"Madonna pod jodłami" - jedno z najcenniejszych dzieł sztuki w zbiorach polskich
Przygoda, odkrywanie i wędrowanie z najbliższymi lub samodzielnie to istota Spacerów warszawskich. Muzeum Warszawy proponuje mikrowyprawy, które umożliwią oderwanie się od codzienności i doświadczenie czegoś nowego, ale bez potrzeby organizowania dalekich podróży.
02:59 Jedynka/EJ Spacery warszawskie 7.04.2021mp3 Spacery warszawskie, czyli krótkie przygody na terenie wybranej dzielnicy (Ekspres Jedynki)
- Spacery warszawskie, które jako Muzeum Warszawy chcemy zaproponować, są online - mówi Wojciech Biliński z działu Edukacji Muzealnej Muzeum Warszawy. - Żeby z nich skorzystać, trzeba wejść na naszą stronę internetową i posługując się najzwyklejszym smartfonem można sobie pobrać materiały i udać się na spacer samodzielnie czy w gronie najbliższych, bezpiecznie w teren - informuje.
Cykl spacerów
Pierwszy cykl spacerów odkrywał zwierzęta żyjące w mieście oraz symboliczne, legendarne bestiarium Warszawy. - Mamy takie dwa cykle, jeden poświęcony zwierzętom warszawskim, czyli przyrodniczo-historyczny. Tutaj można wybrać się na spacer po Wawrze czy po Starym Mieście śladem warszawskich zwierząt, zwyczajów - opowiada Wojciech Biliński.
Spacery o mieszkańcach Warszawy
Najnowszy cykl, który właśnie został udostępniony, oferuje trasy historyczne, związane ze Starym Miastem i postaciami tam mieszkającymi 400, 300 i 100 lat temu. Można np. wybrać się na spotkanie z Janem Kilińskim albo z Polą Gojawiczyńską. - Chcieliśmy polecić wszystkim spacery warszawskie o mieszkańcach Warszawy sprzed wieków. Na początku kwietnia zamieściliśmy trzy takie spacery, najstarszy z nich sięga XV-wiecznej Warszawy - opowiada ekspert. - Można prześledzić, jak na przestrzeni lat zmieniała się struktura mieszkańców Starego Miasta, z czego to wynikało i można poznać wiele postaci bardzo znanych w naszej historii - dodaje Wojciech Biliński.
- Przygotowaliśmy trasy również o postaciach mniej znanych. Będzie można dowiedzieć się nieco więcej o Janie Kilińskim czy Arturze Oppmanie. (...) Z kobiet, ciekawą mieszkanką była poetka i pisarka Pola Gojawiczyńska. Z tych współczesnych postaci warto wspomnieć o Michalinie Wisłockiej, autorce książki "Sztuka kochania". W opisach biogramów postaci, z którymi się spotykamy, staramy się też pokazać elementy architektoniczne, konkretne kamienice czy miejsca, gdzie oni kiedyś mieszkali - podkreśla gość audycji.
Czytaj również:
***
Muzeum Warszawy oferuje także cykl kwietniowych wykładów online na temat historii i zabytków Włoch oraz Francji wpisanych na listę zabytków UNESCO.
***
Tytuł audycji: Ekspres Jedynki
Materiał: Michał Montowski
Data emisji: 7.04.2021 r.
Godzina emisji: 15.36
ans