"Prezentacja najwybitniejszych nazwisk polskich artystów". Salon Marcowy 2021 w Zakopanem

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 10:04
Do 22 maja przestrzeń wystawiennicza Miejskiej Galerii Sztuki będzie miejscem prezentacji sztuki polskiej na najwyższym poziomie. W tym roku Salonowi Marcowemu towarzyszyć będzie specjalna edycja Pokazu Filmów o Sztuce. Oba projekty kulturalne spajać będzie sylwetka jednego z najwybitniejszych artystów polskich, Józefa Wilkonia - ilustratora, malarza, rzeźbiarza, twórcy plakatów i scenografii teatralnych. 
Salon Marcowy 2021 w Zakopanem
Salon Marcowy 2021 w ZakopanemFoto: mat. promocyjne

Jak wyjaśnia Lidia Rosińska-Podleśny, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem, głównym celem Salonu Marcowego jest prezentacja najwybitniejszych nazwisk polskich artystów. - Wracamy do tej głównej idei, prezentacji wybitnych nazwisk - mówi. - W tym roku jeden z najwybitniejszych polskich artystów - ilustrator, malarz, rzeźbiarz - Józef Wilkoń zaprezentuje po raz pierwszy swoje prace w Zakopanem - dodaje. 

Posłuchaj
32:07 2021_03_21 22_13_17_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 Salon Marcowy 2021 w Zakopanem (Kulturalna Jedynka)

 

Sylwetka Józefa Wilkonia

"Artystyczne wizje Wilkonia nie mieszczą się w klasycznej definicji ilustracji, to określenie nieadekwatnie i nieprecyzyjnie opisuje bogactwo środków, jakimi operuje artysta. Analizując z perspektywy czasu dorobek twórczy Józefa Wilkonia można odnieść wrażenie, że tekst literacki, poetycka fraza, liryczna przenośnia stają się jedynie pretekstem dla erupcji autonomicznych graficznych, malarskich i rzeźbiarskich wizji autora. Realizacje tych wizji zapełnią przestrzeń Miejskiej Galerii Sztuki, dając świadectwo imponującej drogi, jaką przebył artysta przez dziesięciolecia, od emocjonalnego linearnego gestu, do kreacji form przestrzennych" - podkreśla Lidia Rosińska-Podleśny.

Pokaz Filmów o Sztuce

Towarzyszący Salonowi Marcowemu Pokaz Filmów o Sztuce da natomiast publiczności niespotykaną dotąd możliwość poszerzenia perspektywy wystawy poprzez głębszy wgląd w osobowość i warsztat Józefa Wilkonia. W zaadaptowanej na potrzeby kinowe sali galerii, przez cały czas trwania wystawy, odbywać się będą projekcje filmowe. Wśród wyświetlanych filmów zobaczyć można będzie m.in. dokument o artyście "Za drzwiami wyobraźni Józef Wilkoń" w reżyserii Anny Jowity Ciołkiewicz, czy zrealizowany przez Fundację J. Wilkonia film "Arka Józefa Wilkonia" i animację filmową "Rybak na Dnie Morza" w reżyserii Leszka Gładysza skierowaną do najmłodszych widzów.

Seanse filmowe oraz samą wystawę uatrakcyjnią również warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży. W planach są warsztaty ilustratorskie, malarskie, rzeźbiarskie, podczas których uczestnicy przeniosą się w bajkowy świat, tworząc własne ilustracje, książki czy też formy przestrzenne. 

Wystawa będzie dostępna od 20 marca do 22 maja 2021 roku.


Salon Marcowy 2021 i Pokaz Filmów o Sztuce. Józef Wilkoń. Ilustracja. Rzeźba. Film. Profil: Zakopiańskie Centrum Kultury


📍 🎨Salon Marcowy 2021 i Pokaz Filmów o Sztuce. Józef Wilkoń. Ilustracja. Rzeźba. Film. 📍 Już od 20. marca przestrzeń...

Opublikowany przez Zakopane Piątek, 12 marca 2021

Poza tym w audycji:

- "Kaśka kariatyda" Gabrieli Zapolskiej - premiera na kanale Radiobook,

"Radiobook" to nowy projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej.

"Radiobooki" są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr

- Międzynarodowy Dzień Teatru,

- wydarzenia w Instytucie Grotowskiego, 

- trzy minuty o teatrze - Ewa Heine o spektaklu w teatrzegalerii Studio w reżyserii Natalii Korczakowskiej pt. "Krasz".

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Data emisji: 22.03.2021 r. 

Godzina emisji: 22.13

kk/ans

Czytaj także

Premiera na kanale "Radiobook"! "Pamiętnik Pani Hanki" T. Dołęgi-Mostowicza

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 07:00
"Radiobook" to projekt Polskiego Radia, który ma na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online. W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły. W rozpoczynającym się tygodniu jest to nieco mniej znane arcydzieło pisarza Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, autora genialnych pozycji: "Kariera Nikodema Dyzmy", "Znachor" i "Profesor Wilczur", jego ostatnia powieść - "Pamiętnik pani Hanki". Czyta Anna Seniuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Huragan" Wacława Gąsiorowskiego nową pozycją na kanale "Radiobook"!

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 09:00
W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej - tym razem wędrujemy do czasów napoleońskich i prezentujemy czytelnikom w wydaniu dźwiękowym pierwszą ze wspaniałych powieści Wacława Gąsiorowskiego należącą do tak zwanej trylogii napoleońskiej. Dzieło nosi tytuł "Huragan". Czyta Krzysztof Kolberger.
rozwiń zwiń