Premiera na kanale "Radiobook"! "Tętniące serce" Selmy Lagerlöf

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 06:55
Wspaniała powieść laureatki Nagrody Nobla Selmy Lagerlöf, której hołd oddała Olga Tokarczuk w mowie wygłoszonej na bankiecie noblowskim po przyznaniu jej Nagrody Nobla w 2019 roku, to kolejna pozycja z cyklu Polskiego Radia "Radiobook", w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej.
Tętniące serce Selmy Lagerlof na kanale Radiobook
"Tętniące serce" Selmy Lagerlof na kanale "Radiobook"Foto: mat. promocyjne

Posłuchaj
41:58 2021_01_31 22_13_43_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 Premiera na kanale "Radiobook"! "Tętniące serce" Selmy Lagerlöf (Kulturalna Jedynka)

  

 

shutterstock_radiobook 1200.jpg
"Radiobook" - audiobooki z wybitną literaturą. Nowy projekt Polskiego Radia

Z bogatego dorobku noblistki - Selma Lagerlöf otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury w 1909 roku jako pierwsza kobieta (za "obecny w jej pismach wzniosły idealizm, żywą wyobraźnię oraz duchowe postrzeganie") - w cyklu "Radiobook" proponujemy wydaną w 1914 roku powieść "Tętniące serce".

Jej akcję Lagerlöf umiejscowiła w środkowej Szwecji, z której sama pochodziła, w drugiej połowie XIX wieku. To opowieść o mężczyźnie, którego córka porzuca prowincję i przeprowadza się do Sztokholmu, gdzie słuch o niej ginie. Bohater zaczyna snuć rozmaite domysły na temat ukochanego dziecka i coraz bardziej pogrąża się świecie marzeń, czekając jednocześnie na powrót córki w rodzinne strony.

Powieść Selmy Lagerlöf została zarejestrowana w studiach Polskiego Radia w 1992 roku. Historię zinterpretował niezapomniany Grigorij z "Czterech pancernych i psa", Włodzimierz Press.


Selma Lagerlöf - Tętniące Serce #01. Profil: Radiobook


Projekt "Radiobook"

5 października br. swoją premierę miał "Radiobook" - nowy projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz "białe kruki" takich autorów jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie tych najsłynniejszych oraz do poznania mniej popularnych utworów literackich. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Bezpłatny dostęp!

"Radiobooki" są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr

***

Czytaj także:

Ponadto w audycji: 

- wspomnienie Niny Andrycz - w siódmą rocznicę śmierci aktorki, recytatorki, poetki i pisarki przypomnieliśmy archiwalny wywiad (2011), w którym artystka mówiła m.in. o... Adamie Małyszu,

- opera online, czyli: nowoczesna premiera "Nabucco" Verdiego w Operze Wrocławskiej (6 lutego) oraz propozycje Opery na Zamku w Szczecinie i Teatru Wielkiego-Opery Narodowej, 

. 
Opera Wrocławska

- "Powstanie styczniowe. Wydarzenie, które ukształtowało kanon symboliki patriotycznej. Biżuteria patriotyczna w zbiorach Muzeum Niepodległości w Warszawie" - wystawa w warszawskiej Galerii W-Z,

Zapraszamy do obejrzenia wystawy "Powstanie styczniowe. Wydarzenie, które ukształtowało kanon symboliki patriotycznej....

Opublikowany przez Muzeum Niepodległości Poniedziałek, 25 stycznia 2021

- Warszawski Teatr Współczesny online - felieton teatralny Ewy Heine.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadziła: Magda Mikołajczuk

Data emisji: 31.01.2021 r. 

Godzina emisji: 22.10

kk

Czytaj także

Premiera na kanale "Radiobook"! "Pan Wołodyjowski" Henryka Sienkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 09:04
"Radiobook" to nowy projekt Polskiego Radia, który ma na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online. W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły. W rozpoczynającym się tygodniu jest to pozycja "Pan Wołodyjowski" Henryka Sienkiewicza w interpretacji znakomitego aktora Janusza Gajosa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mocny człowiek" - premiera na kanale "Radiobook"!

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 07:51
Już od dziś (28.12) zapraszamy do słuchania powieści czołowego przedstawiciela Młodej Polski i krakowskiej bohemy, Stanisława Przybyszewskiego. Losy Henryka Bieleckiego na potrzeby projektu "Radiobook" wspaniale przedstawił wybitny polski aktor Czesław Wołłejko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejna premiera na kanale "Radiobook": "Nietota" Tadeusza Micińskiego. Posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 09:01
"Radiobook" to projekt Polskiego Radia, który ma na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online. W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły. Tym razem proponujemy powieść jednego z najważniejszych przedstawicieli okresu Młodej Polski, wybitnego mistyka Tadeusza Micińskiego i jego powieść "Nietota" z 1910 roku.
rozwiń zwiń