"On był drogowskazem". Zygmunt Malanowicz we wspomnieniach przyjaciół

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 07:30
Aktor, reżyser i scenarzysta Zygmunt Malanowicz zmarł w niedzielę (4.04). Miał 83 lata. Zasłynął rolą Chłopaka w filmie Romana Polańskiego "Nóż w wodzie". W ostatnich latach brał udział w najważniejszych przedstawieniach Nowego Teatru. Był ulubionym aktorem Krzysztofa Warlikowskiego.
Aktor Zygmunt Malanowicz (zdjęcie archiwalne z 2015 roku)
Aktor Zygmunt Malanowicz (zdjęcie archiwalne z 2015 roku)Foto: PAP/Marcin Obara

Zygmunt Malanowicz urodził się 4 lutego 1938 roku w Korkożyskach koło Wilna. Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi. Na deskach teatralnych zadebiutował w roli Aleksego Otszelnikowa w "Połowczańskich sadach" w Teatrze Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Występował w wielu teatrach w Polsce, m.in.: Polskim w Poznaniu, Ludowym w Krakowie, Powszechnym w Łodzi, Żeromskiego w Kielcach i warszawskich Dramatycznym, Rozmaitości i Studio. 

kino 1200.jpg
"Magazyn bardzo filmowy" w Programie 1

Od premiery "Burzy" (2003 rok), w której zagrał Alonza, występował w spektaklach Krzysztofa Warlikowskiego. Był jego ulubionym aktorem. Od 2008 roku grał w zespole Nowego Teatru w Warszawie. Wziął udział w znanych i ważnych przedstawieniach Warlikowskiego: "Dybuku", "Krumie", "Aniołach w Ameryce", "(A)pollonii", "Końcu", "Opowieściach afrykańskich", "Kabarecie warszawskim" i "Francuzach".

W 1961 roku wystąpił w debiucie filmowym Romana Polańskiego pt. "Nóż w wodzie". Można go zobaczyć także w "Krajobrazie po bitwie" i "Polowaniu na muchy" Andrzeja Wajdy, "Hubalu" i "Jarosławie Dąbrowskim" Bohdana Poręby, "Tulipanach" i "Wszystko, co kocham" Jacka Borcucha. Był scenarzystą i reżyserem kilku filmów: "Szlachetna krew", "Pluton-239", "Bez dowodu". Grał także w serialach telewizyjnych m.in. "Stawka większa niż życie", "Droga", "Dom". 

Czytaj także:


"On był drogowskazem"

W audycji "Kulturalna Jedynka" Zygmunta Malanowicza wspominali przyjaciele oraz współpracownicy. Opowiedzieliśmy o dokonaniach scenicznych i ekranowych zmarłego, o najnowszym filmie, w którym zdążył zagrać, a także o ostatnim spektaklu w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego na podstawie m.in. "Odysei" Homera, którego premierę odkładano z powodu pandemii koronawirusa. 

- Trudno jest przyjąć wiadomość o śmierci człowieka bliskiego, przyjaciela, kolegi, z którym znałem się 20 lat - od naszej pierwszej premiery aż po ostatnią premierę, która ma się odbyć wkrótce. Zygmunt miał grać Odysa, już nie zagra. Jest mi bardzo przykro - powiedział w audycji Wojciech Kalarus.

Stanisława Celińska podkreśliła, że zmarły był ciepłym, serdecznym człowiekiem. Miał w sobie niesamowity spokój. - Zygmunt był moim przyjacielem, bardzo bliskim mi człowiekiem. Był jedną z nielicznych osób, które odwiedziły mnie w szpitalu, kiedy byłam bardzo poważnie chora. Zawsze z podroży do miejsc, w których ja nie byłam, przywoził mi różne rzeczy, mam więc bardzo dużo różnych pamiątek po Zygmuncie. Mamy też działki niedaleko siebie, Zygmunt lubił przyrodę - wskazała.  

Jacek Poniedziałek stwierdził, że Malanowicz był drogowskazem. - On miał taką umiejętność, bardzo dzisiaj rzadką, rozładowywania napięć, złych emocji, smutków. Miał jakąś taką niedzisiejszą nutę pobłażliwości wobec życia, miał poczucie humoru, kompletnie inne podejście do codzienności, do wyzwań artystycznych i twórczych. Nie gonił nigdzie. Miał wielką umiejętność korzystania z życia w przepięknym, powolnym tempie - ocenił. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której dorobek filmowy aktora przybliżył krytyk filmowy dr Andrzej Kołodyński. Ewa Dałkowska opowiedziała z kolei o ostatnim filmie Zygmunta Malanowicza. W radiowej Jedynce można było również posłuchać archiwalnych wypowiedzi bohatera audycji wspomnieniowej.


To kadr z filmu, który powstał w ramach pracy nad "Odyseją. Historią dla Hollywoodu" Krzysztofa Warlikowskiego. Premiera miała być za 10 dni. © Kamil Polak

Opublikowany przez Nowy Teatr Wtorek, 6 kwietnia 2021

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka 

Prowadzi: Joanna Sławińska

Data emisji: 6.04.2021 r. 

Godzina emisji: 23.10

Jedynka/IAR/PAP/kk

Czytaj także

Kazimierz Kutz - fenomenalny twórca polskiego kina

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 11:05
W "Magazynie bardzo filmowym" opowiedzieliśmy o wybitnym artyście kina Kazimierzu Kutzu, o tym, jak tworzył swoje filmy, jak zmienił oblicze polskiego kina. Ten niepokorny twórca urodził się 92 lata temu (16 lutego 1929). Odszedł - w 2018 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

95. rocznica urodzin Andrzeja Wajdy. Przypominamy twórczość wybitnego reżysera

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 11:00
W sobotę 6 marca minie 95. rocznica urodzin Andrzeja Wajdy. Światowej sławy reżyser, zdobywca najcenniejszych nagród filmowych, zostawił po sobie wybitne filmy, m.in. "Popiół i diament", który jest zaliczany do stu najlepszych filmów w historii kina. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ćwierć wieku temu odszedł mistrz. Wspominamy Krzysztofa Kieślowskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 08:30
Znakomity reżyser filmów dokumentalnych i fabularnych, podejmujący w swojej twórczości tematy egzystencjalne i moralne, Krzysztof Kieślowski, zmarł 13 marca 1996 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Jerzy Has. Wspomnienie o wybitnym polskim reżyserze

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 10:35
1 kwietnia 1925 roku urodził się jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów – Wojciech Jerzy Has. W 96. rocznicę urodzin przypomnieliśmy twórczość jednego z najważniejszych twórców polskiej szkoły filmowej.
rozwiń zwiń