"Prezentacja wiedzy o Józefie Wilkoniu". O niezwykłej wystawie w Zakopanem

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 15:20
W stolicy Tatr odwiedziliśmy wystawę mistrza Józefa Wilkonia i przegląd filmów o jego sztuce. Prezentacja odbywa się online, ale otwierano ją w realu i przygotowując jednocześnie materiały filmowe przeznaczone do udostępnienia w sieci. Trwa też przegląd filmów dokumentalnych o Józefie Wilkoniu i jego twórczości.
Józef Wilkoń
Józef WilkońFoto: Grzegorz Śledź/PR2

W tegorocznym Salonie Marcowym, na wystawie należącej do prestiżowego cyklu ekspozycji najlepszej sztuki współczesnej w Zakopanem, pokazywane są prace Józefa Wilkonia oraz filmy o jego twórczości. Tegoroczny Salon jest pierwszą wystawą Józefa Wilkonia w tym mieście. 


Posłuchaj
33:21 2021_04_09 21_10_25_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 "Prezentacja wiedzy o Józefie Wilkoniu". Niezwykła wystawa w Zakopanem (Kulturalna Jedynka)

 

To nie jest wystawa tylko ilustracji, lecz wybór różnych form twórczości. - Nawet można było powiedzieć, że przeważały rzeczy swobodne - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Józef Wilkoń. - To jedna z najładniejszych wystaw, jakie miałem - dodał artysta. 

Pokaz Filmów o Sztuce

Towarzyszący Salonowi Marcowemu Pokaz Filmów o Sztuce da natomiast publiczności niespotykaną dotąd możliwość poszerzenia perspektywy wystawy poprzez głębszy wgląd w osobowość i warsztat Józefa Wilkonia. W zaadaptowanej na potrzeby kinowe sali galerii, przez cały czas trwania wystawy, odbywać się będą projekcje filmowe. Wśród wyświetlanych filmów zobaczyć można będzie m.in. dokument o artyście "Za drzwiami wyobraźni Józef Wilkoń" w reżyserii Anny Jowity Ciołkiewicz, czy zrealizowany przez Fundację J. Wilkonia film "Arka Józefa Wilkonia" i animację filmową "Rybak na Dnie Morza" w reżyserii Leszka Gładysza skierowaną do najmłodszych widzów. 

Prezentacja wiedzy o Józefie Wilkoniu 

Kuratorką wystawy Józefa Wilkonia jest Lidia Rosińska-Podleśny, rzeźbiarka, dyrektorka Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem. - 19 marca, w dniu imienin artysty, przgotowaliśmy wernisaż online na Facebooku Miejskiej Galerii Sztuki. (...) Przygotowując koncepcję tegorocznego Salonu Marcowego myślałam o twórczości jednego z najwybitniejszych ilustratorów, przedstawiciela polskiej szkoły ilustracji - powiedziała Lidia Rosińska-Podleśny. - Postanowiłam że ta wystawa będzie prezentacją wiedzy o Józefie Wilkoniu i wybrałam poszczególne prace ilustratorskie i formy przestrzenne - dodała.

Czytaj również: 

***

Józef Wilkoń to ilustrator, malarz, rzeźbiarz, autor scenografii. Urodził się 12 lutego 1930 roku w Bogucicach koło Wieliczki. Mieszka i pracuje w Zalesiu Dolnym. Należy do grona najwybitniejszych polskich artystów ilustratorów. Na jego dorobek w tej dziedzinie składa się blisko dwieście książek, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Ilustrowane przez niego wydawnictwa przetłumaczono na ponad 20 języków.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski 

Data emisji: 9.04.2021 r. 

Godzina emisji: 21.10

ans

Czytaj także

Warszawski wkład w legendę Zakopanego

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2017 11:00
- Mamy kilka zbiorów etnograficznych i opowiadamy o stylu zakopiańskim, który został wymyślony w XIX w. przez Stanisława Witkiewicza na podstawie dość skromnej etnografii tatrzańskiej - mówi kurator Agnieszka Tarasiuk o wystawie "Relacja Warszawa-Zakopane" w warszawskiej Królikarni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Salon Marcowy 2021. "Zaprezentujemy twórczość jednego z najwybitniejszych artystów"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2021 20:52
- W czasie tegorocznego Salonu Marcowego będziemy mogli prezentować twórczość jednego z najwybitniejszych artystów. Od początku tego wydarzenia artyści mogli prezentować swoje dzieła, bez żadnej cenzury. Było to duże wydarzenie na mapie kulturalnej Polski. Cieszę się, że wystawa dzieł Józefa Wilkonia uświetni te tradycje - powiedziała o tegorocznym Salonie Marcowym Lidia Rosińska, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem. Gościem Polskiego Radia 24 była także Beata Majcher, dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Wilkoń: usterki mają swój wdzięk

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 20:11
- Nie zdarza mi się, żebym cokolwiek zmienił w mojej starej pracy, chyba że coś odprysło, oderwało się. Nie poprawiam z zasady. Jak się coś zrobiło, lepiej to zostawić w spokoju. Niech żyje - w audycji "O wszystkim z kulturą" spotkaliśmy się z malarzem i rzeźbiarzem Józefem Wilkoniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spacery warszawskie, czyli krótkie przygody na terenie wybranej dzielnicy

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 17:22
Pomysł Muzeum Warszawy na zorganizowanie online "Spacerów warszawskich" umożliwia wędrowanie po wybranych trasach wirtualnie - będąc daleko od Warszawy i o dogodnej porze, daje też szansę - zachowując zasady bezpieczeństwa - faktycznie spacerować po stolicy, np. z telefonem, i poznawać przy tym jej historię.
rozwiń zwiń