Premiera z cyklu "Radiobook": "Faraon" Prusa. Posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2021 07:33
W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej - od poniedziałku (5.04, godz. 19.00) dostępna jest kolejna propozycja - "Faraon" Bolesława Prusa w interpretacji Andrzeja Ferenca (nagranie z 2001 roku). 
Premiera na kanale Radiobook: Faraon Bolesława Prusa
Premiera na kanale "Radiobook": "Faraon" Bolesława Prusa Foto: PR

Posłuchaj
42:46 2021_04_04_22_12_08_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 Premiera z cyklu "Radiobook": "Faraon" Bolesława Prusa (Kulturalna Jedynka)

 

książka radio audiobook 1200 free
Projekt "Radiobook"

Spopularyzowana kilkadziesiąt lat po wydaniu genialną filmową adaptacją w reżyserii Jerzego Kawalerowicza powieść Bolesława Prusa "Faraon", dołącza do grona wspaniałych dzieł literackich, jakie prezentowane są w cyklu Polskiego Radia, zatytułowanego "Radiobook".

Wybór przez Prusa Egiptu jako miejsca, w którym dzieje się akcja "Faraona" był podyktowany zarówno podziwem, jaki pisarz żywił dla tego kraju, jak i możliwością przedstawienia przez pryzmat historii mechanizmów funkcjonowania państwa oraz wielkiego wpływu religii i mistycyzmu. Stąd też tak wiele intryg na dworze faraona Ramzesa XIII, które doprowadzają do zmian oraz tragicznych w skutkach wydarzeń. Prusa powieść historyczna została ukończona w 1895 roku. Początkowo publikowana była na łamach "Tygodnika Ilustrowanego", by ukazać się drukiem po raz pierwszy w 1897 roku.

Bolesław Prus - Faraon #01 | Audiobooki po polsku. Profil: Radiobook

"Faraon" okazał się wielkim sukcesem, którego jedną z miar może być przetłumaczenie powieści na 21 języków. Dzieło Prusa w formie dźwiękowej zostało zarejestrowane w studiach Polskiego Radia w 2001 roku. Utwór, który ukazał się w cyklu "Radiobook", nagrał znakomity aktor filmowy, teatralny i serialowy Andrzej Ferenc (m.in. "Na Wspólnej", "Samo życie").

Czytaj także:

Projekt "Radiobook"

5 października br. swoją premierę miał "Radiobook" - nowy projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. 

Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz "białe kruki" takich autorów jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. 

To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie tych najsłynniejszych oraz do poznania mniej popularnych utworów literackich. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Bezpłatny dostęp!

"Radiobooki" są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr


Poza tym w audycji:

Z okazji pierwszej rocznicy śmierci Krzysztofa Pendereckiego przypomnieliśmy fragmenty wywiadu z kompozytorem z roku 2013. Kompozytor mówił wówczas m.in. o niezwykłej więzi z wnuczką od pierwszych chwil jej życia, o poczuciu humoru w muzyce, o kupowaniu na targu dwóch tysięcy jajek w celach ogrodniczych, o współpracy z zespołem Radiohead... i o tym, dlaczego doprowadził swoją żonę do rozpaczy kupując pewien samochód. 

felieton teatralny Ewy Heine: radość i optymizm nie tylko dla dzieci w "Szelmostwach lisa Witalisa" w Teatrze Współczesnym w Warszawie.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Data emisji: 4.04.2021 

Godzina emisji: 22.12

ans

Zobacz więcej na temat: książki Radiobook

Czytaj także

Premiera na kanale "Radiobook"! "Wyprawa po żonę" Józefa Korzeniowskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 07:00
"Radiobook" to nowy projekt Polskiego Radia, który ma na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online. W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły. W rozpoczynającym się tygodniu jest to pochodząca z drugiej połowy XIX wieku powieść Józefa Korzeniowskiego o wymownym tytule "Wyprawa po żonę". Czyta Zbigniew Zapasiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiera na kanale "Radiobook": "Opowieść o naszym domu". Posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 07:00
W cyklu Polskiego Radia "Radiobook", w którym prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze dzieła literatury polskiej i światowej, mamy coś, co zaciekawi zarówno miłośników czytania, jak i muzyki. To "Opowieść o naszym domu" autorstwa Zofii Szymanowskiej, najmłodszej siostry wybitnego kompozytora Karola Szymanowskiego.
rozwiń zwiń