Zobacz więcej na kanale "Radiobook"
Tadeusz Miciński to twórca, o którym można napisać, że wyprzedzał swój czas, a kiedy tworzył, nie doczekał się takiego uznania, jakie spotkało go po śmierci. Pisarz miał swój specyficzny język, obficie korzystał z wizji, metafor, posługiwał się surrealizmem, wędrował chętnie po mrocznych zakamarkach ludzkiej duszy i mocno zgłębił tematy okultystyczne i satanistyczne. Niemal stulecie później twórczością Micińskiego inspirowało się wielu przedstawicieli mocnej muzyki, chociażby Nergal z Behemoth, czy Roman Kostrzewski z zespołu Kat.
Gdy Miciński pisał "Nietotę", Polska nie wróciła jeszcze na mapę świata. Nic więc dziwnego, że w powieści da się odnaleźć wątki patriotyczne i życzenia odrodzenia wewnętrznego państwa polskiego, które pisarz liczył od czasu przed chrztem Polski jako miłośnik kultury słowiańskiej. Główny bohater "Nietoty", Arjaman, to alter ego Micińskiego, który wędruje przez Tatry i po drodze napotyka przeróżne osoby i postacie, niekoniecznie prawdziwe. W powieści gęsto przenika się realizm z surrealizmem, realizm z mistycyzmem, historia i współczesność. Tatry zaś mają magiczne znaczenie, uosabiają serce, esencję Polski. Warto również zaznaczyć, że w powieści pojawiają się alter ego Witkacego i jego ojca (odpowiednio, książę Hubert i Zmierzchoświt) oraz Bronisława Malinowskiego. Po latach okazuje się, że wiele z wizji, sugestii, prognoz autora można odnieść do współczesności.
Dźwiękowa interpretacja powieści Tadeusza Micińskiego została nagrana w studiach Polskiego Radia w 2001 roku. Dokonał jej Krzysztof Kołbasiuk, aktor warszawskich teatrów (Na Woli, Nowy, Dramatyczny, Polski) i ceniony lektor, którego można było także podziwiać, chociażby w serialach "Dom", "Na dobre i na złe", "Znak orła".
Bezpłatny dostęp!