Kolejna premiera na kanale "Radiobook": "Jaszczur" Honoriusza Balzaka

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 09:20
"Radiobook" to projekt Polskiego Radia, który ma na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online. Wśród najciekawszych dzieł literatury polskiej i światowej nie mogło zabraknąć tych z bogatego dorobku jednego z najwybitniejszych powieściopisarzy europejskich, mającego związki z Polską - Honoriusza Balzaka.
Kolejna premiera na kanale Radiobook
Kolejna premiera na kanale "Radiobook"Foto: PR

Posłuchaj
43:03 2021_01_17 22_13_03_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 Premiera na kanale "Radiobook": "Jaszczur" (Kulturalna Jedynka)

czytaj więcej
radiobooki free shutt 1200 .jpg
"Radiobook" - audiobooki z wybitną literaturą. Nowy projekt Polskiego Radia

W 1970 roku wybitny aktor Jan Englert zarejestrował w studiach Polskiego Radia swoją fantastyczną interpretację powieści Francuza "Jaszczur". Dzieło ukazało się w 1831 roku, niedługo po wstąpieniu na francuski tron Ludwika Filipa I. "Jaszczur" to powieść obyczajowa, która przedstawia losy młodego Rafaela de Valentina.

Zaczyna się od tego, że Rafael chce popełnić samobójstwo po tym, jak przegrał ostatnie pieniądze w kasynie. Wszystko się zmienia, kiedy odwiedza sklep kaletniczy i bierze ze sobą kawałek używanej przez rzemieślnika cielęcej skóry, tytułowego jaszczura, z tajemniczą inskrypcją w sanskrycie.

Właściciel sklepu kaletniczego ostrzega go, że posiadacz jaszczura będzie mógł spełniać różne swoje życzenia, lecz z każdym spełnieniem, materiał będzie się kurczyć. Gdy zniknie, właściciel skóry umrze. Rafael oczywiście rezygnuje z samobójstwa, bierze jaszczura i rozpoczyna nowe życie.

Bezpłatny dostęp!

"Radiobooki" są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr

***

Czytaj także:

Czytaj też
student wystawa 1200.jpg
Kultura studencka. Czy jest potrzebna?

Ponadto w audycji m.in.:

- 15. rocznica śmierci kapłana poety, ks. Jana Twardowskiego;

- "Archiwum w kulturze. Jak z dokumentów rodzą się opowieści". Uczestnicy międzynarodowej sesji zorganizowanej przez Instytut Pileckiego rozmawiali na temat komiksów, filmów fabularnych i innych działań kulturalnych inspirowanych archiwaliami - rozmowa z Tomaszem Stefankiem z Instytutu Pileckiego;

- propozycje online warszawskiego STUDIO teatrugalerii. Rozmowa z jego dyrektorem artystycznym Natalią Korczakowską;

- w 2021 roku Muzeum POLIN rozpoczyna nowy program poświęcony dziedzictwu żydowskich twórców, myślicieli i działaczy z Polski, którzy zmieniali oblicza sztuki, nauki, gospodarki czy polityki w pełnych niepewności i zmian wiekach XIX i XX. 17 stycznia odbyła się wirtualna debata inaugurująca całoroczny cykl wydarzeń. Rozmowa z dyrektorem Muzeum POLIN Zygmuntem Stępińskim oraz pracownikami muzeum;

- recenzja Ewy Heine ze spektaklu "Ława przysięgłych" w Teatrze Ateneum.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Data emisji: 17.01.2021 

Godzina emisji: 22.12

kh

Czytaj także

Kolejna premiera na kanale "Radiobook": "Nietota" Tadeusza Micińskiego. Posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 09:01
"Radiobook" to projekt Polskiego Radia, który ma na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online. W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły. Tym razem proponujemy powieść jednego z najważniejszych przedstawicieli okresu Młodej Polski, wybitnego mistyka Tadeusza Micińskiego i jego powieść "Nietota" z 1910 roku.
rozwiń zwiń