Pisze, bo musi

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2010 23:25
Mądrość w swoich wierszach dostrzega dopiero wtedy, kiedy słyszy, jak czytają je inni. Na młodym muzyku sprawdza, czy jego poezja jeszcze działa.
Audio
  • Audycja Wieczór kulturalny z udziałem Ernesta Brylla i Marcina Stycznia

- Nienawidzę tych wierszy. Naprawdę nie lubię tego, że je piszę. To jest jak przymus. Elegancko mówiąc daimonion - wyznał na antenie Jedynki Ernest Bryll.

Jednak, kiedy słyszy, jak śpiewa je Marcin Styczeń, dostrzega w nich sens.

Muzyk, który koncertuje wraz z poetą, przyznaje, że często podczas wspólnych występów, kiedy wyśpiewuje interpretacje wierszy Brylla, widzi na jego twarzy zaskoczenie.

- Pierwszy raz zetknąłem się z poezją Bryla jeszcze jako licealista, choćby ten słynny wiersz "Wciąż o Ikarach głoszą choć doleciał Dedal" - mówił podczas "Kulturalnego Wieczoru" z Jedynką Marcin Styczeń, który podjął się interpretacji poezji Brylla.

''
>> Ernest Bryll i Marcin Styczeń w studiu radiowej Jedynki <<

 

Choć muzyka i pisarza dzielą dwa pokolenia, artyści doskonale się rozumieją.

- Jestem trochę w głupiej sytuacji, bo okazuje się, że Marcin znalazł we mnie głębię. On czyta wiersze, które powstały jeszcze przed jego urodzeniem - wyrażał swoje zadziwienie Ernest Bryl i dodał, że dzięki współpracy z młodym muzykiem ma możliwość obserwowania mocy sprawczej swojej twórczości.

- Patrzę, jakie wiersze wybiera Marcin, co w niego uderza i co mu doskwiera. Sprawdzam na nim, czy ta poezja jeszcze działa - przyznał pisarz.

Więcej o filozofii, wolności, samotności, podejściu do życia i współpracy Ernesta Brylla i Marcina Stycznia w "Wieczorze Kulturalnym".

Audycję przygotowała Ewa Heine

(mb)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gdy wiersz staje się modlitwą

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2008 09:51
Szymon Babuchowski opowiada o swoim najnowszym tomiku "Wiersze na wiatr".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapiski ze współczesności: Ernest Bryll

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2009 16:00
13 - 17 lipca 2009, godz. 11:45
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co dla poety znaczy słowo mistrz?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2010 10:13
W audycji z cyklu Spotkania z Mistrzami poeta, pisarz i dramaturg Ernest Bryll. Poeta nie lubi określenia mistrz, bo to jego zdaniem ktoś, kto się skończył.
rozwiń zwiń