"Historia i sztuka to były jego fascynacje". Przyjaciele i współpracownicy wspominają prof. Jerzego Limona

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 10:45
Twórca i dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog - prof. Jerzy Limon zmarł 3 marca w wieku 70 lat. W "Kulturalnej Jedynce" profesora wspominali jego współpracownicy i przyjaciele z różnych - twórczych i naukowych - środowisk. 
prof. Jerzy Limon
prof. Jerzy Limon Foto: PAP/Piotr Nowak

Posłuchaj
40:48 2021_03_07 22_09_13_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 "Historia i sztuka to były jego fascynacje". Przyjaciele i współpracownicy wspominają prof. Jerzego Limona (Kulturalna Jedynka)

 

"Uczył nas teatru współczesnego"

Jerzy Limon był autorem książek o tematyce szekspirowskiej, licznych artykułów, esejów, recenzji, a także powieści i przekładów sztuk elżbietańskich i współczesnych. Od 2008 roku, czyli od momentu powstania, kierował Gdańskim Teatrem Szekspirowskim. - Dla mnie Teatr Szekspirowski to również niesamowita wiedza prof. Limona, jego znajomość twórczości Szekspira i jego wielkie zdolności translatorskie, kiedy z pamięci cytował obszerne fragmenty tekstów i bawił się brzmieniem rozmaitych wyrażeń, słów - mówił w radiowej Jedynce prof. Jacek Kopciński, teatrolog, redaktor naczelny "Teatru". - Sprowadzając do Gdańska rozmaite inscenizacje szekspirowskie, uczył nas teatru współczesnego. Za sprawą Jerzego wybitni artyści mierzyli się z dziełami Williama Szekspira. To rzadkie, żeby łączyć w sobie tyle umiejętności i talentów - dodał. 

Czytaj również: 

Prof. Mirosława Modrzewska, dyrektor Instytutu Anglistyki i Amerykanistyki Uniwersytetu Warszawskiego wspominała prof. Limona jako człowieka "niezniszczalnego". - Jurek był gigantem, jednym z filarów naszego instytutu i wydawał się być niezniszczalny - powiedziała. - Był niesamowicie pracowity, miał na swoim koncie ogrom sukcesów naukowych, publikacji. Historia i sztuka to były jego fascynacje - przyznała prof. Modrzewska. 


Relacje z ludźmi 

Prof. Jerzy Limon był człowiekiem, któremu polska kultura zawdzięcza wiele. Wielokrotnie gościł na antenach Polskiego Radia, opowiadając o twórczości Williama Szekspira, teatrze elżbietańskim i kulturze brytyjskiej. 

Literat Władysław Zawistowski zaznaczył, że bardzo ważne były dla niego relacje międzyludzkie. - Bardzo cenił sobie relacje z ludźmi, miał przyjaciół na całym świecie, wcale niekoniecznie ludzi uczonych. Mówił, że przyjaźnił się z pewnym kucharzem z Londynu - opowiadał Władysław Zawistowski. - Cieszył się z sukcesów, osiągnięć ludzi, z którymi pracował. Miał również zdolność wprowadzania się w zachwyt nad prostymi dla innych faktami i myślę, że to była tajemnica jego życiowych sukcesów - dodał. 

***

W 2011 roku prof. Limon został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2014 nadano mu stopień oficera Orderu Imperium Brytyjskiego. W 2006 został wyróżniony Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Rok temu odebrał Nagrodę imienia Aleksandra Gieysztora przyznawaną za wybitne osiągnięcia, mające na celu ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego.


Ponadto w audycji: 

- wspomnienie o Jerzym Nowosielskim - malarzu, myślicielu, pedagogu;

- o spektaklu "Ludzie inteligentni", komedii prezentowanej w Teatrze IMKA w Warszawie. W spektaklu występują między innymi Magdalena Boczarska, Renata Dancewicz, Paulina Holtz, Iza Kuna, Maria Seweryn, Magdalena Stużyńska, a reżyserem sztuki jest Olaf Lubaszenko; 

- recenzja teatralna Ewy Heine;

- kolejna odsłona "Radiobooka" - "Pamiętnik pani Hanki" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza.

"Radiobook" to projekt Polskiego Radia, który ma na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online. W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły. W audycji "Kulturalna Jedynka" zdradzimy, czego będzie można posłuchać w nadchodzącym tygodniu.

"Radiobooki" są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTube i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr


***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Materiały: Dorota Kołodziejczyk, Michał Montowski 

Data emisji: 7.03.2021r. 

Godzina emisji: 22.09

ans

Czytaj także

"Lord Jim" Josepha Conrada. Posłuchaj "Radiobooka"!

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 08:00
Jedno z najwybitniejszych dzieł we wspaniałym dorobku Josepha Conrada, angielskiego powieściopisarza polskiego pochodzenia, powieść "Lord Jim" (w interpretacji aktora Mieczysława Voita), to kolejna pozycja z cyklu Polskiego Radia "Radiobook", w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiera na kanale "Radiobook": "Opowieść o naszym domu". Posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 07:00
W cyklu Polskiego Radia "Radiobook", w którym prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze dzieła literatury polskiej i światowej, mamy coś, co zaciekawi zarówno miłośników czytania, jak i muzyki. To "Opowieść o naszym domu" autorstwa Zofii Szymanowskiej, najmłodszej siostry wybitnego kompozytora Karola Szymanowskiego.
rozwiń zwiń