X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Mrożkowe szperanie w samym sobie

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2010 06:45
"Dziennik" Sławomira Mrożka to zapis wewnętrznej analizy samego siebie i przemyśleń o naturze człowieka.
Audio

Niezadowolenie z własnego pisania, przejmowanie się sprawami polskimi, poruszające - choć bardzo rzadkie - słowa o miłości do żony - czyli "Dziennik" Sławomira Mrożka. Był pisany "dla siebie", ale na szczęście został wydany (na razie pierwszy z trzech tomów).

 - O tym, że istnieje pięć tysięcy stron jego zapisków nie wiedział nikt, oprócz Sławomira Mrożka i jego żony. Zaryzykuję stwierdzenie, że do opublikowania dziennika doszło dzięki jego wyjazdowi z Krakowa do Nicei -  wspomina w audycji Magdy Mikołajczuk Anna Zaremba Michalska, wydawca twórczości autora.

- Podczas przygotowań do przewiezienia swojego archiwum, będąc w piwnicy, zauważył on kartony i… przypomniał sobie o tych stronach. Dowiedziałam się o tym całkowicie przypadkowo, w przeddzień ich podróży – dodaje.

 - Czytanie to moje drugie życie, ale takiego ciosu literackiego, jaki sprawił mi "Dziennik", to ja od lat nie pamiętam. Gdy o nim opowiadam mam ciarki na grzbiecie – podkreśla krytyk literacki Tadeusz Nyczek, autor wyboru dzieł autora zatytułowanego "Tango z Mrożkiem".

Zdaniem gościa "Moich Książek" "Dziennik" Mrożka jest świetnie napisany i momentami bardzo zabawny. Największą wartością tej lektury jest jednak to, że autor usiłuje badać samego siebie, zadając sobie nieustanne pytanie o to, czym jest człowiek.

- Zdaje się nam mówić, że będzie swoim własnym psychiatrą, lekarzem i chirurgiem – podkreśla krytyk. Co ciekawe, nie ma tam za wiele informacji o jego życiu rodzinnym i małżeńskim. Dopiero gorzki, rozpaczliwy, pełen tęsknoty zapis, otrzymujemy po śmierci jego żony, o której do tej pory nie było prawie w ogóle w jego "Dzienniku" mowy.

- On obserwuje rzeczywistość, a potem ją w sobie przetwarza. Te zapiski są ekshibicjonistyczne, bolesne i traumatyczne. Nie ma tam opisów przyrody i przeżyć z innymi ludźmi. To jest szperanie w samym sobie – zaznacza Tadeusz Nyczek.

(pp)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mrożek bez masek

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2010 09:17
Pierwszy tom "Dziennika" Sławomira Mrożka to przede wszystkim analiza stanu ducha emigranta, rozliczenia z polską tożsamością, ale też z samym sobą - jako człowiekiem i pisarzem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mrożek na XXI wiek z okazji 80. urodzin

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2010 09:12
W Warszawie rozpoczyna się w czwartek festiwal Mrożek na XXI wiek, z okazji - przypadających w tym roku - 80. urodzin pisarza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dzienniki" Sławomira Mrożka

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2010 22:01
W niedzielnej "Zakładce literackiej" rozmowa o pierwszym tomie fascynujących zapisków wybitnego prozaika i dramaturga.
rozwiń zwiń