"Mocny człowiek" - premiera na kanale "Radiobook"!

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 07:51
Już od dziś (28.12) zapraszamy do słuchania powieści czołowego przedstawiciela Młodej Polski i krakowskiej bohemy, Stanisława Przybyszewskiego. Losy Henryka Bieleckiego na potrzeby projektu "Radiobook" wspaniale przedstawił wybitny polski aktor Czesław Wołłejko.
Mocny człowiek Stanisława Przybyszewskiego na kanale Radiobook
"Mocny człowiek" Stanisława Przybyszewskiego na kanale "Radiobook"Foto: mat. promocyjne

shutterstock_radiobook 1200.jpg
"Radiobook" - audiobooki z wybitną literaturą. Nowy projekt Polskiego Radia

Posłuchaj
41:32 2020_12_27 22_13_36_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 "Mocny człowiek" Stanisława Przybyszewskiego na kanale "Radiobook" (Kulturalna Jedynka)

 

Książka "Mocny człowiek" ukazała się po raz pierwszy w 1912 roku nakładem wydawnictwa Gebethner i Wolff, a dedykowana była Lucjanowi Paczuskiemu i Wilhelmowi Zielonce.

W tym okresie twórczości Stanisława Przybyszewskiego dominuje fatalizm przeplatający się z erotyzmem, a wymyślone przez autora postacie są marnego charakteru i o wątpliwej moralności. Taką postacią jest właśnie główny bohater "Mocnego człowieka", niespełniony pisarz Henryk Bielecki, który - jakby w kontrze do tytułu - jest postacią dość słabą, miałką, o umiejętnościach zbyt marnych w stosunku do ogromu aspiracji. A marzy on o sławie, bogactwie, splendorze i kobietach. Kradnie więc dzieło zmarłego twórcy. Książka odnosi duży sukces. 

Co ciekawe, "Mocny człowiek" doczekał się jeszcze przed II wojną światową filmowej interpretacji. Obraz w reżyserii Henryka Szaro był jednym z ostatnich w epoce kina niemego. Kopia filmu po wojnie została odnaleziona w 1997 roku, a następnie odrestaurowana cyfrowo i wydana na DVD.

W "Kulturalnej Jedynce" można posłuchać "Mocnego człowieka" w interpretacji Czesława Wołłejki oraz fragmentów audycji o Stanisławie Przybyszewskim Tomasza Burka i Hanny Szof z udziałem prof. Andrzeja Makowieckiego.


Stanisław Przybyszewski - Mocny człowiek #01. Profil: Radiobook


Projekt "Radiobook"

5 października br. swoją premierę miał "Radiobook" - nowy projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz "białe kruki" takich autorów jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust, czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie tych najsłynniejszych oraz do poznania mniej popularnych utworów literackich. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Bezpłatny dostęp!

"Radiobooki" są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTube i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr

***

Czytaj także:

Ponadto w audycji: 

- Kulturalne propozycje online dla rodzin (zebrane przez Dorotę Kołodziejczyk),

. 

- "Ojczysty" - gra planszowa wydana w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej "Ojczysty - dodaj do ulubionych", prowadzonej przez Narodowe Centrum Kultury od 2012 roku. Jej celem jest kształtowanie świadomości językowej Polaków i propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny.

"Ojczysty" to gra imprezowa, w której polszczyzna zaskoczy cię swoim bogactwem. Nie potrafisz podać znaczeń niektórych ze słów: ambiwalentny, szałaput, banglać, absztyfikant, trotuar i maniurka? Nie szkodzi, na kartach znajdziesz objaśnienia wyrazów. Jedno z sześciu słów na planszy będzie ukrytym celem. Twoje zadanie to odgadnąć je przy pomocy wyłożonych przez innego gracza kart wskazówek. Czy zaryzykujesz obstawienie tylko jednej odpowiedzi…? Język polski ciągle się zmienia, baw się nim i bądź na bieżąco!

- Felieton Ewy Heine o spektaklu "Panny z Wilka" w reżyserii Agnieszki Glińskiej.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Data emisji: 27.12.2020 r. 

Godzina emisji: 22.15

kk

Czytaj także

Premiera na kanale "Radiobook"! "Ocalenie" Josepha Conrada

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 09:00
"Radiobook" to nowy projekt Polskiego Radia, który ma na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online. W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły. W rozpoczynającym się tygodniu jest to "Ocalenie" Josepha Conrada w interpretacji Adama Hanuszkiewicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiera na kanale "Radiobook"! "Spowiedź dziecięcia wieku" Alfreda de Musseta

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 08:30
"Radiobook" to nowy projekt Polskiego Radia, który ma na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online. W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły. W rozpoczynającym się tygodniu jest to klasyka francuskiej powieści romantycznej, "Spowiedź dziecięcia wieku" Alfreda de Musseta w interpretacji znakomitego aktora teatralnego, filmowego i serialowego Grzegorza Damięckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiera na kanale "Radiobook"! "Listy z Podróży do Ameryki" Sienkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 08:30
"Radiobook" to nowy projekt Polskiego Radia, który ma na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online. W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły. W rozpoczynającym się tygodniu jest to pozycja "Listy z Podróży do Ameryki" Henryka Sienkiewicza w interpretacji znakomitego aktora Krzysztofa Kolbergera.
rozwiń zwiń