kojarzą chyba wszyscy z niezapomnianej kreacji Tadeusza Łomnickiego. Niewielkiego wzrostu, lecz wielkiego serca, charakteru i morale bohater powieści Henryka Sienkiewicza zawładnął telewidzami i bywalcami kin, którzy śledzili perypetie małego rycerza czy to w serialu, czy w kinowej adaptacji Jerzego Hoffmana.

Losy Michała Wołodyjowskiego na potrzeby projektu "Radiobook" dźwiękowo wybitnie zinterpretował genialny Janusz Gajos. Rejestracja powieści w wydaniu audio odbyła się w latach 2005-2006.


Henryk Sienkiewicz - Pan Wołodyjowski #01 (Audiobook). Profil: Radiobook


Bezpłatny dostęp!

"Radiobooki" są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTube i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr

***

Czytaj także:

Ponadto w audycji: 

. 

- "Leopold Tyrmand - pisarz, człowiek spektaklu, świadek epoki" - jubileuszowy tom poświęcony Leopoldowi Tyrmandowi gromadzi eseje, których autorzy wnikliwie interpretują najważniejsze utwory pisarza, analizują ich styl i recepcję. Poruszają istotne zagadnienia z jego biografii, takie jak zainteresowanie jazzem, podróże, wybraną korespondencję. Pokazują, jak w sposób twórczy autor "Dziennika 1954" potrafił przetrwać, pozostawiając ciekawy dorobek będący źródłem badań i fascynacji kolejnych pokoleń - publikacja Narodowego Centrum Kultury, 

- serial teatralny pt. "5.0" autorstwa Magdy Drab w reżyserii Piotra Ratajczaka. Serial jest fantazją na temat naszego świata za dwadzieścia lat i bada go w pięciu sferach: eksploracji kosmosu i odwiecznego pragnienia ekspansji, polityki ludnościowej wobec zmniejszających się zasobów planety, emocjonalności - tej złej, wymykającej się normom cywilizowanego świata, miłości oraz relacji ze sztuczną inteligencją i wreszcie dzieci, które są uosobieniem przyszłości,

- "Wirtuozi V4+. Międzynarodowy talent show" - w piątek zakończył się międzynarodowy talent show muzyki klasycznej dla młodych i bardzo młodych muzyków. O nagrodę rywalizowało dwudziestu utalentowanych muzyków z pięciu krajów: Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Serbii. Wygrał 14-letni Polak, grający na akordeonie guzikowym Dawid Siwecki, 

. 

- felieton teatralny Ewy Heine o zakończonych właśnie Warszawskich Spotkań Teatralnych.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Data emisji: 20.12.2020 r. 

Godzina emisji: 22.15

kk

Czytaj także

Premiera na kanale "Radiobook"! "Spowiedź dziecięcia wieku" Alfreda de Musseta

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 08:30
"Radiobook" to nowy projekt Polskiego Radia, który ma na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online. W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły. W rozpoczynającym się tygodniu jest to klasyka francuskiej powieści romantycznej, "Spowiedź dziecięcia wieku" Alfreda de Musseta w interpretacji znakomitego aktora teatralnego, filmowego i serialowego Grzegorza Damięckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejna premiera na kanale "Radiobook": "Pożegnanie jesieni" Stanisława Ignacego Witkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 07:30
"Radiobook" to nowy projekt Polskiego Radia, który ma na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online. W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły. W rozpoczynającym się tygodniu jest to "Pożegnanie jesieni" Stanisława Ignacego Witkiewicza w interpretacji Marcina Hycnara.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klasyka polskiej komedii na kanale "Radiobook": dźwiękowa interpretacja "Zemsty" Aleksandra Fredry

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 09:00
"Radiobook" to projekt Polskiego Radia, który ma na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online. W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły. W rozpoczynającym się tygodniu jest to "Zemsta" Aleksandra Fredry w wykonaniu Jana Świderskiego.
rozwiń zwiń