Stanisław Wyspiański będzie miał swoje muzeum. "Zasługuje na taką prezentację"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 11:43
Za kilka miesięcy Muzeum Narodowe w Krakowie w jednym ze swoich oddziałów - w dawnym Europeum - otworzy stałą wystawę dzieł artysty. W odnowionym zabytkowym spichlerzu przy placu Sikorskiego do tej pory pokazywane były zbiory sztuki europejskiej.
Jednym z najbardziej znanych dzieł Stanisława Wyspiańskiego jest: Autoportret z żoną, 1904 r.
Jednym z najbardziej znanych dzieł Stanisława Wyspiańskiego jest: Autoportret z żoną, 1904 r.Foto: Agencja Forum

- Wyspiański na taką prezentację zasługuje. To wyjątkowy budynek mający wokół siebie bardzo ciekawy dziedziniec, gdzie będziemy chcieli prowadzić również działania plenerowe - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie prof. Andrzej Szczerski.

Posłuchaj
43:01 _PR1_AAC 2021_04_25-23-10-07.mp3 W Krakowie powstaje Muzeum Stanisława Wyspiańskiego (Kulturalna Jedynka)

- Będzie to miejsce dedykowane w całości Stanisławowi Wyspiańskiemu, a właściwie jego geniuszowi w różnych dziedzinach twórczości. Przede wszystkim twórczości plastycznej, ale będzie tam też mowa o teatrze, projektowaniu graficznym i jego zaangażowaniu w architekturę - dodaje. 

- Wyspiański pozostaje ważną postacią do dzisiaj. Jesteśmy przyzwyczajeni do myślenia o tym, że Młoda Polska, czyli czasy Wyspiańskiego to okres już tak dobrze znany, że wydaje się być zamknięty w książkach na półkach. Natomiast, jak pokazuje doświadczenie ostatnich wystaw, nadal wzbudza wielkie zainteresowanie - mówi dyrektor MNK.


Czytaj też
Wyspiański1200.jpg
"Dzieci bliżej historii": słuchowisko o Wyspiańskim. Posłuchaj!

- To jest twórczość niezwykle aktualna. Myślę, że nie tylko dlatego, że po prostu jest świetna i wielowątkowa, ale też porusza tematy, które są dzisiaj dla nas bardzo istotne. To artysta, który rewelacyjnie potrafi mówić o polskim doświadczeniu dokonując jego uniwersalizacji, pokazując jego znaczenie dla historii kultury jego czasów i dzisiejszych. Jednocześnie jest to artysta, który nie boi się pytać o bardzo ważne kwestie i udzielać prowokacyjnych odpowiedzi, które wzywają do czynów, do działania. To artysta, który każe się budzić, a nie tkwić w zamkniętym kręgu niemożności - ocenia rozmówca Anny Stempniak. 

***

Muzeum Narodowe w Krakowie ma największą w Polsce kolekcję prac Wyspiańskiego: ponad tysiąc obiektów na podłożu papierowym, kilkanaście obrazów olejnych, archiwum zawierające listy i pamiątki osobiste oraz liczący blisko 600 pozycji księgozbiór. Część z tych dzieł, jak np. autoportret z 1903 r., artysta przekazał do zbiorów placówki w depozyt jeszcze za życia, większość kupiono po jego śmierci od wdowy Teodory Teofili z domu Pytko.

Na wystawie stałej widzowie zobaczą niemal 200 dzieł artysty, z czego zdecydowaną większość stanowić będą prace plastyczne.

Projekt aranżacji wystawy stałej zakłada, że w podziemiu budynku pokazywany będzie księgozbiór Stanisława Wyspiańskiego z jego odręcznymi notatkami, prace graficzne, które wykonywał i zaprojektowane przez artystę kostiumy teatralne. Będą też plakaty do inscenizacji jego sztuk oraz zdjęcia i fragmenty filmów z najsłynniejszych inscenizacji i ekranizacji dzieł literackich. Zainteresowani będą mieli dostęp online do katalogu zgromadzonych w kolekcji MNK dzieł artysty.

Na parterze widzowie zobaczą portrety żony, dzieci i przyjaciół Wyspiańskiego oraz pejzaże Krakowa. W trzech salach na pierwszym piętrze pokazywane będą dzieła związane z trzema wątkami jego twórczości: religia i natura, Wawel i historia oraz antyk. Zwiedzający zobaczą m.in. projekt witraża "Bóg Ojciec" i szkice do polichromii z krakowskiego kościoła Franciszkanów, nowy model Akropolis, projekty witraży do katedry na Wawelu, propozycje dekoracji, mebli i tkanin do gmachu Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego.

Ze względu na to, że większość prac Wyspiańskiego to niezwykle czułe na światło pastele trudno je pokazywać na wystawach poza Polską, a ekspozycja muzealna będzie przynajmniej raz w roku zmieniana, co ma być dla widzów zachętą do powrotów w to miejsce.

Budynek Europeum został kilka lat temu wyremontowany i nie wymaga modernizacji. Będzie tam wprowadzona nowa kolorystyka ścian i nowa identyfikacja wizualna. Na parterze powstanie studyjny magazyn prac Wyspiańskiego.

Dzieła Wyspiańskiego były prezentowane w MNK od 2017 r. do wiosny 2020 r. na pięciu wystawach, które obejrzało w sumie około 400 tys. widzów.

***

Stanisław Wyspiański był najbardziej wszechstronnym artystą Młodej Polski: dramaturgiem, poetą, malarzem i grafikiem. Zajmował się sztuką użytkową i projektami architektonicznymi. Jeszcze podczas studiów za sprawą dyrektora Szkoły Sztuk Pięknych Jana Matejki uczestniczył w renowacji wnętrz kościoła Mariackiego. Był twórcą witraży do kościoła oo. Franciszkanów w Krakowie. Sławę przyniosło mu "Wesele" – dramat osnuty na kanwie wesela jego przyjaciela poety Lucjana Rydla. Zmarł 28 listopada 1907 r. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych na Skałce.

Ponadto  w audycji:

- V międzynarodowa akcja "Wiersze w mieście"


- Instytut Muzyki i Tańca organizuje już po raz trzeci akcję tańczMY,


To już 22 kwietnia, więc rozpoczynamy akcję tańczMY! W poście znajdziecie rozkład jazdy wydarzeń, które rozpoczynają...

Opublikowany przez Instytut Muzyki i Tańca Czwartek, 22 kwietnia 2021

- felieton teatralny Ewy Heine.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Gość: prof. Andrzej Szczerski (dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie)

Data emisji: 25.04.2021 

Godzina emisji: 23.10

Jedynka/PAP/kh

Czytaj także

Teresa Jakubowska w Muzeum Karykatury. Kuratorka wystawy: satyryczka z urodzenia

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 11:56
- Pożywką artystyczną dla niej były między innymi podróże - mówiła w Polskim Radiu 24 Karolina Prymlewicz, kuratorka wystawy "Teresa Jakubowska. Z życia wycięte" w Muzeum Karykatury w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spacery warszawskie, czyli krótkie przygody na terenie wybranej dzielnicy

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 17:22
Pomysł Muzeum Warszawy na zorganizowanie online "Spacerów warszawskich" umożliwia wędrowanie po wybranych trasach wirtualnie - będąc daleko od Warszawy i o dogodnej porze, daje też szansę - zachowując zasady bezpieczeństwa - faktycznie spacerować po stolicy, np. z telefonem, i poznawać przy tym jej historię.
rozwiń zwiń